2017 10 13

„Marie Curie“: ne žinojimo, o romantizavimo drąsa

Spalio 5-ąją dieną startavo 17-asis Lenkų kino festivalis, kuris tęsis iki spalio 15-osios. Naujojo lenkų kino ir klasikos pavyzdžiai demonstruojami ne tik Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, bet ir Mažeikiuose bei Nemenčinėje.
„Marie Curie“ filmo epizodas
„Marie Curie“ filmo epizodas

„Lenkų kino savaitės“ filmų sąraše – Kanadoje gimusios režisierės Marie Noelle filmas, bendras Lenkijos, Belgijos, Prancūzijos ir Vokietijos projektas – biografinė drama „Marie Curie“.

Vienos žymiausių pasaulio mokslininkių, tapusios savotišku moterų išsilaisvinimo ir pripažinimo simboliu, istorija pateikiama poetine forma.

Filmo aprašyme savotiškai teisinamasi, kad režisierė stengėsi atskleisti M.Curie kaip moters asmenybę. Toks išankstinis pasiteisinimas išties prasmingas, nes mokslininkės istorija čia atlieka tik dalinę funkciją – žadėto biografijos ir detalumo pliūpsnio nesulauksite.

M.Noelle rodo ne chemikės, o melancholiškos romantikės istoriją. Jei būtų mano valia, melancholijos ir tylaus rūpesčio aktorės Karolinos Gruszkos veide būtų ženkliai mažiau.

VIDEO: Marie Curie: The Courage of Knowledge Official Trailer

Dar mažiau būtų tylaus žavesio, stebint jų tyrimų rezultatus viešai pristatantį Pierre'ą Curie, kuris vaizduojamas kaip minkštos Marie asmenybės atrama.

„Žinojimo drąsa“ paantraštėje įvardintas filmas iš tiesų rodo ne pamažu bręstančią, drąsią ir analitiškai mąstančią mokslininkę, o savo jausmuose paskendusią moterį.

Bet tenka susitaikyti su tokiu sprendimu – vaizduoti vyrų dominuojamame mokslo pasaulyje patyliukais savo vietą įtvirtinančią M.Curie, kurią chemijos mokslas ištinka rečiau nei simpatijos ar konkurencija jos aplinkoje.

„Marie Curie“ filmo epizodas
„Marie Curie“ filmo epizodas

Stipriausia filmo dalis – operatoriaus Michalo Englerto darbas. Nuoseklūs ir puikiai komponuojami vaizdai dažnai išteisina scenarijaus spragas ar bandymus dramatiškai nutylėti, palikti emocijas kyboti ore.

Dėl puikaus operatoriaus darbo ir filmo nuotaikai netrukdančio garso takelio verta pamatyti „Marie Curie“.

M.Englertas, panašu, puikiai suprato režisierės idėją ir jos pateiktą M.Curie interpretaciją sugebėjo atvaizduoti labai pritinkančiame, lėtai judančiame ir iš mažų akimirkų sumos susidedančiame pasaulyje.

Dėl puikaus operatoriaus darbo ir filmo nuotaikai netrukdančio garso takelio verta pamatyti „Marie Curie“. Deja, bet biografinių detalių, mokslo ar feministinių idėjų išgryninimo čia nerasite.

Mokslas ir intelekto pastangos sukurti kažką nauja lieka skoningos romantikos paraštėse, o aštrus intelektas pralaimi švelnumui ir gražiems vaizdams bei vaizdiniams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis