Lietuviškų knygų piratavimo byloje – netikėtas posūkis

Vasario viduryje penkioms šalies leidykloms pateikus ieškinį Vilniaus apygardos teismui ir pradėjus civilinę bylą dėl neteisėto lietuviškų knygų platinimo bei pelnymosi iš jo portaluose visosknygos.com ir visosknygos.lt – netikėtas posūkis.
Internetas
Internetas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šalies leidėjai nusprendė sudaryti taikos sutartį su vienu iš atsakovų, kuris prisipažino padaręs autorių teisių pažeidimus ir pasižadėjo ateityje nelegaliai nesinaudoti bei neplatinti kūrinių, kurių autorių teisės jam nepriklauso.

Teismui pritaikius leidyklų prašytas įrodymų išreikalavimo priemones paaiškėjo, kad byloje yra iš viso penki atsakovai, tarp kurių – devyniolikmetis vilnietis, Vilniaus universiteto 1 kurso studentas Rokas Steponavičius.

Vaikinas prisipažino praėjusių metų rudenį įsigijęs interneto svetainę visosknygos.com ir tikėjęsis iš nelegalaus elektroninių knygų platinimo užsidirbti pinigų kasdienėms išlaidoms.

Šalies leidėjai nusprendė sudaryti taikos sutartį su vienu iš atsakovų.

„Tuomet dar nesupratau, kad elgiuosi neatsakingai, neįvertinau galimų tokio poelgio pasekmių tiek knygų autoriams, tiek leidėjams, bei nemaniau, kad už šią veiklą gresia atsakomybė. Tai man buvo didelė pamoka. Nuo šiol pasižadėjau sau ir aplinkiniams, kad niekuomet nelegaliai nesinaudosiu jokiais kūriniais – nežiūrėsiu nelegalių filmų, neklausysiu muzikos, ar tuo labiau, nesisiųsiu nelegalių knygų. Dabar suprantu, kad tai ne tik autorių teisių pažeidimas ar net nusikaltimas, už kurį gali būti taikoma reali atsakomybė, bet ir didelė gėda. Ypač tada, kai apie tai sužino visi aplinkiniai, o tai, kaip rodo mano pavyzdys, gali nutikti bet kam ir bet kada“, – sako R. Steponavičius.

Įvertinę nuoširdų atsakovo gailėjimąsi dėl padaryto pažeidimo bei visas aplinkybes, leidėjai nusprendė atsiimti prieš jį pateiktą ieškinį. Taikos sutartimi leidėjai atsisako civilinėje byloje pareikštų reikalavimų bei neketina inicijuoti administracinės ar baudžiamosios teisenos prieš jį.

Tuo metu šia sutartimi R.Steponavičius įsipareigoja neatlikti jokių veiksmų dėl bet kokių literatūros kūrinių (įskaitant elektronines knygas) neteisėto įsigijimo, atgaminimo, platinimo, laikymo ir kt., neatlikti tokių veiksmų ateityje, taip pat nepadėti kitiems asmenims atlikti tokių veiksmų.

Leidėjams atstovaujančio advokatų profesinės bendrijos FORT advokato, prof. dr. Mindaugo Kiškio teigimu, šis leidėjų žingsnis nereiškia, kad byla nutraukiama – prieš likusius atsakovus byla tęsiama.

„Rokas Steponavičius nuoširdžiai prisipažino, suprato padarytą žalą ir sutiko bendradarbiauti, taigi su juo buvo susitarta teisminį ginčą išspręsti taikiai. Visgi, tai, kad su vienu iš atsakovų sudaryta taikos sutartis, nereiškia, jog byla nutraukiama – likusių keturių atsakovų atžvilgiu teisminis procesas tęsiamas. Džiaugiamės, jog bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas supranta ypač didelį autorių teisių pažeidžiamumą internete ir pirmą kartą Lietuvoje pritaikė užsienio interneto domeno areštą, taip sustabdė neteisėtą kūrinių platinimą bei pelnymąsi iš jo“, – sako advokatas M. Kiškis.

Jo teigimu, šiuo metu civilinėje byloje vyksta pasirengimo nagrinėti stadija – teismas pritaikė leidyklų prašytas papildomas įrodymų išreikalavimo priemones, kurios padės surinkti visus bylos nagrinėjimui reikšmingus duomenis.

Primename, kad leidyklos „Tyto alba“, „Vaga“, „Alma littera“, „Jotema“ ir „Baltos lankos“ į teismą dėl autorių teisių pažeidimo kreipėsi po to, kai interneto portaluose visosknygos.com ir visosknygos.lt, neturint leidyklų ir autorių sutikimo naudoti ar atgaminti kūrinius, buvo neteisėtai talpinamos ir platinamos knygų kopijos. Sumokėję nustatytą mokestį, portale užsiregistravę vartotojai, įgydavo galimybę neribotai siųstis knygas. Tokiu būdu portalo valdytojas, neturėdamas teisės į kūrinius, pelnėsi iš juos įsigijusių vartotojų.

Portaluose visosknygos.com ir visosknygos.lt buvo talpinama daugiau nei 400 leidyklų „Tyto alba“, „Vaga“, „Alma littera“, „Jotema“ ir „Baltos lankos“ išleistų knygų. Preliminariai skaičiuojama, kad autorių teisių savininkams padaryta žala gali siekti apie 225 tūkst. EUR. Iš portalo valdytojų siekiama prisiteisti 20 tūkst. EUR dydžio kompensaciją, taip pat siekiama taikyti neturtines autorių teisių gynimo priemones.

Lietuvos Respublikos teisės aktai numato civilinę, administracinę ir baudžiamąją atsakomybę už autorių teisių ir gretutinių teisių pažeidimus, įskaitant neteisėtą literatūros kūrinio ar gretutinių teisių objekto arba jų dalies atgaminimą, viešą paskelbimą, kitokį panaudojimą bet kokiais būdais, priemonėmis ar tikslais, taip pat neteisėtų kopijų platinimą, laikymą ar padarymą viešai prieinamomis internete.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų