Ekspertai atrinko 11 geriausių lietuvių autorių grožinių knygų, po 15 lietuvių autorių negrožinių ir poezijos knygų bei po 15 verstinių autorių grožinių, negrožinių ir poezijos knygų.
Savo sąrašą balsavimui pateikė ir šių rinkimų rėmėjai – internetinė knygų parduotuvė patogupirkti.lt, paskelbusi perkamiausių metų knygų sąrašą. Už mėgstamiausias knygas čia balsuos tik skaitytojai.
15min metų knygų rinkimai vyksta trimis etapais. Dabar iki gruodžio 13 dienos skaitytojai gali balsuoti ir išrinkti, jų nuomone, vertingiausias per metus išleistas knygas. Paskui ekspertų komisija balsuos dėl kiekvienoje kategorijoje 5 daugiausia skaitytojų balsų gavusių knygų. Taigi, išrenkant laimėtoją 50 proc. lems skaitytojai, 50 proc. ekspertai.
Nugalėtojai bus paskelbti gruodžio 19 dieną.
BALSUOTI RINKIMUOSE GALITE ČIA
Kviečiame susipažinti su knygomis, rinkimuose dalyvaujančiomis lietuvių autorių grožinės literatūros kategorijoje.
Danutė Kalinauskaitė, „Baltieji prieš juoduosius“
Leidykla: „Tyto alba“
Ši knyga – tai ir nuotykinis romanas, ir šachmatų partiją primenanti atminties kova su užmarštimi, ir kinematografiška kone du šimtmečius aprėpianti žmonių ir likimų galerija. Kartu tai Lietuvos praeities paveikslas, dramatiškiausi jos momentai iki pat šių dienų. Romanas prasideda prosenelio perbėgimu iš Vilniaus į Augustavo guberniją XIX a. ir baigiasi mūsų dienomis prabangiame Vilniaus viešbutyje. Pripažinimo ir ne vieno literatūrinio apdovanojimo sulaukusi prozininkė yra iki šiol išleidusi tris novelių knygas, „Baltieji prieš juoduosius“ – ilgai lauktas romano debiutas.
Unė Kaunaitė, „2084“
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Į 2084-uosius nukeliančioje knygoje kuriamas ateities pasaulis atrodo ir labai tolimas, ir kartu baugiai artimas. Čia nuolat balansuojama tarp to, kas tikra, ir to, kas sukurta. Romano epicentre – konsultantu psichologu dirbantis Kajus, kuris laisvalaikį leidžia virtualiame pasaulyje. Išgyvendamas pasibaigusių santykių skausmą, Kajus klausia: kiek tikri yra kiti žmonės ir santykiai su jais? Knyga „2084“ žengia į Lietuvoje dar tik įsitvirtinantį distopijos žanrą.
Karolis Klimas, „Mokytojas“
Leidykla: BALTO leidybos namai
Autorius knygoje pasakoja apie jauną, maištingos dvasios žmogų, kurį gyvenimo prasmės paieškos atveda į vieną iš Vilniaus gimnazijų. Matydamas, kad pasenusi švietimo sistema nepajėgi suteikti mokiniams reikiamo išsilavinimo, jaunatviško maksimalizmo kupinas mokytojas pats imasi iniciatyvos. Ar jam pavyks įrodyti, kad mokytis reikia ne dėl pažymių?
Virginija Kulvinskaitė, „Keturi“
Leidykla: „Kitos knygos“
Knygoje sugulė keturi apsakymai, kuriuose – keturi pagrindiniai personažai: Lukas, Inga, Marius, Nora. Jų pasaulis – tai vienatvės, nesaugumo, netikrumo erdvė. Jie visi kažko laukia, yra paliekami arba patys palieka juos mylinčius. Visi kažko ieško. Personažai keliauja po apsakymus – viename veikėjas vos sušmėžuoja, o kitame skaitytojas sužino jo istoriją. Apsakymų veiksmas vyksta dešimtajame dešimtmetyje ir pirmaisiais šio amžiaus metais. Tai trečioji rašytojos knyga.
Herkus Kunčius, „Šaltasis karas“
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Tai operečių romanas, kurį sudaro keturios dalys, jungiančios tikrus ir menamus Lietuvos istorijos įvykius. Herojinėje operetėje „Trumpa didingos baltų genties istorija“ pateikiama lietuviams svarbių mitų mozaika; vesterniška operetė „Traukinio apiplėšimas Bezdonyse“ kalba apie 1908 metus, kuomet būsimas Lenkijos viršininkas Juzefas Pilsudskis drauge su bendražygiais Bezdonyse apiplėšė traukinį; kriminalinė operetė „Danaja ir Piktadarys“ pasakoja, kaip 1985 metais Bronius Maigys įvykdė politinio vandalizmo aktą; o politinė operetė „Perestroika“ prasideda 1985 metų kovą, kai SSRS komunistų partijos politinio biuro nariai Maskvoje generaliniu sekretoriumi išrenka Michailą Gorbačiovą.
Diana Latvė, „Garmėjimas“
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Knyga nukelia į 1698 metus – Lietuvos valstybingumo byrėjimo pradžią. Šios griūties fone romano herojui tenka taikytis prie byrančio gyvenimo, priimti nuopuolį, bejėgystę. Paprastam žmogui karas neleidžia rinktis – žlunga moralė, garma velniop likimai – visi priklausomi nuo karo aplinkybių. Tai antrasis Dianos Latvės romanas, parašytas dar prieš karą ir tapęs savotiška pranašyste apie menamų reiškinių knygoje ir laike paraleles.
Sigitas Parulskis, „Dramedijos“
Leidykla: „Alma littera“
„Kiekvienas žmogus savo gyvenimą galėtų suskirstyti į komiškus ir dramatiškus laikotarpius. Kartais gyvename kaip komiški personažai, linksmi ir nerūpestingi lyg kareivis Šveikas, kai kada – kaip negandomis apėjęs Jobas ar keršto apsėstas Hamletas. O kai komedija ima sugyventi su drama, atsiranda dramedijos“, – taip, su sau būdingu paslaptingumu ir ironija, savo knygą pristato Nacionalinės premijos laureatas Sigitas Parulskis.
Augminas Petronis, „Nedetektyvai“
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Leidyklos skelbtame Pirmosios knygos“ konkurse 2023 m. Augminas Petronis laimėjo pirmąją vietą prozos kategorijoje. Tai pirma autoriaus prozos knyga, į kurią sugulė trumpos istorijos. „Norėjau, kad tiems, kas skaitys šias trumpas istorijas, jos teiktų malonumą, kokį keistiems (gerąja prasme) žmonėms teikia tūkstančio detalių dėlionės, lyginamoji kalbotyra ar juostinė fotografija. Bet štai paradoksas: atrodo, didžiausią skaitymo malonumą teikia tos knygos, kuriose siekiama šio to daugiau, nei tik suteikti malonumą“, – apie knygą sako A.Petronis.
Vaiva Rykštaitė, „Mėlynas namas Havajuose“
Leidykla: „Tyto alba“
Autofikcinis romanas apie namų tvarkymo apsėstą mažų vaikų mamą, kamuojamą pogimdyminės depresijos. Havajų sala romane skleidžiasi kaip egzotiškas fonas motinos liūdesiui ir kultūriniams atradimams, o pats namas – kaip savasties archetipas, simbolizuojantis sielos buveinę, taigi mus pačius. Kūrinys persmelktas fantazijų, sapnų, čia nėra aiškių laiko ir herojų linijų, išskyrus pagrindinės veikėjos ir jos šeimos. „Mėlynas namas Havajuose“ – dešimtoji autorės knyga.
Jurga Tumasonytė, „Naujagimiai“
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Tai knyga apie pažinimo džiaugsmą, gražių idėjų ir baisių nuodėmių gimimą. Apie ratu kaskart vis kitaip besisukančią istoriją, karą, vaikystę, motinystę, ir stiprų troškimą gyventi. Novelių romanas „Naujagimiai“ aiškiai išsiskiria savita pasaulio vizija, ryškiais personažais, magiškojo realizmo elementais. Nekasdieniškame kontekste išryškėja asmeninės dramos, ribinės patirtys ir užburiantys, įtraukiantys vaizdai. Realistinis sluoksnis čia maišomas drauge su antgamtiniais, tautosakiniais, istoriniais sluoksniais. Kiekviena novelė turi vienokią ar kitokią jungtį su kitomis novelėmis, autorė kuria savitą, hipnotizuojantį pasaulį ir lydi skaitytoją nuo menamų XIX amžiaus įvykių iki tolimos ateities.
Agnė Žagrakalytė, „Triukšmaujantys: katalikai. Lengvas būdas parašyti istorinį romaną“
Leidykla: „Tyto alba“
Dešimt metų medžiagą rinkusi A.Žagrakalytė knygoje supynė istorinius faktus, kurie ją nustebindavo arba prajuokindavo. Kūrinio pasakojimas veda nuo XVI amžiaus Kinijos iki pat XX amžiaus Belgijos ir Lietuvos. Knygoje žvanga kiniški, japoniški ir turkiški kardai, rūksta naujoviškas parakas, užsikerta rusiški šautuvai ir neįtikėtiną greitį pasiekia belgiški elektra varomi automobiliai. Belgijoje gyvenanti poetė ir prozininkė yra keturių poezijos knygų ir dviejų romanų autorė.