„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 03 06

Lietuviškoje „Kino pavasario“ programoje – nuo karinio konflikto Pietų Kaukaze iki jungtinės studentų „Avarijos“

Kovo 14 dieną prasidėsiantis tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ žiūrovams pristatys lietuviškų filmų turtingą programą, į kurią šiais metais pateko ir užsienyje kuriančių tautiečių darbai.
„Kino pavasario“ lietuviškos programos pristatymas.
„Kino pavasario“ lietuviškos programos pristatymas. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Šiemet gavome net 70 lietuviškų filmų, iš jų atrinkome 37, o 24 – dar nė karto nerodyti didžiuosiuose kino ekranuose, – džiaugėsi festivalio lietuviškos programos koordinatorė Justė Zavišaitė. – Šiemet žiūrovai pamatys stiprią lietuvišką dokumentiką, temų įvairove pasižyminčius trumpametražius filmus, pristatysime ir originalius animacinius filmus. Labiausiai džiaugiamės pirmą kartą galėdami parodyti programą „Lietuviai svetur“, į kurią įtraukėme 11 užsienyje kuriančių lietuvių filmų.“

Mindaugas Urbonavičius
Mindaugas Urbonavičius

Režisierius Mindaugas Urbonavičius dokumentiniame filme „Begalinis koridorius“ pateikia sukrečiantį pasakojimą apie armėnų ir azerbaidžaniečių karinį konfliktą, pamatytą Lietuvos, Rusijos, Armėnijos ir Azerbaidžano karo žurnalistų akimis.

„Tai filmas apie didžiulę dviejų tautų neapykantą ir baisų gyvenimą, kurio mes, ačiū Dievui, Lietuvoje nejaučiame. Tokios problemos, kai mes nesutariame su kaimynais dėl pavardžių rašymo, yra visiškai menkos, palyginus su Pietų Kaukazo nesutarimais, – tikino filmo režisierius. – Prisiminiau 1990–1991 metus, kai mes ryžomės palikti Tarybų Sąjungą ir mūsų didžioji sesutė mus pradėjo kiršinti, bet mes kažkaip sugebėjome išlaviruoti. O šiame filme parodome, kad kitos šalys, kuriose buvo pritaikyti tie patys metodai, Maskvos ranka, deja, pakliuvo į tuos spąstus.“

Lietuviško kaimo realybę ir kitimą savo dokumentinėje kino juostoje „Dzūkijos jautis“ nagrinėja Linas Mikuta.

Linas Mikuta
Linas Mikuta

„Man buvo įdomu, kaip keičiasi lietuviško kaimo koncepcija, iš kur atėjo ir kur keliauja lietuviškas kaimas. Juk apie jį sklando labai daug mitų: kad jis degradavęs, prasigėręs, ten gyvena runkeliai, net ne žmonės. Norėjau įeiti į vidų ir išsiaiškinti, kaip iš tiesų yra, – filmo idėją aiškino menininkas. – Mano personažas Jonas puikiai atspindi kelias priešingas lietuviško kaimo koncepcijas. Iš šalies jo namas atrodo aprūkęs, bet įėjęs į vidų pamatai švarioje patalynėje gulinčią motiną skaidriu veidu. Kai susipažįsti su tais žmonėmis, pamatai tvirtą jų vertybių sistemą, aukštą žmogaus vertinimą.“

Inesa Kurklietytė naujausiame savo filme „Gegučių vaikai“ stebi dvylikos pas globėją gyvenančių vaikų keliones ir susitikimus su juos palikusiomis motinomis.

Inesa Kurklietytė
Inesa Kurklietytė

„Mano filmas apie tikėjimą ir meilę. Aš pusę metų stebėjau vieną šeimyną, kurioje auga dvylika pamestų vaikų, ir keliavau kartu pas jų mamas. Pamačiau ir noriu parodyti didžiulį vaikų norą susidraugauti, begalinį vaikų atlaidumą savo mamoms – kokios jos bebūtų, į jas tiesiasi vaikų delnai“, – atradimais dalijosi režisierė, pridūrusi, kad viliasi, jog po šio filmo jos herojai nenukentės.

Pirmą kartą „Kino pavasaryje“ žiūrovai galės išvysti jungtinį studentų novelių filmą „Avarija“.

„Kai buvau studentė, perskaičiau novelę apie avariją kelyje ir pravažiuojančias mašinas, kurios dėl kokių nors priežasčių negali sustoti. Man pasirodė, kad ši situacija yra proga paprovokuoti studentus pakalbėti apie šių laikų problemas, moralines vertybes. Penki kino specialybių studentai sukūrė po filmą, kuriame pasakojama vis kito pro avariją pravažiuojančio automobilio istorija, – intrigavo režisierė ir dėstytoja Giedrė Beinoriūtė, negailėdama komplimentų jauniesiems kūrėjams. – Į Lietuvos kiną ateina jauni, labai įdomūs, drąsūs, smalsūs žmonės – nuostabi karta. Čia tik laiko klausimas, kada atsiras labai įdomių provokuojančių filmų.“

Giedrė Beinoriūtė
Giedrė Beinoriūtė

Lietuviškoje programoje šiemet bus pristatyti ir du animaciniai filmai – Redos Bartkutės „Kaltė“ ir Ievos Miškinytės „Saga“, taip pat aštuoni trumpametražiai filmai.

Į programą „Lietuviai svetur“ pateko vienuolika dokumentinių, vaidybinių, trumpametražių filmų, kuriuos arba režisavo, arba juose vaidino, arba juos prodiusavo lietuviai. Žiūrovai išvys tikrais įvykiais paremtą vaidybinį filmą apie M.K.Čiurlionio ir Sofijos Kymantaitės meilę „Laiškai Sofijai“ (režisierius Robertas Mullanas iš D.Britanijos). Į Lietuvą atvyks ir Jono Meko dukra Oona Mekas, pristatysianti savo trumpo metro filmą „Miegantis vyras“.

„Kino pavasaris“ išlaiko tradiciją pristatyti ir jau rodytus naujausius lietuviškus filmus – žiūrovai galės pamatyti vaidybinius filmus „Aurora“, „Tyli naktis“ bei dokumentines kino juostas „Kita svajonių komanda“ ir „Saldus tėvynės dūmas“. Festivalio organizatoriai kvies publiką rinkti žiūroviškiausią lietuvišką filmą, o profesionalų komisija tituluos geriausią studentišką filmą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs