Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 09 14

Kino kodas: „Karo gėlės“ – sužvėrėjimo metas

Žmones (ypač neišsilavinusius) nesunku paversti gyvuliais. Kartais pakanka vieno įsakymo. 1937 metais japonų armija užėmė kinų sostinę Nankingą ir išžudė kelis šimtus tūkstančių gyventojų, o merginas bei moteris dar ir išprievartavo.
Ni Ni ir Christianas Bale’as filme „Karo gėlės“
Ni Ni ir Christianas Bale’as filme „Karo gėlės“ / Kadras iš filmo

Šio genocido įkarštyje lavonų grimuotojas, amerikietis Džonas (akt. C.Bale’as) atsidūrė krikščionių bažnyčioje, kurioje slėpėsi keliolika kinių gimnazisčių. Supratęs, kas jų laukia, Džonas nusprendė surizikuoti ir ryžosi apsimesti kunigu, kad išgelbėtų mergaites.

Tiesa, šią transformaciją paskatino viena savanaudiška priežastis (sekso poreikis). Laimė, kad pagalbos ir prieglobsčio netikėtai paprašė kinių prostitučių būrelis, užklydęs bažnyčion (kodėl tai laimė, pamatysite). Jos troško pasprukti iš Nankingo. Deja, kadangi japonams tuo metu rūpėjo išprievartauti kuo daugiau kinių, gelbėjimo misija Džonui tapo mirtinai pavojinga.

Išvados

Iš tiesų, sunku patikėti, kad žmonės taip gali elgtis. Kita vertus, XX amžiaus pabaigoje pačiame Europos centre etninius valymus vykdė ir musulmones moteris prievartavo serbų stačiatikių armija. Blogis nemarus, o žmonių poelgius lemia aplinka – eksperimentai patvirtina, kad sužvėrėjama labai greitai. Tačiau kai kuriais atvejais eiliniai žmonės – tokie, kaip filmo herojus Džonas, netikėtai sau pačiam tampa didvyriais ir pasiaukoja visiškai nepažįstamų žmonių labui (gal nelabai tikėtina, bet būna, ką liudija, kad ir japonų diplomato Sugiharos didvyriškas poelgis Kaune, gelbėjant žydus).

Istorija prikausto prie ekrano, jaudina ir priverčia susimąstyti apie pasiaukojimo ribas bei apie žiaurumų ir prievartos beprasmiškumą.

Režisierius Z.Yimou, norėdamas pabrėžti būtent šį aspektą bei tokio poelgio universalumą, pasirinko ne kokį kinų, bet amerikiečių aktorių. Šioje karinėje dramoje daug prievartos, kraujo ir drastiškų scenų, tačiau jas iš dalies atsveria kai kurių personažų kilnūs poelgiai ir jų pasiaukojimas. 

Nuo kulkų byrantys bažnyčios vitražai – pasikartojantis vaizdas, simbolizuojantis jaunų merginų karo ardomus spalvingus (tokie jie galėjo būti taikos metu) gyvenimus. Galima jas vadinti ir karo gėlėmis sprogimų sudarkytame darželyje, kurias mėgina išsaugoti uolus sodininkas Džonas.

Scenarijuje protarpiais trūksta herojų elgesio motyvacijos, o kai kurie siužeto vingiai ir finalas išsprendžiamas pernelyg lengvai, bet apskritai istorija prikausto prie ekrano, jaudina ir priverčia susimąstyti apie pasiaukojimo ribas bei apie žiaurumų ir prievartos beprasmiškumą. Tik reikia žinoti, jog kai kryžius ir  dievo vardas negelbsti, trenka kliautis savo sumanumu bei laimingais atsitiktinumais.  

Faktai apie filmą ir įvertinimas

„Karo gėlės“ (The Flowers of War) Kinija, 2011 m., 140 min.
Režisierius Zhangas Yimou. 
Vaidina: Christianas Bale’as, Ni Ni, Shigeo Kobayashis ir kiti.
ĮVERTINIMAS 3/4

VIDEO: The Flowers of War Trailer Official 2011 [HD] - Christian Bale, Shigeo Kobayashi

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs