„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 03 14

Vilniaus kino teatruose – nemokami kino klasikos seansai

Medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ iniciatyva „Jaunieji programeriai“ jau keleri metai pristato savo sudarytas filmų programas šalies kino teatruose ir festivaliuose. Šiemet jaunieji kino entuziastai|ės kinu besidominčius bendraamžius/es bei bendraminčius kviečia reflektuoti ir išjausti klasiką. Laukia nemokami belgų režisierės Chantal Akerman ir italo Ermanno Olmi filmų seansai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Kadras iš filmo „Naujienos iš namų“
Kadras iš filmo „Naujienos iš namų“ / Organizatorių nuotr.

Kas tie „Jaunieji programeriai“?

Tarptautinis kino edukacijos projektas „Moving Cinema“ vienija įvairias Europos šalių kino organizacijas bei vykdo veiklas, skirtas ugdyti jautrią ir kartu kritišką jaunąją kino žiūrov(i)ų auditoriją. Projekto dėmesio centre – šiuolaikinis ir klasikinis Europos autorinis kinas.

Lietuvoje šiai iniciatyvai atstovauja „Meno avilys“. Nuo 2015 m. drauge su įvairiais Lietuvos kino festivaliais bei „Skalvijos“ kino centru išrenka grupelę vyresniųjų klasių mokinių, t. y. „Jaunųjų programerių“. Jie/jos iš festivalių atrinktų filmų, tarpusavyje diskutuodami, sudaro programą, kurią ir pristato žiūrovams|ėms. Taip jaunuoliai ir jaunuolės įgyja vertingos patirties iš patyrusių kino programos sudarytojų, per kiną išreiškia jiems svarbias idėjas, o pastarieji susipažįsta su jauno žmogaus pasaulėžiūra, atranda jaunosios kartos santykį su kinu.

Jauno žmogaus dėmesys europietiško kino klasikai

Vienas iš svarbių „Moving Cinema“ pasiekimų – Europos filmų katalogas, kurį sudarė būtent „Jaunieji programeriai“ iš visų projekte dalyvaujančių šalių. Iš šio filmų sąrašo du filmus išsirinko ir šių metų mūsų šalies jaunieji programeriai, tiksliau – jaunosios programerės, tai: Julija Sotirovič, Saulė Žvikaitė, Ieva Martusevičiūtė, Ūla Kaulakytė, Barbora Verbylaitė, Aneta Beginskaitė ir Sandra Pleskačevskytė.

Kinu ne vienerius metus besidominčios ir su juo savo ateitį siejančios merginos nusprendė Lietuvos žiūrovams|ėms parodyti vienos garsiausių visų laikų belgų režisierės Chantal Akerman dokumentinį filmą „Naujienos iš namų“ (1976) ir italų kino klasiko Ermanno Olmi dramą „Postas (1961). Pastarąjį filmą jaunosios programerės pristatys šių metų festivalyje „Kino pavasaris“.

„Nuo pat projekto pradžios, mums buvo svarbu „Jaunuosius programerius“ aktyviai įtraukti ne tik į specialaus filmų rinkinio atranką, bet ir supažindinti su kino kuravimo virtuve. Šiemet projektą „Moving Cinema“ pakreipėme kita linkme – pasiūlėme „Jauniesiems programeriams“ išrinkti vieną filmą šių metų festivalio teminę kryptį atspindinčiai programai „Kad būtum – reikia kito“. Džiaugiamės filmo „Postas“ pasirinkimu“, – dalijasi „Kino pavasario“ turinio ir programos vadovė Aistė Račaitytė.

Jautrus ir asmeniškas Niujorko portretas

Kovo 17 d. 19 val. „Skalvijos“ kino centre bus galima išvysti belgų kino režisierės Chantal Akerman dokumentinį filmą „Naujienos iš namų“ – vieną įsimintiniausių Niujorko miesto portretų kino istorijoje.

Tai jautri ir melancholiška fizinio ir emocinio atstumo nuo gimtųjų namų refleksija. Neonų nušviestos užkandinės, grafičiais išpaišyti metro vagonai, nusidėvėję namų fasadai ir duobėtos gatvės. Keistas, ant bankroto ribos atsidūrusio miesto grožis kontrastuoja su intymiu ir asmenišku garso takeliu, kurį sudaro Ch. Akerman skaitomi jos mamos iš Belgijos į Niujorką rašyti laiškai. Filme dominuoja aiški struktūra ir ilgi planai, kuriuose netrukdomai skleidžiasi pagrindiniai filmo veikėjai – erdvė ir laikas.

Pasak jaunosios programerės Ievos Martusevičiūtės, šį filmą lengviausia apibūdinti kaip prieglobstį nuo kasdieninio chaoso ar šiltą mylimo žmogaus apkabinimą. „Tai nepaprastai jautrus filmas, liudijantis režisierės santykius su mama, dar nepažinta aplinka, nauja pradžia ir savimi pačia“, – „Naujienas iš namų“ komentuoja Ieva.

Įėjimas su nemokamais bilietais, dalinamais „Skalvijos“ kasoje renginio dieną.

7 dešimtmečio Milanas – pirmieji kartai

Festivalio „Kino pavasaris“ metu, kovo 27 d. 18 val. kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ ir balandžio 1 d. 17.15 val. „Skalvijoje“, jaunosios programerės pristatys filmą „Postas“.

Italų kino meistro Ermanno Olmi filme išradingai persipina tikrovė ir fikcija. Sparčiai augančio septinto dešimtmečio Milano kraštovaizdyje iškyla jauno žmogaus patirtys: pirmasis darbas, pirmoji meilė… Pagrindinis filmo veikėjas, jaunuolis vardu Domenikas, ką tik baigė mokyklą ir pirmąkart ieško darbo. Dalyvaudamas didžiulės įmonės darbuotojų atrankoje, jis susipažįsta su bendraamže Antoniete. Abiem jaunuoliams darbą gauti pavyksta, tačiau netrukus Domenikui, ne ką mažiau nei darbo postas, pradeda rūpėti Antonietė. Nepatyręs, drovus vaikinas vis svajoja su ja susitikti, tačiau juodu skiria ilgi ir painūs įmonės koridoriai.

„Pasirodė svarbu į šį filmą atkreipti bendraamžių dėmesį, nes jis kviečia susimąstyti, kokį vaidmenį darbas atlieka mūsų gyvenime ir kokią įtaką mums daro aplinka, į kurią pakliūvame“, – filmo „Postas“ pasirinkimą argumentuoja jaunoji programerė Julija Sotirovič.

Organizatorių nuotr./Kadras iš filmo „Postas“
Organizatorių nuotr./Kadras iš filmo „Postas“


„Meno avilio“ organizuojamas filmų peržiūras ir projektą „Moving Cinema“ remia programos „Kūrybiška Europa“ MEDIA paprogramė ir Lietuvos kultūros taryba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“