Naujausias melodramų karaliene tituluojamos autorės I.Buivydaitės kūrinys „Kas būtų, jei“ pasirodė praėjusiais metais, tačiau tai nesutrukdė šiai knygai patekti į populiariausių bibliotekose lietuviškų grožinės literatūros kūrinių sąrašo viršūnę. Šiame sąraše galima rasti dar tris šios Alytuje gyvenančios rašytojos ir vertėjos parašytas knygas: „Mėnesiena ir tu“ (2), „Rožių dvaras“ (3) ir „Tikros ir netikros seserys“ (7).
Antroji populiariausių bibliotekose lietuvių rašytojų sąraše – Vokietijoje gyvenanti rašytoja Jolita Herlyn, kurios knyga „Gėdos vaikas“ tarp skaitomiausių yra ketvirta. Trečiąją vietą populiariausių autorių bibliotekose sąraše užėmė istorinių romanų kūrėja Gina Viliūnė, nors šįkart nė viena jos knyga į dešimtuką nepapuolė.
Jau kelintus metus iš eilės lietuviškos vaikų ir jaunimo literatūros autorių kategorijoje pirmauja rašytojas Tomas Dirgėla. Šios kategorijos knygų sąraše puikuojasi net 6 jo knygos, o aukščiausiai – į trečią vietą – užkopė 2022 m. išleista „Dingusių katinų byla“. Pirmoje populiariausių vaikų ir jaunimo knygų sąrašo vietoje atsidūrė bendras Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės kūrinys „Laimė yra lapė“, antrojoje – Kristinos Gudonytės knyga „Ida iš šešėlių sodo“.
Skaitytojų daugėja
Knygas iš bibliotekų mėgstančius imti skaitytojus domino ir mokslinės bei dalykinės literatūros knygos. Tarp šios kategorijos autorių – net 5 istorikai. Tiesa, juos kaip ir pernai šiame sąraše aplenkė žurnalistas Dovydas Pancerovas. Antroje vietoje – taip pat tiriamosios žurnalistikos atstovė Birutė Davidonytė. Šių dviejų žurnalistų kartu parašytos knygos užima aukščiausias pozicijas ir mokslinės bei dalykinės literatūros knygų sąraše: „Pranešėjas ir Prezidentas“ – pirmąją, „Kabinetas 339“ – antrąją vietą. Trečioje vietoje – istorikas Giedrius Petkevičius, kurio knyga „Karo žmonės“ užėmė trečią vietą.
Užsienio literatūros knygų sąrašo pirmojoje vietoje jau kelis metus iš eilės karaliauja Delios Owens knyga „Ten, kur gieda vėžiai“ (vertėjai Anita Kapočiūtė, Vidas Morkūnas). Antroje vietoje – Kristin Hannah „Tikrosios spalvos“ (vertėja Paulė Budraitė), trečioje – Clark Imogen „Gyvenimo dėlionė“ (vertėja Justė Povilaitienė).
Populiariausia bibliotekose 2022 m. tarp knygų dailininkų – Asta Puikienė, tarp knygų iliustruotojų –Alfreda Steponavičienė, o tarp vertėjų – Viktorija Uzėlaitė-Kirilova.
Dar šiek tiek skaičių: 2023 metais Asociacijoje LATGA užregistruotų knygų skaitytojams iš viso buvo išduota 3 949 259 kartus (2022 m. – 3 457 053 kartus), t. y. 492 206 kartus daugiau nei 2022 metais. „Turbūt galime daryti išvadą, kad bibliotekų populiarumas po pandemijos nesumažėjo, o tik padidėjo“, – sako Asociacijos LATGA Knygų panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vyriausioji specialistė Jurga Bražiūnienė.
Autoriai gauna atlygį
Asociacija LATGA populiariausių knygų ir autorių bibliotekose sąrašus sudaro remdamasi didžiausios Lietuvos bibliotekų sistemos „iBiblioteka“ duomenimis.
Šie duomenys reikalingi paskirstant ir išmokant Kultūros ministerijos kasmet skiriamą kompensacinį atlyginimą literatūros autoriams (rašytojams, vertėjams, knygų dailininkams, iliustruotojams) už knygų panaudą bibliotekose. Remdamasi knygų išduočių bibliotekose duomenimis asociacija LATGA taip pat paskirsto ir kompensacinį atlyginimą už reprografiją (asociacija pati jį ir surenka) bei kompensacinį atlyginimą už kūrinių panaudojimą asmeniniais tikslais (jį surenka AGATA, o knygų autoriams paskirsto LATGA).
Kultūros ministerija už knygų panaudą bibliotekose 2023 metais autoriams skyrė 542 400 eurų (palyginimui – už 2022 m. buvo skirta 534 280 eurų). Kompensacinis atlyginimas išdalintas 2 212 kūrėjams: 1 350 tekstų autorių, 627 vertėjams, 177 iliustruotojams ir 58 knygų dailininkams. Per 2022 metus užregistruoti 117 naujų autorių ir 1 380 naujų kūrinių.
Remdamasi savo paskirstymo taisyklėmis ir minėto kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą duomenimis, asociacija šiemet jau išmokėjo ir kompensacinį atlyginimą už rašytinių kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais (jis dar vadinamas Tuščios laikmenos mokesčiu). Už 2023 m. knygų autoriams paskirstyta 87 892 Eur šio kompensacinio atlyginimo.
Visi autoriai, gaunantys atlyginimą už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose bei kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais, taip pat dalyvauja kompensacinio atlyginimo už kūrinių atgaminimą reprografijos būdu paskirstyme. Šį atlyginimą Asociacija LATGA surenka iš įmonių, kurios prekiauja kopijavimo ir spausdinimo įranga, taip pat – iš spausdinimo ir kopijavimo paslaugas teikiančių bendrovių.
Duomenis apie reprografijos paslaugų teikimą 2023 m. pateikė 144 įmonės ir organizacijos. „Vėl augo kompensacinio atlyginimo surinkimas už parduotus reprografijos įrenginius ir reprografijos paslaugas: už 2022 m. autoriams išmokėjome 107 732 Eur, o už 2023 m. – 118 513 Eur“, – pasakoja LATGA Knygų panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vyr. specialistė J. Bražiūnienė.
2023 METŲ POPULIARIAUSIŲ BIBLIOTEKOSE AUTORIŲ IR KNYGŲ DEŠIMTUKAI
LIETUVOS GROŽINĖS LITERATŪROS AUTORIAI
-
Irena Buivydaitė
-
Jolita Herlyn
-
Gina Viliūnė
-
Indrė Vakarė
-
Agnė Bausienė
-
Aldona Ruseckaitė
-
Kristina Sabaliauskaitė
-
Juozas Gaižauskas
-
Andrėja
-
Lina Ever
LIETUVOS AUTORIŲ GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGOS
-
Irena Buivydaitė „Kas būtų, jei“
-
Irena Buivydaitė „Mėnesiena ir tu“
-
Irena Buivydaitė „Rožių dvaras“
-
Jolita Herlyn „Gėdos vaikas“
-
Aldona Ruseckaitė „EMMI“
-
Dalia Musteikytė, Anna Moon „Pagrobta savo noru“
-
Irena Buivydaitė „Tikros ir netikros seserys“
-
Ilona Skujaitė „Karo nuotaka“
-
Jurgis Kunčinas „Tūla“
-
Indrė Vakarė „Pabėgusi nuotaka“
LIETUVOS VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS AUTORIAI
-
Tomas Dirgėla
-
Lina Žutautė
-
Selemonas Paltanavičius
-
Vytautas Račickas
-
Evelina Daciūtė
-
Kęstutis Kasparavičius
-
Marius Marcinkevičius
-
Vytautas V. Landsbergis
-
Ignė Zarambaitė
-
Martynas Pavilonis, Indrė Pavilonytė
LIETUVOS AUTORIŲ VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS KNYGOS
-
Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė „Laimė yra lapė“
-
Kristina Gudonytė „Ida iš šešėlių sodo“
-
Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Dingusių katinų byla“
-
Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Pasaulio pabaigos byla“
-
Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Dingusio sniego byla“
-
Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Dingusios knygos mįslė“
-
Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Vasaros atostogų byla“
-
Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Dingusios mergaitės byla“
-
Aidas Jurašius „Akmenukų pasakos“
-
Gendrutis Morkūnas „Vasara su katšuniu“
LIETUVOS MOKSLINĖS IR POPULIARIOSIOS DALYKINĖS LITERATŪROS AUTORIAI
-
Dovydas Pancerovas (tiriamoji žurnalistika, dokumentika)
-
Birutė Davidonytė (tiriamoji žurnalistika, dokumentika)
-
Giedrius Petkevičius (karo istorija)
-
Viktorija Daujotytė (literatūrologija)
-
Gediminas Kulikauskas (istorija)
-
Lina Dirmotė (psichologija, saviugda)
-
Zigmas Vitkus (istorija)
-
Černiauskas Norbertas (istorija)
-
Lavija Šurnaitė-Kairienė (saviugda, gyvenimo būdas)
-
Robertas Petrauskas (karo istorija)