Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 08 11

Pasaulio kino kompanijos laukia dar nesukurto lietuvės Domantės Urmonaitės filmo

Tūkstančiai žmonių pasaulyje išgarsėjo per vieną naktį. Jų gretose rikiuojasi rašytojai, dailininkai bei muzikantai, kurių karjera baigėsi sukūrus vos vieną šedevrą. Tokios sėkmės istorijos tiesiog verčia suabejoti jų autoryste. Dar ir šiandien yra svarstančių, ar Šekspyras tikrai parašė Hamletą, o Servantesas – Don Kichotą. Lietuvoje vystomo pilno metro mokslinės fantastikos trilerio „Tabletė #1618“ kūrėja Domantė Urmonaitė kiekvienam būsimam šio filmo žiūrovui užduoda klausimą: o kas jeigu bet kurį talentą būtų galima išsinuomoti, o genialių žmonių sąmonė nėra sutverta tarnauti tik vienam kūnui?
„Tabletė #1618“ plakatas, autorė – R. Žalalytė
„Tabletė #1618“ plakatas, autorė – R. Žalalytė
Temos: 1 Kinas

„Tabletė #1618“ ­ pusantrų metų Lietuvoje vystomas projektas, labai greitai virtęs tarptautiniu ir į savo komandą pritraukęs užsienio scenarijaus konsultantus ir Lietuvos prodiuserį: kino gamybos kompanijos „Film Jam“ įkūrėją, prodiuserį, bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentą Stasį Baltakį, kanadietį Džonataną Tamuzą, kurio trumpametražis filmas „Vaikų valgytojas“ buvo nominuotas Oskarui, ir kultinio kino kūrėjo Emiro Kustūricos mokinį italą Džiovanį Robiano.

„Toks scenarijus į mano rankas patenka kartą per 4 metus. Neabejoju šio filmo sėkme,“ – pirmąkart perskaitęs scenarijų komentavo Džovanis Robiano, šiuo metu dėstantis kiną Italijoje ir Prancūzijoje.

Sudomino Sundance festivalį

Šią liepą projektas „Tabletė #1618“ buvo pakviestas į du kino industrijai ypač reikšmingus renginius. Perskaičiusi 210 iš viso pasaulio atsiųstų paraiškų Sundance instituto komanda išsirinko 8 ir pakvietė filmo režisierę D.Urmonaitę į Sundance scenarijaus vystymo dirbtuves Italijoje. Iki šiol Sundance instituto susidomėjimą buvo sužadinęs tik vienas lietuvių filmas „Sangailės vasara“ ­ šiemet besąlygiškai triumfavęs Sundance kino festivalyje.

„Sundance scenarijaus kūrybinės dirbtuvės prasidėjo lektorių iš JAV Džoanos Tiukesburės (angl. Joan Tewkesburry), dirbusios su filmais „Nešvilis“ ir „Vagys kaip mes“ bei Erinos Kresidos Vilson (angl. Erin Cressida Wilson), žinomos iš filmų „Sekretorė“ ir „Kloja“, paskaitomis.

Po įkvėpiančių pasikalbėjimų gavome daug praktinių užduočių, lengvinančių scenarijaus rašymą bei padedančių atrasti ir identifikuoti specifinius jo vystymo įrankius ir metodus.

Patys užsiėmimai ir jų forma buvo netradiciniai: pavyzdžiui, net negalėjome naudotis kompiuteriais ir rašėme tik ranka,“ ­– įspūdžiais iš kelias dienas trukusių kūrybinių dirbtuvių dalijasi D.Urmonaitė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Sundance Instituto kūrybinių dirbtuvių dalyviai
Asmeninio archyvo nuotr. /Sundance Instituto kūrybinių dirbtuvių dalyviai

Po visų paskaitų ir mokymų vyko individualūs susitikimai, kurių metu scenarijaus autoriai kartu su srities profesionalais analizavo savo scenarijus. Tokia patirtis yra ypač naudinga, siekiant kryptingai vystyti scenarijų ir sukurti produktą, orientuotą į pasaulinę rinką.

„Sundance instituto dirbtuvės išsiskiria tuo, kad, net joms pasibaigus, jų organizatoriai seka projekto progresą, nusiteikę bet kada pasiūlyti savo paramą ir pagalbą montažo darbuose,“ ­– tikino filmo režisierė ir scenarijaus autorė, po dirbtuvių pradėjusi dirbti su antruoju scenarijaus juodraščiu.

Filmo „Tabletė #1618“ komanda kartu su kino prodiuseriu Stasiu Baltakiu mėnesį užbaigė savo projekto pristatymu Monrealyje (Kanada) vykusioje ko­produkcijos mugėje „Frontieres“. Tai – vienintelė tokia mugė, skirta žanrinio kino projektams ir skatinanti bendradarbiavimą tarp Šiaurės Amerikos ir Europos kino industrijų.

Asmeninio archyvo nuor. /Idėjos bendraautoriai – M. Mendelis, režisierę .-scen aut. D.Urmonaitė ir prodiuseris S.Baltakis „Frontieres“ mugėje
Asmeninio archyvo nuor. /Idėjos bendraautoriai – M. Mendelis, režisierę .-scen aut. D.Urmonaitė ir prodiuseris S.Baltakis „Frontieres“ mugėje

Renginio organizatoriai atrinko 20 pilnametražinių filmų projektų iš viso pasaulio ir jo kūrėjams suteikė galimybę susipažinti su tais, kas gali padėti turimus scenarijus perkelti į realybę ir kino salių ekranus.

„Pirminis mūsų planas buvo susitikti su 18 kompanijų atstovais. Tačiau dėmesio sulaukėme kur kas daugiau negu galėjome tikėtis. Per keturias dienas susitikome net su 34 kino kompanijomis ir aktorių agentūromis iš JAV, Kanados, Australijos, Prancūzijos, Ispanijos, Airijos bei Rusijos. Net 31 iš jų susidomėjo projektu ir išreiškė norą perskaityti scenarijų. Tai žinomos kompanijos „Dimension Films“, „The Weinstein Company“, „Amazon Studios“ ­ dirbusios su tokiais filmais kaip „Nuodėmių miestas“, „Kiti“, „Atkirtis“ ir dar daug kitų,“ ­– apie netikėtą sėkmę Kanadoje atviravo filmo prodiuseris S.Baltakis.

Tai ne pirmas kartas, kai būsimas filmas „Tabletė #1618“ buvo pristatytas investuotojams tarptautinėje erdvėje. Praeitais metais jis buvo atrinktas į kino forumą „Closing the Gap“ ir jau turi projekto veiklą stebinčius potencialius investuotojus, pasiruošusius dalyvauti vėlesnėse filmo kūrimo stadijose. „Tabletės #1618“ filmavimo darbai numatyti 2017 m. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas