„Metų atradimų“ programa gali pagrįstai didžiuotis filmu „Raudona šeima“, kuriam scenarijų parašė, prodiusavo ir sumontavo bene populiariausias Tolimųjų Rytų režisierius Kim Ki-dukas, turintis didelį ištikimų gerbėjų ratą visame pasaulyje. Komiškame trileryje – Šiaurės Korėjos slaptosios tarnybos išmąstytas gudrus planas, kaip surinkti informaciją iš Pietų Korėjos ir atsikratyti nemielais priešais. Kaimyninėje šalyje ji infiltravo keturis agentus, kurie kruopščiai ir įtikinamai apsimetinėja draugiška šeima. „Raudona šeima“ Tokijo kino festivalyje laimėjo publikos simpatijų prizą. Tai, kad Kim Ki-duko vardas filmo titruose pradedantiems kūrėjams padeda būti pastebėtiems, liudija ir Goteborgo festivalio pavyzdys. Dar prieš oficialų festivalio atidarymą, visi bilietai į „Raudoną šeimą“ buvo šluote iššluoti.
„Ne tik šios programos, bet ir viso šių metų festivalio filmus galima drąsiai vadinti atradimais. Jie netikėti, nenuspėjami, dažnai – šokiruojantys. Į didžiąją dalį festivalio filmų žiūrovai eis nieko apie juos nežinodami, daugelio režisierių pavardes girdės pirmą kartą. Programa „Metų atradimai“ šiame festivalyje – pati didžiausia tikimybė nustebti“, – pasakoja „Kino pavasario“ programos sudarytojas Edvinas Pukšta.
Aktorius vilkiku nuvažiavo 30 000 kilometrų
Programoje „Metų atradimai“ Lietuvos žiūrovai ras nūdienai aktualių temų. Dokumentinio kino stiliumi sukurtas filmas „Tolimųjų reisų vairuotojai“ pasakoja apie sunkią vilkikus vairuojančių vyrų dalią. Šiame filme išsitrina riba tarp dokumentikos ir fikcijos. Slovėnų aktorius Branko Završanas dėl autentiško vaidmens tris mėnesius treniravosi vairuoti, išlaikė egzaminus specialiam vairuotojo pažymėjimui, tikru vilkiku nuvažiavo 30 tūkst. kilometrų Europos magistralėmis ir transportavo įvairiausius krovinius, o užsakovai net nežinojo tikrosios jo profesijos.
Vienas iš ambicingiausių „Kino pavasario“ filmų – drama „Žuvis ir katė“, kurią inspiravo kraupi tikrų įvykių istorija apie provincijos restoraną. Šio lankytojai net nenutuokė apie paslaptingą pagrindinį patiekalų ingredientą. 2 val. 14 min. trukmės kūrinys yra nufilmuotas vieninteliu kameros įjungimu. Jokio papildomo montažo nenaudojusiam režisieriui ambicingas sumanymas pavyko iš antro dublio.
Bene skandalingiausias festivalio filmas – trileris „Vaikinai iš Rytų“, pasakojantis apie Prancūzijoje nelegaliai reziduojančius jaunus, grėsmingus, nevaldomus ir pavojingus imigrantus iš Rytų Europos. Jie užplūsta Paryžių, gyvena pigiuose priemiesčio viešbučiuose ir dažniausiai renkasi prie Šiaurinės traukinių stoties. Vaikinams reikalingi pinigai, todėl jie parduoda savo kūnus ir teikia įvairiausias seksualines paslaugas. Filmo režisierius Robinas Campillo yra rašęs scenarijų Laurento Cantet filmui „Tarp sienų“, kuris gavo Kanų kino festivalio „Auksinę palmės šakelę“.
Programos „Metų atradimai“ filmai – įvairių festivalių nugalėtojai
Drama „Prasta šukuosena“ laimėjo „Auksinę kriauklę“ San Sebastiano kino festivalyje. „Tolimųjų reisų vairuotojai“ tapo geriausiu Romos festivalio filmu. „Distancinis pultas“ buvo pripažintas geriausiu filmu 2013 m. Busano kino festivalio konkursinėje programoje „Naujosios srovės“. Filmas „Gatvė Palerme“ puikiai pasirodė Venecijos kino festivalyje – aktorė Elena Cotta triumfavo geriausios aktorės kategorijoje.
Egzotiškajame Laose nufilmuota šeimyninė nuotykių drama „Raketa“ praėjusiame Berlyno kino festivalyje nusipelnė geriausio debiuto titulo ir specialaus prizo programoje „Karta“. Po to filmas triumfavo Niujorko Tribekos kino festivalyje, o kitus publikos simpatijų prizus susirinko Sidnėjuje, Melburne, įtakingajame Amerikos kino instituto kino forume Los Andžele.