Šie atsiminimai unikalūs. Juos parašęs žmogus dirbo ten, kur buvo priimami lemtingi Trečiojo reicho sprendimai. Rochusas Mischas nebuvo nei svarbus kariuomenės vadas, nei aukštas pareigas užimantis politikas, tačiaujam teko nuolat bendrauti su įtakingiausiais Trečiojo reicho asmenimis, netgi su pačiu Adolfu Hitleriu, vykdyti slaptus jo pavedimus.
Į vadinamąją fiurerio palydos komandą (Führerbegleitkommando) – sargybinių, adjutantų, ryšininkų pareigas vykdančio asmeninio A.Hitlerio personalo būrį – R.Mischas pateko netrukus po sužeidimo Lenkijoje.
Jokios savarankiškų sprendimų galios neturėjęs ir netgi, kaip pats pripažino,visada apolitiškas buvęs R. Mischas tapo tiesioginiu daugelio asmeniškai su fiureriu susijusių įvykių liudininku. Hitlerio rezidencijos Berghofe terasoje jis stebėjo fiurerio išrinktosios EvosBraun rengiamus vakarėlius, asmeniškai lydėjo SS vadą H.Himmlerį, fiurerio favoritą A.Speerą, kitus Trečiojo reicho vadus. Po 1944m. liepos 20 d. įvykdyto pasikėsinimo į Hitlerio gyvybę R.Mischas užtikrino telefono ryšį tarp Berlyno ir Rytprūsių vadavietės, o baigiantis karui kartu su savo fiureriu persikėlė į požeminį Berlyno bunkerį.
Čia, sovietams jau apgulus Berlyną, R.Mischas tapo skubotų fiurerio tuoktuvių liudininku, savo kailiu patyrė slegiančią nacių Vokietijospaskutinių valandų atmosferą, turėjo ką papasakoti apie Goebbelsųvaikų nužudymą, A.Hitlerio pasitraukimą iš gyvenimo. Šios kvapą gniaužiančios, paslaptimis bei gandais apipintos temos iki šiol be galo domina ne tik Trečiojo reicho istorijos specialistus, bet ir paprastus skaitytojus.
Rochus Misch. Fiurerio šešėlyje. Hitlerio sargybinio užrašai. Vertė Manfredas Žvirgždas. – Vilnius: Briedis [2017]. –280 p.: iliustr.