Aprašyta istorija trunka vos vieną dieną, o autorė pasakoja, kaip astronautai iš Japonijos, Rusijos, JAV, Italijos bei Britanijos, stebi savo gimtąją planetą bei kontempliuoja gedulo, geismo ir klimato kaitos temomis.
„Booker“ premijos, skiriamos geriausiu pripažintam tų metų grožinės literatūros kūriniui anglų kalba, laimėtojui tenka ir 50 tūkst. svarų (60 tūkst. eurų) prizas. Ji yra padėjusi tvirtus pagrindus ne vieno rašytojo karjerai, tačiau nuo pat įsteigimo 1969-aisiais pritraukė ir nemažai ginčų.
Tarp buvusių laureatų – Margaret Atwood (Margaret Atvud), Ianas McEwanas (Ijanas Makevanas), Julianas Barnesas (Džiuljanas Barnsas) bei Kazuo Ishiguro (Kazuo Išiguro).
„Šito visiškai nesitikėjau“,– komentavo S. Harvey, laimėjusi prizą. Ankstesnį kartą „Booker“ atiteko moteriai tik 2019-aisiais, kai M. Atwood ir jos „Liudijimai“ (The Testaments) bendrai laimėjo prizą kartu su Bernardine Evaristo „Mergaitė, moteris, kita“ (Girl, Woman, Other).
Savo padėkos kalboje S. Harvey dedikavo apdovanojimą „visiems, kas kalba už, o ne prieš Žemę; už, o ne prieš kitų žmonių orumą, kitas gyvybės formas; visiems žmonėms, kurie šaukiasi ir dirba dėl taikos“.
„Visi ir nei vienas“
Anot „Booker“ premijos fondo, vos 136-ių puslapių „Orbital“ yra antra trumpiausia šiuo apdovanojimu įvertinta knyga. Ji taip pat yra pirmoji, kurios veiksmas vystosi kosmose.
Tai 49-erių autorės penktasis romanas. Pripažinimą „Orbital“ pelnė praėjus 15 metų po to, kai jos debiutinė knyga „The Wilderness“ pateko į ilgąjį „Booker“ premijos sąrašą.
Edmundas de Waalis (Edmundas de Valis), pirmininkaujantis konkurso teisėjas, apibūdino nugalėtoją kaip „knygą apie sužeistą pasaulį“, o jos subjektai, anot jo – „visi ir nei vienas“.
„Su savo lyriška bei taiklia kalba S. Harvey mūsų pasaulį paverčia keistu ir nematytu“, – pridūrė jis.
Pati autorė, po to, kai buvo nominuota, interviu su konkurso organizatoriais savo darbą apibūdino kaip „kosmoso pamokslą“.
„Norėjau aprašyti, kaip žmonija jau ketvirtį šimtmečio užėmusi žemąją orbitą – tik ne kaip mokslinę fantastiką, o per realizmo prizmę“, – sakė ji.
„Ar aš galėčiau atspindėti tikrąjį grožį, matomą iš kosminio apžvalgos taško, su tokiu rūpesčiu, kaip tai daro aprašantys gamtą? Ar aš sugebėčiau žodžiuose įkūnyti nuostabą? Ar galėčiau sukurti kosminį pamokslą? Sau išsikėliau būtent šiuos iššūkius“, – aiškino rašytoja.
Istorinis trumpasis sąrašas
Premijos laureatė buvo paskelbta antradienio vakarą iškilmingos ceremonijos metu Londone. Nugalėtojas buvo renkamas iš šešių į trumpąjį sąrašą patekusių kūrėjų, ir rekordiškai daug – net penkios – buvo moterys.
Kitos kandidatės buvo Rachel Kushner (Reičel Kušner) ir jos „Creation Lake“, Anne Michaels (En Maikls) su „Held“, Yael van der Wouden (Jal van der Vauden) su „The Safekeep“ bei Charlotte Wood (Šarlot Vud) su „Stone Yard Devotional“.
Šį sąrašą užbaigė Percivalis Everettas (Persivalis Everetas) ir jo romanas „James“.
P. Everettas ir R. Kushner buvo laikomi konkurso favoritais.
Į „Booker“ premiją gali pretenduoti bet kurios tautybės rašytojų grožinės literatūros kūriniai, parašyti anglų kalba ir išleisti Jungtinėje Karalystėje arba Airijoje nuo 2023-iųjų spalio 1 dienos iki 2024-ųjų rugsėjo 30-osios.