Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

33-ioji G.Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija įteikta rašytojui J.Šikšneliui

Panevėžio rajono savivaldybės skiriamos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės literatūrinės premijos laureatu šiemet tapo Klaipėdos krašto prozininkas Juozas Šikšnelis. Šis apdovanojimas rašytojui suteiktas už 2020 m. išleistą apsakymų, novelių ir esė rinktinę „Būsenos“.
Premija įteikta rašytojui Juozui Šikšneliui
Premija įteikta rašytojui Juozui Šikšneliui / Panevėžio rajono savivaldybės nuotr.

Naujosios knygos pasakojimų branduolį sudaro niekuo neišsiskiriančio „mažo“ žmogaus kasdienybės realijos, kuriose slypi būties prasmės įžvalgos. Trumpo žanro kūriniuose žaižaruoja autoriui būdinga ironija ir saviironija.

J.Šikšnelio kandidatūrą premijai suteikti pasiūlė Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba, svarstė ir sprendimą priėmė premijos atrankos komisija, kuriai vadovauja Panevėžio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Pocius.

Susitikimas su rašytoju ir premijos teikimas vyko G.Petkevičaitės-Bitės gimtinėje Puziniškyje.

Iš Klaipėdos kartu su žmona atvykusį laureatą pristatė, jo kūrybos meninę reikšmę apžvelgė Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Rūta Bagdonienė. Ištraukas iš autoriaus knygos skaitė Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktorė Asta Preidytė.

R.Bagdonienė atskleidė įvairiapusę laureato asmenybę. Varėnos rajone gimęs J.Šikšnelis yra žinomas prozininkas, dramaturgas, skulptorius, Mažosios Lietuvos enciklopedijos autorius ir talkininkas. 1973 m. Vilniaus universitete baigė bibliotekininkystę ir bibliografiją. Dirbo Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktoriumi, dabar – vyr. bibliotekininkas. Nuo 1994 m. – Lietuvos rašytojų sąjungos narys, išleido keliolika romanų, apysakų, tarp jų – ir detektyvinių, pjesių knygų, apdovanotų literatūrinėmis premijomis.

2011 m. už romaną „Kryžiau žalio medžio“ pelnė Ievos Simonaitytės ir Žemaitės premijas. 1992 m. ir 1996 m. apdovanotas Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos premijomis už geriausią detektyvinį kūrinį.

Turėdamas tik vieną ranką, drožia iš medžio, kala akmens skulptūras. Yra surengęs parodų Lietuvoje ir užsienyje. J.Šikšnelio visuomeninė humanistinė veikla 2019 m. įvertinta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu, 2019 m. – G.Petkevičaitės-Bitės medaliu „Tarnaukite Lietuvai“.

G.Petkevičaitės-Bitės literatūrinę premiją laureatui įteikė ir sveikinimo žodį tarė meras Povilas Žagunis.

Pagerbti laureatą taip pat atvyko mero pavaduotojas A.Pocius; Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistai; Smilgių seniūnijos, gimnazijos, kultūros centro atstovai; Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos atstovė; kolegė iš Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos.

Padėkos kalboje autorius prisipažino, kad šis apdovanojimas yra malonus, nes suteikia pasitikėjimo savimi, o G. Petkevičaitė-Bitė jam yra tobulas didžios dvasios, įveikusios kūno negalią ir aplinkos skepticizmą, pavyzdys.

Save bibliotekininku iki kaulų smegenų vadinantis rašytojas sako, kad jam kūryba yra bandymas pasakyti tai, kas stringa gerklėje, pasiūlyti metmenis ir žodžių pynę, kurią skaitytojas pats išpintų ir juos prisitaikytų ne pagal autoriaus, o pagal savo asmeninį suvokimą.

Tai jau 33-oji G. Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija, kuri skiriama už grožinės literatūros kūrinį, meniškai ir įtaigiai atspindintį Lietuvos gyvenimą, keliantį moralines ir dvasines problemas, humanistines idėjas, akivaizdžiai atsispindėjusias G.Petkevičaitės-Bitės gyvenime, veikloje ir kūryboje.

G.Petkevičaitės-Bitės literatūrinė premija įsteigta 1983 m. Smilgiuose. Iki 1990 m. premiją pelnė 8 Lietuvos rašytojai, vėliau 6 metus premija nebuvo teikiama, kol 1996-aisiais vėl atgaivinta Panevėžio rajono savivaldybės pastangomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos