Šeštadienį vakare žiūrovams buvo pristatytas P.Etaixo režisuotas ir „Oskaru“ apdovanotas trumpametražis filmas „Geros sutiktuvės“ bei Prancūzijos kino apdovanojimą pelnęs pilnametražis filmas „Gerbėjas“ – čia pagrindinį vaidmenį atlieka pats režisierius. Po kino seanso menininkas noriai bendravo su žiūrovais ir supažindino juos su savo piešinių bei plakatų, sukurtų Jacques’o Tati filmams, paroda.
Prieš seansą jautė nerimą
Dar prieš rodant filmus P.Etaixas sakė, kad jis džiaugiasi matydamas taip gausiai susirinkusius žiūrovus, o kartu ir stebisi – šie kūriniai skaičiuoja jau daugiau nei 50 metų. „Stovėdamas čia jaučiu ir nerimą – šiais filmais buvo siekta prajuokinti praeityje likusių laikų auditoriją, todėl nesu tikras, ar tai pasieksiu ir šiandien“, – į žiūrovus kreipėsi režisierius.
Prisiminęs bendravimą su J.Tati, režisierius teigė itin besididžiuojąs jųdviejų turėtu ryšiu, o iš menininkų bendradarbiavimo ir gimė šiuo metu „Pasakos“ kino centre eksponuojama režisieriaus piešinių ir plakatų paroda. „Tai tik maža dalis visų piešinių, kuriuos tada sukūriau. Tokia buvo J.Tati darbo specifika, ir galiu pasakyti, jog iš jo išmokau ir viso kito meno“, – prisipažino P.Etaixas. Anot režisieriaus, J.Tati asmenybė buvo itin išskirtinė ir ypatinga, todėl jam buvo didelė garbė jį pažinoti.
Režisierius tikino gyvenime negalvojęs, kad kada nors dirbs kine. „Maniau, jog savo veiklą siesiu su cirku ar kokiu kitokiu menu, tačiau ilgainiui mano galvoje gimė idėjų, kurias realizuoti buvo galima tik kino ekrane“, – pasakojo menininkas ir teigė iš žiūrovų nesitikįs jokių komplimentų.
Svarbiausia – idėja
Peržiūrėję abu kino salėje pademonstruotus P.Etaixo filmus, žiūrovai akivaizdžiai išsklaidė režisieriaus nerimą – subtilus, skoningas prancūziškas humoras, rodos, absurdiški ekrane parodyti atsitiktinumai bei aktorių šarmas nepaliko abejingų. Pakviestas gausių publikos ovacijų režisierius grįžo į sceną ir atsakė į žiūrovų klausimus.
Publiką domino patys įvairiausi niuansai – jie domėjosi, kaip buvo nufilmuoti triukai, kaip kurti aktorių personažai, koks paties režisieriaus santykis su filmu, iš kur jis sėmėsi įkvėpimo, kokie menininko tolimesni ketinimai. „Šie filmai tikrai nėra mano autobiografija, tačiau taip galėtų atrodyti ir mano gyvenimas“, – žiūrovams atsakinėjo P.Etaixas, pridurdamas, jog jo filmuose svarbiausia išlieka idėja.
„Mano filmai pagrįsti pokštais, o ne sudėtingomis psichologinėmis linijomis. Niekada nesutikčiau vaidinti vaidmens, kuris man nepatinka“, – auditorijai atviravo menininkas. Vyras tikino vaikystėje žiūrėjęs itin daug Charlie Chaplino filmų, o komedijos žanras jį taip pat traukė nuo mažumės. „Tie filmai mane žavėjo, jie mane įkvėpė. Mylėjau komedijas nuo vaikystės, ta meilė išliko iki dabar“, – sakė publikai jis. Vis dėlto, su pačiu Charlie Chaplinu režisierius nedrįsta savęs lyginti, tikindamas, jog šiai kino legendai prilygti negali niekas.
P.Etaixas nestokojo humoro jausmo – klausydamas vertėjos jis žiūrovams demonstravo nuotaikingas grimasas, o atsakinėdamas į klausimus taip pat noriai šmaikštavo. Pavyzdžiui, paklaustas, kaip filme „Gerbėjas“ buvo kuriamas itin įkyrios moters, pamilusios paties menininko įkūnytą studentą, personažas, režisierius privertė salę prapliupti juokais. „Vaikystėje turėjau tokią pusseserę. Ji buvo mane įsimylėjusi. Tada mes paaugom, bet ji vis dar mane mylėjo. Vargšė, visą gyvenimą susigadino – dabar mes seni, bet, esu tikras, ji vis dar mane įsimylėjusi! Šis personažas – jos prototipas filme“, – aiškino žiūrovams menininkas.
Prabilęs apie ateities planus, P.Etaixas atskleidė jau šiuo metu kuriantis naują savo filmą, kuriame pats atliks šalutinį vaidmenį. „Tai bus draminė komedija, vaizduojanti šių laikų realybę. Vaizduosime išsiblaškiusį pasaulį – tokį, koks jis yra dabar“, – pasakojo kūrėjas.