„Prieš metus pradėjęs domėtis šia tema, skaičiau straipsnius, knygas, vaikščiojau į archyvus, ieškojau dokumentų, KGB ataskaitų. Ši tema mane labai įtraukė, nes yra daugybė neaprašytų ar tik puse lūpų paminėtų istorijų ir labai įvairių įdomių aspektų, – prisipažino V.Savukynas, sudėliojęs filmo medžiagą lyg detektyvą. – Pavyko surinkti daug autentiškos to laiko medžiagos, atskleidžiančios laiko dvasią. Slapti kadrai daugybę metų išgulėjo archyvuose ir niekur nebuvo panaudoti – mes juos ištraukėme į dienos šviesą ir parodysime žiūrovams.“
Kadras iš filmo „Dovydas prieš Galijotą“/Aukojamos Šv. Mišios Simno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje |
LKB kronikos istorija prasidėjo 1972 metų kovo 19 dieną, kai pasirodė pirmasis šio pogrindinio leidinio numeris. Žiūrovai filme, anot kūrėjų, išvys, „kaip KGB persekiojo kronikos leidėjus, kaip jiems nepavyko šio leidinio likviduoti, kas buvo tie drąsūs vyrai ir moterys, kurie organizavo, rinko medžiagą ir perduodavo informaciją į užsienį“.
„Juk Vakarai daugumą informacijos apie Lietuvą gaudavo tik iš LKB kronikos leidinių“, – pabrėžė V.Savukynas.
LKB kronika pogrindyje buvo leidžiama ne tik lietuvių, bet ir anglų, ispanų, prancūzų ir kitomis kalbomis.
„Kronikos medžiagos rinkimui, leidimui, platinimui, perspausdinimui, vežimui į Maskvą ir iš Maskvos perdavimui į Ameriką buvo sukurtas didžiulis žmonių tinklas, kurių daugelis vienas apie kitą nieko nežinojo, bet tas tinklas buvo pagrindas ir Sąjūdžiui – būtent į šių žmonių širdis ir krito pirmieji laisvės žodžiai. Šia prasme, man atrodo, LKB kronika ir jos reikšmė dabartinei Lietuvai yra neįvertinta, – mintimis dalijosi V.Savukynas. – LKB kronika yra žurnalistikos istorijos dalis ir vienas ryškiausių pasipriešinimo ir kovos už laisvę simbolių.“
Kadras iš filmo „Dovydas prieš Galijotą“/Sergėjus Kovaliovas ir Nijolė Sadūnaitė |
Filme „Dovydas prieš Galijotą“ surinkti įrašai iš disidentų teismų, kunigų pamokslų ir net Vakarų lyderių pasisakymų, kuriuose išreikštas palaikymas priespaudoje kenčiantiems lietuvių tikintiesiems.
„Žiūrovai galės pamatyti pirmuosius kunigų teismus, pavyzdžiui, kunigo Virgilijaus Jaugelio ginamąją kalbą, kurioje jis tiesiai rėžia teisėjams: „Jeigu jūs galvojate, kad šiais laikais neatsiras žmonių, kurie kentės už tikėjimą, jūs labai klystate.“ Taip pat atradau filmuotos medžiagos iš Viktoro Petkaus teismo, kurioje nufilmuoti disidentai ir ji dar niekur nėra panaudota, – intrigavo filmo autorius. – Radau ir kunigo Alfonso Svarinsko pamokslą, kurį įrašė KGB patikėtinis arba KGB agentas, kai šis 1978 m. atsako į straipsnį, kuris apie jį buvo parašytas „Tiesoje“. Galiausiai atradau Ronaldo Reagano pasisakymą, kuriame jis gina A.Svarinską, sakydamas, kad Sovietų Sąjungoje yra sąžinės kalinių. Beje, R.Reaganas ne kartą yra minėjęs tiek A.Svarinsko, tiek Sigito Tamkevičiaus, tiek Nijolės Sadūnaitės pavardes.“
LKB kronikai skirtame dokumentiniame filme bus atskleista, ir kaip iš uždaro N.Sadūnaitės teismo, į kurį nebuvo įleisti jokie pašaliniai, pogrindiniame leidinyje po kelių mėnesių atsirado šios disidentės ginamoji kalba. Arba kur S.Tamkevičius bažnyčioje slėpdavo medžiagą, kad niekas jos negalėtų rasti.
„Medžiagos iš tiesų yra labai daug, man skaudėjo širdį, kad į filmą galėjo tilpti tik nedidelė jos dalis, – atviravo V.Savukynas. – Todėl man gimė noras apie tai parašyti knygą, bet tai dar – tik ateities planai.“
Kadras iš filmo „Dovydas prieš Galijotą“/Arkivyskupas Sigitas Tamkevičius 1978 metais |