Paskutiniuosius tris metus Lietuvą atstovavo Igno Jonyno filmas „Lošėjas” (2014 m.), Alantės Kavaitės „Sangailės vasara” (2015 m.), o pernai atranką laimėjo Kristijono Vildžiūno filmas „Senekos diena“.
Filmo kandidato iki „Oskaro“, kaip teigiama pranešime žiniasklaidai, laukia ilgas atrankos kelias: nuo lapkričio iki sausio mėnesio akademijos nariai ir jų komitetai rinks 9 geriausius užsienio šalių filmus. Iš jų sausį antruoju balsavimu bus tvirtinamas finalinis penketukas, kuris realiai pateks į nominaciją ir realiai pretenduos „Oskarui”.
Atrankoje tradiciškai gali dalyvauti visų žanrų, ne trumpesni kaip 40 minučių filmai, atitinkantys kriterijus tarp kurių svarbiausi yra šie – didžioji kūrybinės komandos ir procesų dalis yra lietuvių autorių, nacionalinė filmo premjera turėjo įvykti tarp 2016 m. spalio 1 dienos iki 2017 m. rugsėjo 30 dienos, o seansai komerciniame repertuare buvo suplanuoti bent septynioms dienoms iš eilės. Su visomis taisyklėmis galima susipažinti čia.
Norintys dalyvauti atrankoje iki rugsėjo 1 d. turi pateikti prašymą adresuotą Lietuvos kino centrui, adresu Z.Sierakausko g. 15, Vilniuje, dėl dalyvavimo atrankoje bei suteikti galimybes komisijai peržiūrėti filmą pateikiant peržiūros nuorodas. paraiškos laukiamos ir iš tų kompanijų, kurios dar tik ketina platinti filmus iki šių metų rugsėjo 30 d. ir atitinka akademijos keliamus reikalavimus.
Lietuviškasis „Oskaro“ komitetas filmą, pretenduosiantį varžytis dėl „Oskaro“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje, planuoja paskelbti iki rugsėjo 15-osios.
Atrankos komitetą sudaro: komisijos pirmininkė – kino kritikė ir Kino tarybos narė Rasa Paukštytė; komiteto nariai – kinotyrininkė ir Europos kino akademijos narė dr. Gražina Arlickaitė, animacinio kino kūrėjas ir prodiuseris Valentas Aškinis, kompozitorius, profesorius, kultūros analitikas Giedrius Kuprevičius, kino režisierius Gytis Lukšas, kino režisierius Linas Mikuta bei kinotyrininkė Živilė Pipinytė. Atranką organizuoja Lietuvos kino centras.
Pretendentų į „Oskarą“ rinkimai Lietuvoje rengiami nuo 2006-ųjų. Atrinktieji kūriniai pradeda tarptautinę kampaniją siekdami užkariauti beveik 8500 prestižinės akademijos narių dėmesį ir balsus. Šiemet į ją pakviestas ir 94-rių metų sulaukęs Jonas Mekas.