Brazilijos kino meistro Klebero Mendonça Filho naujausią darbą „Bakurau“ gali išvysti 25-ojo festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovai. Iš Pietų Amerikos atkeliavusi juosta siejama su jubiliejinio festivalio tema – ateitimis, mat K. M. Filho vaizduoja netolimą ateitį atokiame Brazilijos kaimelyje.
Į kaimelį ir jame vykstančias močiutės laidotuves grįžusią jauną moterį Teresą pasitinka daugybė pokyčių, o nerimą kelia įvairaus plauko prašalaičiai ir nelabai geri jų ketinimai. Mokslinė fantastika, detektyvas, trileris, neovesternas, socialinė drama, distopija – žanrų samplaika pasižymintis „Bakurau“ įvertintas Kanų žiuri prizu.
Rytis Zemkauskas sako, kad „Bakurau“ jam pasirodė išties įdomus: „Žinoma, turiu jam ir priekaištų, bet tai normalu. Montažas vietomis pasirodė silpnokas, taip pat posilpnis operatoriaus darbas, tačiau bendrą įspūdį režisūriškai filmo kūrėjams pavyko suvaldyti. Kitą dieną tą filmą prisimeni, o tai geras požymis. Reiškia, filmas kažką užkabino.“
R.Zemkauskas pastebi, kad filme vaidina skirtingų lygių aktoriai, o tai visuomet rizikinga. „Bakurau“ matome kone aktorius mėgėjus, bet šalia – tokius patyrusius kaip Udo Kierą, kuris yra vienas mėgstamiausių Larso von Triero aktorių, arba Sonia Braga – Brazilijos kino legendą“, – pasakoja jis.
Pasak R.Zemkausko, „Bakurau“ galima vertinti kaip aiškų politinį pareiškimą: „Filme matoma visos Brazilijos visuomenės parabolė – personažai atstovauja įvairiausiems sluoksniams: nuo profesoriaus iki pusiau banditų, pusiau kovotojų. Filmas parodo tipišką Lotynų Amerikos problematiką. Nors taip sakyti nėra politkorektiška, faktas, kad taip, kaip mūsų kraštuose šnekama apie Rusiją, Lotynų Amerikoje kartais šnekama apie JAV, nors mes apie tai žinome labai mažai ir viskas nėra taip paprasta, nes regionas nuo Karibų krizės laikų yra didžiųjų valstybių interesų kovos arena. Valstijos kai kada mato tą regioną kaip savo galinį kiemą, ir būtent tai aštriai kritikuojama šiame filme.“
Rašytojas pasigilino į filmo pavadinimo reikšmę: „Domėjausi tuo, nes kalbos dalykai man, kaip lingvistui, visada įdomūs. Bakurau portugališkai yra nakties paukštis – lelys. Indėnų mitologijoje sakoma, kad tas paukštis naktį priskrenda prie ožkų ir iš tešmens iščiulpia jų pieną. O kalbant brazilų miesto žargonu šis žodis reiškia paskutinį naktinį autobusą. Kalbiniai žaidimai, bet, matyt, filmui ne veltui suteiktas būtent toks pavadinimas.“