Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gamtininkas P.Wohllebenas naujoje knygoje atskleidžia paslaptingus augalų ir gyvūnų saitus

Pirmojoje, pasauliniu bestseleriu tapusioje savo knygoje „Paslaptingas medžių gyvenimas“ vokiečių gamtininkas Peteris Wohllebenas pasakojo apie medžius ir miškus. Antrojoje knygoje „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį“ jis atsigręžė į gyvūnus. Naujausioje studijoje „Gamtos saitai“ vienas garsiausių Europos miškininkų atskleidžia, kaip skirtingos gyvūnų, augalų, upių, uolų ir oro sistemos sąveikauja tarpusavyje ir kas nutinka, kai šios jautrios sistemos išbalansuojamos. Knygą iš vokiečių kalbos išvertė Kristina Sprindžiūnaitė, išleido leidykla „Kitos knygos“.
Peteris Wohllebenas „Gamtos saitai“
Peteris Wohllebenas „Gamtos saitai“ / „Kitos knygos“ nuotr.

Apie tai skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Netikėti gamtos ryšiai

„Gamtos saituose“ P.Wohllebenas užsibrėžia skaitytojams parodyti sudėtingus gamtos pasaulio modelius ir, svarbiausia, kaip žmogaus veikla griauna tobulai subalansuotoje darnoje dešimtis milijonų metų egzistavusius santykius.

„Kadangi esame kilę iš stepių gyventojų, mums svarbu akimis – vienu iš svarbiausių jutimo organų – aprėpti visą vaizdą. Bet ar iš tiesų viską aprėpiame?“ – knygos pratarmėje klausia autorius.

Knygos pradžioje tarsi iš paukščio skrydžio žvelgiama į gamtos „milžinišką laikrodžio mechanizmą“, parodantį, kaip vilkai gali pakeisti upių tėkmę, kaip medžiai atstumia šalia besiganančius elnius ar kaip vilkai ir varnai sąmoksliškai susitaria pasidalinti pūvančią mėsą. Žmonės beveik niekada nesusimąsto apie savo kišimosi į gamtą padarinius, sako P.Wohllebenas, nes mes tik dabar pradedame suvokti, kaip giliai susiję yra flora ir fauna.

„Gamtos saitai tokie įvairialypiai, kad nė už ką nepakluso būti įsprausti tarp knygos viršelių. Reikėjo atrinkti kuo įspūdingesnių pavyzdžių ir išdėstyti juos taip, kad atsiskleistų plati visuma“, – apie knygoje aprašomus gamtos fenomenus sako P.Wohllebenas. Ilgus metus kauptus savo pastebėjimus jis paremia naujausiais mokslo tyrimais.

Tobiaso Wohllebeno nuotr./Peteris Wohllebenas
Tobiaso Wohllebeno nuotr./Peteris Wohllebenas

Be jau minėtų vilkų, autorius kelia ir daugiau netikėtų klausimų. Ar tikrai nukritęs lapas gali paveikti Žemės sukimąsi? Ar tiesa, kad spygliuočiai turi galių sukelti lietų? Kokį poveikį vieni kitiems daro augalai ir gyvūnai? Kaip bendrauja skirtingos gyvybės rūšys? Knyga padės pajusti pagarbą gyvajam pasauliui ir pažvelgti į jį nauju žvilgsniu – ne valdant ir kontroliuojant, bet stebint ir mokantis iš jo.

Savitas rašymas apie gamtą

Tapti gamtininku P.Wohllebenas nusprendė dar vaikystėje. Prieš pradėdamas įgyvendinti savo ekologijos idėjas, jis daugiau nei dvidešimt metų dirbo miškų ūkiuose Vokietijoje. Pareigų atsisakė norėdamas įgyvendinti savo ekologines nuostatas – dabar vadovauja aplinką tausojančiai Eifelio girininkijai, joje siekia atkurti sengires, taip pat rūpinasi ir laukiniais, ir naminiais gyvūnais. Jo valdose buvo įsteigtas „Final Forest“ – urnoms laidoti skirtas miškas.

„Kitos knygos“ nuotr./Peterio Wohllebeno knygos
„Kitos knygos“ nuotr./Peterio Wohllebeno knygos

Autorius pripažinimo sulaukė už savitą požiūrį į rašymą apie gamtą. P.Wohllebeno gamtos ir gyvūnų stebėjimai paskatino novatoriškus mokslinius tyrimus. Daugelis inovatyvių įžvalgų sugulė į jo knygas. „Paslaptingas medžių gyvenimas“ (2017), išversta daugiau kaip į 40 kalbų, labai populiari tapo ir Lietuvoje. Ne mažiau skaitytojų mėgstama knyga apie gyvūnus „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį“ (2018) papildo pirmąją. Lietuviškai jau išleista ir P.Wohllebeno knyga vaikams „Ar girdi, kaip medžiai šneka“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas