„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 02 07

Režisierius R.Banionis: partizanai buvo gyvi žmonės – turėjo savo problemų, kančių, meilių ir neapykantų

Penktadienį Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti naujausias Raimundo Banionio filmas „Purpurinis rūkas“ – istorinė drama, pasakojantį apie karą ir pokarį, apie tragiškus žmonių likimus.
Raimundas Banionis
Raimundas Banionis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Režisierius Raimundas Banionis, pristatydamas naują filmą „Purpurinis rūkas“, sukurtą po 25 metų pertraukos, sako, kad, be abejonės, šiek tiek gaila tų metų, nes per juos būtų sukūręs dar keletą filmų, tačiau nelinkęs galvoti apie tai, kas buvo. Jis džiaugiasi naujuoju darbu, kurio užuomazgos prasidėjo prieš kelis dešimtmečius, po filmo „Džiazas“.

Felikso Rozinerio apsakymas „Purpuriniai dūmai“, pagal kurį sukurtas filmas, per tą laiką neprarado aktualumo, nes tai – tiesiog gerai parašytas kūrinys, kurio laikas neveikia, sako R.Banionis.

„Ji labai kinematografiška, remiasi amžinais dalykais, ir niekas nepasikeitė, metai nepadarė jokios įtakos“, – kalbėjo režisierius.

Scenarijų pagal F.Rozinerio apsakymą „Purpuriniai dūmai“ prieš beveik du dešimtmečius parašė ir Marius Ivaškevičius, jis išleistas ir atskira knyga, tačiau R.Banionis filmą kūrė ne pagal šį, o pagal Renatos Šerelytės scenarijų.

„Purpurinis rūkas“ pasakoja Lietuvos žydo Jozefo, partizanų vado Vlado ir jų abiejų mylimosios Janės istoriją. Ji primena sudėtingą istorijos tarpsnį, o sudėtingos moralinės dilemos priverčia susimąstyti apie absoliučių kategorijų ir etikečių klijavimo beprasmiškumą. Filme R.Banionis nagrinėja karo, pokario laiką ir sudėtingus moralinius klausimus. Režisierius sako, stengėsi filmo veikėjams neklijuoti etikečių, o atskleisti, kad pirmiausia visi buvo žmonės.

VIDEO: Filmo anonsas:

„Mes aiškiai gyvenam stereotipų valdžioje, kai partizanai visi buvo „miškiniai“ ir „banditai“, dabar apsivertė viskas į priešingą pusę, visi tapo šventieji. Jei stereotipais gyveni, tai taip ir mąstai, bet jei tu supranti, kad tai buvo gyvi žmonės, mūsų tautiečiai, mūsų kaimynai. Tai supranti, kad jie turėjo savo problemų, savo kančių, savo meilių, savo neapykantų“, – kalbėjo R.Banionis.

Pirmą kartą scenoje R.Banionis pasirodė būdamas trejų, atliko epizodinį vaidmenį spektaklyje „Makbetas“. Vaidino įvairiuose vaikiškuose spektakliuose, mokydamasis mokykloje vaidino ir kine.

VIDEO: Filmo „Purpurinis rūkas“ anonsas

1985 m. pasirodė vienas garsiausių jo filmų „Mano mažytė žmona“, vėliau – „Šešiolikmečiai“, „Neatmenu tavo veido“, „Vaikai iš Amerikos viešbučio“, „Džiazas“, taip pat kūrė dokumentinius filmus.

„Purpurinis rūkas“ Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti penktadienį, o R.Banionis jau rengiasi naujo filmo kūrimui. Tai taip pat bus istorinis filmas, apie XV–XVI a.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs