„Pirmą kartą mugės istorijoje temai pasirinkta citata. Neatsitiktinai, nes J.Mekas savo gyvenimu, kūryba ir idėjomis įkvėpė daugybę žmonių visame pasaulyje. Įkvėpė jis ir Vilniaus knygų mugės organizatorius – pakviesti visus permąstyti santykį tarp gyvenimo, sudaryto iš madingų sėkmės ir laimės formulių, ir tokio gyvenimo, kuris – be rėmų ar standartų, yra atviras, pažeidžiamas ir dėl to – autentiškas“, – sako Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ Parodų organizavimo skyriaus vadovė Milda Gembickienė.
Pasak jos, pasirinkta citata nereiškia, kad mugė bus dedikuota tik J. Mekui, tačiau šis kūrėjas, tikrai sulauks dėmesio programoje. Nemažiau svarbu ir tai, kad būdamas amžinai jaunas pasaulio žmogus šis kūrėjas sujungia skirtingas kartas, padeda joms rasti bendrą kalbą. Tai ir vienas mugės organizatorių tikslų.
„Mugė yra ta vieta, kurioje susitinka, bendrauja ne tik rašytojai ir skaitytojai, bet ir skirtingos kartos. Todėl vienas svarbiausių pokyčių šiemet – dar daugiau dėmesio jauniesiems skaitytojams. Sakydama „jauniesiems“ turiu galvoje ir vaikus, kurie ateina į mugę lydimi tėvų, ir paauglius, kurie čia jau ateina savarankiškai. Jie sulauks išskirtinės, specialiai jiems dedikuotos programos, keisis ir jiems skirtos salės koncepcija“, – sako Lietuvos leidėjų asociacijos vadovė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė
Jos teigimu, šiais metais renginiams, diskusijoms ir pokalbiams apie knygas ir literatūrą taip pat ieškoma naujų formų ir būdų.
„Vieną iš jų – trumpuosius pokalbius „Šortus“, išbandėme jau praėjusiais metais ir jie atrado savo gerbėją. Šiemet lankytojams pasiūlysime ir naują tematinę salę, kurioje prisistatys Lietuvos kultūros centrai, ir dieną, dedikuotą specialiai J.Mekui, kitų naujų veiklos formatų. Esame atviri ne tik naujoms idėjoms, bet ir mugės lankytojų pastaboms – girdime, kokią mugę jie nori matyti, o kas, jų nuomone, jau yra atgyvenę“, – pasakoja Lietuvos leidėjų asociacijos vadovė.
Vizualinį rūbą 2020–ųjų metų mugei kūrusios dizaineres Laura ir Indrė Klimaitės mugės temai pristatyti pasirinko monochrominį sprendimą.
Šių metų temą kiekvienas gali suprasti kaip kvietimą ir sau pačiam – svarstyti, kas yra atvirumas. Ar esame atviri kitam, kitokiam?
„Iš pažiūros nestandartinį juodai baltą vizualinį sprendimą visų pirma padiktavo paties J. Meko asmenybė. Taip pat nesinorėjo ir spalvoto vizualo – visgi juoda-balta stilistika geriausiai tinka ir jo kūrybos laikmečiui atspindėti, be to yra labai kinematografiška. Vizuale taip pat pasirinkome lakoniškai, ne tiesmukai atvaizduoti ir pagrindinį mugės objektą – knygas, jų viršelius ”, – sako Laura Klimaitė.
R.Elijošaitytės-Kaikarės teigimu, ateinančių metų mugė taps erdve, kurioje ne tik be išankstinių nuostatų keliami kūrybos, kultūros ar visuomenės lauko klausimai, bet ir bus kvietimas kurti atvirą santykį patiems su savimi.
„Šių metų temą kiekvienas gali suprasti kaip kvietimą ir sau pačiam – svarstyti, kas yra atvirumas. Ar esame atviri kitam, kitokiam? Kiekviena perskaityta knyga kelia naujus klausimus – ne tik apie gyvenimą, bet ir apie pačią literatūrą, jos kokybę, apie žanrus ar apie žanrų ribų išnykimą, apie knygos kelionę iki skaitytojo, o taip pat ir kas tas žmogus, patikėjęs savo knygą skaitytojui. Tai atviri klausimai, kurie vieno teisingo atsakymo neturi. Tad apie tai ir kviesime diskutuoti ir kalbėtis. Atvirai, kaip ir nuo pirmų knygų mugės metų“, – sako Lietuvos leidėjų asociacijos vadovė.