Kodėl „Netflix“ serialas „American Primeval“ supykdė mormonų bažnyčią?

Neseniai pasirodęs „Netflix“ serialas „American Primeval“ ne juokas supykdė Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčią Amerikoje, dar kitaip vadinamą mormonais. Pasak jų, serialas yra „pavojingai klaidinantis“, praneša „Newsweek.com“.
Kadras iš serialo „American Primeval“
Kadras iš serialo „American Primeval“ / Vida Press nuotr.

Šešių dalių dramą, kurios premjera įvyko sausio 9 d., režisavo Peteris Bergas, jame vaidina Tayloras Kitschas ir Betty Gilpin.

„Tai – Amerika 1857 metais, – rašoma serialo santraukoje. – Kai skausmas, nekaltumas ir ramybė pralaimi kovą neapykantai ir baimei.“

„Šiuose žiauriuose kraštuose nėra saugaus prieglobsčio, ir svarbus tik vienas tikslas – išlikti. „American Primeval“ – tai vaidybinė dramaturgija ir žiauraus kultūros, religijos ir bendruomenės susidūrimo tyrimas, kai vyrai ir moterys kovoja ir miršta, kad išlaikytų ar kontroliuotų šį kraštą“, – teigiama santraukoje.

Per kelias dienas po „American Primeval“ pasirodymo mormonų bažnyčia pasmerkė laidoje vaizduojamą Brigamą Jangą (vaidina Kim Coates), antrąjį Bažnyčios prezidentą, stovėjusį prie jos vairo iki pat savo mirties 1877 metais.

„Newsweek.com“ susisiekė su „Netflix“ atstovais elektroniniu paštu ir paprašė komentarų.

Ar serialas paremtas tikra istorija?

Kaip rašoma „Newsweek.com“, filmo veiksmas vyksta 1857 metais, Jutos karo metu, ir jame vaizduojama kova dėl Vakarų Amerikos kontrolės.

Seriale pasakojama apie tikras Mauntain Medouso žudynes – žiaurų išpuolį, per kurį buvo masiškai nužudyta mažiausiai 120 žmonių.

Išpuolį įvykdė vietiniai mormonų milicininkai, kuriems padėjo Amerikos indėnų sąjungininkai. Nužudyti emigrantai tuo metu keliavo vagonais į Kaliforniją.

Neseniai duodamas interviu žurnalui „The Hollywood Reporter“ režisierius O.Bergas teigė, kad buvo imtasi kūrybinių laisvių.

„Tai nėra pažodinis Medouso žudynių vaizdavimas, nes tos žudynės vyko tris dienas, – sakė jis. – Girdėjau kai kuriuos kritiškus komentarus, bet negirdėjau, kad kas nors iš mormonų pusės neigtų, jog Medouso žudynės įvyko ir kad tai padarė mormonai.“

„Yra daugybė dokumentais patvirtintų pasakojimų apie čiabuvius, kurie grobė žmones. Niekada nesakėme, kad kuriame dokumentinį filmą ir kad viskas 100 proc. pagrįsta faktais. Čia yra daug laisvumo. Tačiau manau, kad mes labai tiksliai ir pagrįstai nurodome pagrindinius įvykius, ypač Medouso žudynes“, – „Newsweek.com“ teigė režisierius.

Kuo pagrįsta mormonų bažnyčios kritika?

Bažnyčia konkrečiai pasisakė dėl Brigamo Jango vaidmens ir minėtų žudynių vaizdavimo: „Neseniai pasirodžiusiame transliuojamame seriale pateikiama išgalvota XIX a. vidurio Jutos įvykių interpretacija. Nors istorinė grožinė literatūra gali būti pamokanti, ši drama pavojingai klaidina.“

„Brigamas Jangas, gerbiamas pranašas ir drąsus pionierius, pagal bet kokius istorinius standartus yra labai neteisingai apibūdinamas kaip piktadarys, smurtaujantis fanatikas. Kiti asmenys ir grupės taip pat vaizduojami taip, kad sustiprina netikslius ir žalingus stereotipus“, – teigiama pranešime.

„Kalbant apie Mauntain Medouso žudynes, kurios seriale netiksliai vaizduojamos kaip atspindinčios visą tikėjimo grupę, bažnyčia jau seniai pripažino ir pasmerkė šią siaubingą tragediją. Ji taip pat ėmėsi svarbių veiksmų, kad atskleistų visą tiesą apie tai, kas įvyko, pasidalytų ja ir skatintų gijimą, – sako jie. – Tokio apgaulingo, vaizdingo ir sensacingo pasakojimo problema yra ta, kad jis ne tik užgožia tikrovę ir trukdo iš tikrųjų suprasti, bet ir gali skatinti priešiškumą, neapykantą ir net smurtą. Tai ypač neramina šiandien, kai kaip niekada reikia taikdarių.“

Kritikai vertina nevienodai

Tuo metu užsienio kritikai serialą vertina vidutiniškai. Pasak „The Guardian“ kino kritikės Lucy Mangan, „šioje dramoje, kaip ir visuose šiuolaikiniuose pasienio gyvenimo pavyzdžiuose, daugiausia dėmesio skiriama žiauriai jo prigimčiai. Visa tai jau matėme anksčiau, net jei tai ir įtraukiantis siužetas“. Serialui ji skyrė 3 žvaigždutes iš 5.

„The Spectator“ kino kritikas Jamesas Delingpole'as atkreipė dėmesį į „erzinančias protagonistes“.

Kaip rašė „Variety“ kritikė Aramide Tinubu, „šešiuose epizoduose žiauriai ir žaviai vaizduojama kultūra ir šalis, kuri dar neįveikė savo žiauriausių polinkių.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?