Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 09 30

Raganų kalnas – JAV kino kūrėjų dokumentiniame filme

JAV profesorius ir režisierius Frankas Barnas kelias savaites su Klaipėdos universiteto studentais kūrė dokumentinį filmą apie Raganų kalną Kuršių nerijoje. Menininkui paliko įspūdį medinės skulptūros po atviru dangumi.
Klaipėdos universiteto studentai drauge su profesoriumi iš JAV Franku Barnu Neringoje suko juostą apie Raganų kalną.
Klaipėdos universiteto studentai drauge su profesoriumi iš JAV Franku Barnu Neringoje suko juostą apie Raganų kalną. / Klaipėdos universiteto nuotr.

Raganų kalne stovinčios skulptūros amerikietį dokumentinių filmų kūrėją stebina dėl dviejų aspektų: jos, kaip kultūrinis paveldas, pasakoja čia gyvenusių žmonių istorijas bei yra įdomios kaip objektai, kurie išlieka tokiomis gamtos sąlygomis. Prof. F. Barnas nauja buvo ir tai, kad prieš 36 metus Juodkrantės Raganų kalne išdygusios 25 medinės skulptūros iki šiol išliko. Šiandien Juodkrantės Raganų kalne – jų per 80.

Paradoksalu tai, jog šioje vietoje yra pačios sudėtingiausios gamtinės sąlygos medžio dirbiniui. „Raganų kalnas yra tarp dviejų vandenų, iš kurių kyla garai, rūkas, toje vietoje – nuolatinė drėgmė, kuri skulptūroms yra itin kenksminga. Tai yra sunkiausios sąlygos, kokios gali būti medžio dirbiniui“, – tikino dokumentiniame filme kalbintas Lietuvos tautodailininkų sąjungos vadovas Jonas Rudžinskas.

Kaip per tiek laiko skulptūros išliko veikiamos sudėtingų gamtos sąlygų, dokumentiniame filme aiškinasi profesorius ir režisierius Frankas Barnas.

Vers į rumunų kalbą

Jam buvo nauja ir tai, kad visi kūriniai turi savo reikšmę ir sukūrimo istoriją. Apie jas dokumentiniame filme pasakos Juodkrantės gyventoja, buvusi mokytoja Aldona Balsevičienė; apie skulptūrų kūrimą ir jų restauraciją kalbės Lietuvos tautodailininkų sąjungos vadovas Jonas Rudžinskas. Filme bus ir šiek tiek mistikos – bioenergoterapeutas Arvydas Daškus atskleis, kuo neįprasta ir antgamtiška yra Raganų kalno vieta. Apie etnologijos reikšmę Raganų kalne kalbės KU Baltų kalbotyros ir etnologijos katedros profesorius Rimantas Balsys.

Komandoje dirba Klaipėdos universiteto žurnalistikos studentai, padedami Medijų laboratorijos darbuotojų. Kūrybinė grupė padėjo organizaciniais ir techniniais klausimais, derino ir ėmė interviu, rinko archyvinę medžiagą. Dokumentinio filmo kūrybinėje grupėje prof. F. Barnas – ne vienintelis užsienietis.  Komandoje – studentas iš Rumunijos Adrianas Nicolae Laichici. Jis yra atvykęs pagal „Erasmus+“ mainų programą, taip pat prisideda prie filmo kūrimo projekto. Adrian filmą išvers į rumunų kalbą.

Rodys festivaliuose

Filmas kuriamas tarptautiniam festivaliui „The BEA Festival of Media Arts“, kuriame režisierius Frankas Barnas tikisi aukščiausio šio filmo įvertinimo. Kad dokumentinis filmas apie Raganų kalną pasiektų daugiau tarptautinių kino festivalių, tuo JAV rūpinsis Valdosta universiteto profesorė Marie Elliot, kuri bus šio filmo montažo režisierė. Filmas bus baigtas montuoti gruodžio pradžioje, tačiau jau galima pamatyti KU Medijų laboratorijoje praktiką atlikusių studentų sukurtą dėmesį traukiantį filmą apie tai, kaip buvo filmuojamas dokumentinis filmas apie Raganų kalną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?