„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Knygoje – Šiaulių medicinos istorija

Antradienį Šiaulių miesto savivaldybėje buvo pristatyta iškilaus gydytojo ir aktyvaus visuomenės veikėjo, ilgamečio Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovo, Šiaulių miesto garbės piliečio Kazimiero Knizikevičiaus atminimui skirta knyga – „Šiaulių krašto medicinos istorija. Antroji dalis“. Renginyje dalyvavo ne tik Anapilin išėjusio K.Knizikevičiaus dukros, bet ir knygos sumanytojai, redaktoriai, leidėjai, kolegos ir draugai. Knygos pristatymą nuspalvino dainininkės Vandos Sukarienės ir Lietuvos Karalienės Mortos nominantės, jaunosios smuikininkės Gintės Grigalaitytės muzika.
Knyga Šiaulių krašto medicinos istorija. Antroji dalis“
Knyga Šiaulių krašto medicinos istorija. Antroji dalis“ / Vadimo Simutkino nuotr.

Darbą užbaigė kiti

K.Knizikevičiaus „Šiaulių krašto medicinos istorija“ parengta iš gydytojo surinktos informacijos. Kruopščiai rinkęs ir fiksavęs kiekvieną ligoninės gyvenimo įvykį, išleista knyga neturėjo progos pasidžiaugti. Dabar gydytojo darbu gali pasidžiaugti ne tik jo artimieji, Šiaulių miesto gyventojai, bet ir visa Lietuva. Knygoje aprašomi įvykiai aprėpia įvairiausius sveikatos apsaugos pasikeitimus, visuomenės gyvenimo bei istorijos aspektus nuo II Pasaulinio karo iki šių laikų, išskirtinių gydytojų biografijas. Garbus gydytojas K. Knizikevičius medžiagą rinko beveik 40 metų, tačiau nespėjęs išleisti knygos, išėjo Anapilin. Jo darbą baigė medicinos daktarė Jūra Nijolė Viktorija Daulenskienė ir kalbininkė docentė Regina Petkevičienė. Prisidėjo ir vaistininkas Liudvikas Rulinskas, šeimos nariai, giminaičiai ir draugai.

Yra tradicija, kad pirmoji knyga, paimta iš leidyklos, yra užtvirtinama autografais ir keliauja autoriui į rankas, tačiau šiuo atveju, kai autoriaus nebėra tarp gyvųjų, pirmoji knyga buvo įteikta K. Knizikevičiaus dukroms.

Turtinga asmenybė

Gydytoja J.N.V.Daulenskienė sako, kad gyvenime daug laimingų dienų, o knygos pristatymo diena labai laiminga vien todėl, kad K.Knizikevičiaus atminimui rinkta informacija įgavo knygos pavidalą. „Pamenu, kai jau gydytojo nebebuvo tarp mūsų... Susirinkome svarstyti, ką daryti su tais maišais medžiagos. Apie Šiaulių miesto mediciną gydytojas surinko daug vertingos informacijos“, – sakė J.N.V.Daulenskienė. Kad gydytojas surinko tiek daug informacijos, nereikėtų stebėtis, nes tai buvo darbštus, artimą mylintis žmogus.

Pasak J.N.V.Daulenskienės, gydytojas K.Knizikevičius visada buvo jautrus ir žmogų mylintis gydytojas, o kalbėdamas apie medicinos specialistus, ar medicinines naujoves, jis pirmiausia matė žmogų, o ne gydytoją. „Išėjo knyga. Gydytojas nuo knygos viršelio dabar žiūri į mus ir džiaugiasi. Tačiau kiek dar liko medžiagos, kurioje atskleidžiama dar gilesnė gydytojų analizė. Apie kiekvieną gydytoją buvo nuolatos renkama medžiaga. Jei susituokė, priklijuojamas įrašas apie santuoką, jei gimė dukra ar sūnus – apie naujagimį. Gydytojas fiksavo ir visas gydymo technologijas, todėl galime drąsiai sakyti, kad K. Knizikečiaus knygoje užfiksuota visa Šiaulių krašto medicinos istorija. Jo asmenybės turtingumas – neišmatuojamas“, – apie K.Knizikevičių kalba jo buvusi kolegė J.N.V.Daulenskienė.

Ryškiausia – pirmoji pažintis

J.N.V.Daulenskienė labai ryškiai prisimena savo pirmąjį susitikimą su gydytoju K.Knizikevičiumi, kai 1957 metais baigusi studijas, atvyko į Šiaulius ieškoti darbo. „Ėjau po lietaus per purvyną, tuo laiku dar vadinama, Kapsuko gatve. Nebuvo jokio grindinio. Pas gydytoją atėjau labai pikta. Pirmiausia nusiploviau kojas ir tik tada nuėjau pas gydytoją K.Knizikevičių. Pasakiau, kad noriu būti pediatre. Mane gydytojas šiltai priėmė, nors ir pirmoji pažintis nebuvo tokia maloni, juk buvau įsižeidusi, kad reikėjo eiti per purvynus į ligoninę“, – juokauja J.N.V.Daulenskienė.

Naujienas apie knygas sekite ir tinkle „Facebook“. Spauskite čia.

Dabar, pati būdama garbaus amžiaus J.N.V.Daulenskienė dėkoja likimui, kad atvyko dirbti būtent į Šiaulius ir turėjo garbę įsilieti į puikių pediatrų kolektyvą, pažinti ryškias asmenybes.

Skatina rašyti

Kalbininkė docentė R.Petkevičienė sako, kad rašant pirmąją knygos dalį „Šiaulių krašto medicinos istorija“ visko būta – kartais teko ir pasiginčyti su K.Knizikevičiumi. Tačiau antrąją knygą buvo dar sudėtingiau parašyti, kai gydytojo nebuvo šalia. „Viską dariau taip nedrąsiai. Knygos rašymas, jo tekstų šifravimas – buvo tarytum pokalbis su pačiu gydytoju K. Knizikevičiumi“, – sako R.Petkevičienė.

Pasak kalbininkės, knygoje gydytojas aprašo ne tik Šiaulių miesto medicinos istoriją, bet ir viso krašto istoriją. „Manau, kad ši knyga labai reikšminga tiems, apie kuriuos gydytojas knygoje rašo. Gal kai kurie pasiges informacijos, kurios knygoje gydytojas nepažymėjo. Tačiau argi galima to reikalauti iš vieno žmogaus“, – sako R.Petkevičienė. Kalbininkė ragina kitus gydytojus rašyti savo skyriaus istoriją ir galbūt, kaip knygoje rašo K.Knizikevičius, iš užrašų kada gims nauja knyga. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“