J.Ivanauskaitės premija skiriama ne vyresniam kaip 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį, atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“. Kūrinys turi būti išleistas per pastaruosius dvejus kalendorinius metus.
Poetas Rimvydas Stankevičius atsiimdamas šią premiją 2011 m. pastebėjo, kad formuluotė labai tiksli. „Jurgai apibūdinti žodžiai „drąsa“ ar netgi „narsa“ tinka. Atrodo, kad ji apskritai buvo padaryta vien iš talento ir drąsos. Jau minėjau ilgus plaukus… O drauge su jais iš Jurgos kūrybos plaikstėsi laisvė, nuoširdus, ne teatrinis santykis su pasauliu, jokių tabu, jokių „šventų karvių“, jokių „būk kaip visi“, jokių „ką pasakys kaimynai“… Visko ir neišvardinsi“, – prieš 9 metus atsiimdamas J.Ivanauskaitės premiją sakė poetas R.Stankevičius.
Rašytojas Rimantas Kmita, premija įvertintas už romaną „Pietinia kronikas“, taip pat akcentavo J.Ivanauskaitės asmenybės ir kūrybos vitališkumą. „J.Ivanauskaitės nepažinojau ir nė sykio nešnekėjau. Bet kai galvoju apie ją, atrodo, kad ji labai mylėjo gyvenimą. Skamba banaliai, bet būtent iš jos tos meilės reikia mokytis ir mokytis. Ir man, ir kitiems rašytojams reikia pakelti galvą nuo popierių, nes ne popieriuose laimė, ir rimčiau pasižvalgyti, kas vyksta už knygos, už lango, už draugų rato, ten, kur mums neįprasta ir kur nepatogu.“
J.Ivanauskaitės premiją mecenuoja visą rašytojos kūrybą leidžianti „Tyto alba“. Nuo šių metų leidykla vykdo ir premijos konkursą, tad kandidatus ir jų kūrinius reikia pateikti leidyklai „Tyto alba“, o laureatą išrinks speciali ekspertų komisija.
Kaip pastebi leidyklos „Tyto alba“ vadovė Lolita Varanavičienė, 2021 metais minėsime J.Ivanauskaitės jubiliejų – jai būtų sukakę 60. „Sunku įsivaizduoti Jurgą tokio amžiaus – ji, matyt, visada išliks jauna, maištaujanti, nepasiduodanti dvasios stabarėjimui. 2021 metais perleisime jos knygas: romaną „Sapnų nublokšti“, pokalbių knygą „Švelnūs tardymai“, kurios skaitytojai labai ieško. Pasirodys ir pakartotinas knygos „Jurga“ leidimas. Man ši premija brangi ir aiškiais kriterijais, ir ją pelniusių autorių sąrašu. Niekada kartelė nebuvo nuleista. Manyčiau, Jurgai šis laureatų sąrašas patiktų“, – sako L.Varanavičienė.
Kandidatus J.Ivanauskaitės premijai siūlyti gali fiziniai ir juridiniai asmenys iki sausio 20 d. adresu Kęstučio g. 4, Vilnius. Pateikiami 2 knygos egzemplioriai ir rekomendacija. Tradiciškai premija buvo teikiama Vilniaus knygų mugėje, kadangi 2021 m. ji neįvyks, premija bus teikiama vasario 17 dieną. Laureatui įteikiamas diplomas, drambliuko skulptūrėlė iš J.Ivanauskaitės kolekcijos ir piniginė premija. (Premijos dydis 1000 eurų, neatskaičius mokesčių).
Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatų sąrašas
- 2020 m. – Jurgai Tumasonytei už apsakymų knygą „Undinės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla);
- 2019 m. – Mindaugui Nastaravičiui už poezijos knygą „Bendratis“ („Tyto alba“);
- 2018 m. – Gabijai Grušaitei už romaną „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ („Lapas“);
- 2017 m. – Rimantui Kmitai už romaną „Pietinia kronikas“ („Tyto alba“);
- 2016 m. – Aušrai Kaziliūnaitei už eilėraščių knygą „Mėnulis yra tabletė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla);
- 2015 m. – Giedrei Kazlauskaitei už eilėraščių knygą „Meninos“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla);
- 2014 m. – Agnei Žagrakalytei už romaną „Eigulio duktė: byla F117“ („Tyto alba“);
- 2013 m. – Gintarui Bleizgiui už eilėraščių knygą „Sodas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla);
- 2012 m. – Laurai Sintijai Černiauskaitei už romaną „Medaus mėnuo“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla);
- 2011 m. – Rimvydui Stankevičiui už poezijos knygą „Patys paprasčiausi burtažodžiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla);
- 2010 m. – Renatai Šerelytei už romaną „Mėlynbarzdžio vaikai“ („Alma littera“);
- 2009 m. – Kristinai Sabaliauskaitei už romaną „Silva Rerum“ („Baltos lankos“).