Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Įspūdingiausi lietuvių kilmės kosmonauto Aleksejaus Jelisejevo biografijos faktai – knygoje

Trumpam vizitui į Lietuvą – lapkričio 28-30 dienomis atvyksta lietuvių kilmės Rusijos kosmonautas instruktorius bandytojas Nr. 15 Aleksejus Jelisejevas. Čia jis pristatys ir autobiografinę knygą „Gyvenimas – lašas jūroje“.
Knygos viršelis
Knygos viršelis / Leidyklos nuotr.

„15min knygų lentyna“ tinkle „Facebook“. Spausk čia ir prisijunk!

Trečioje tarptautinėje kosmoso konferencijoje SEMWO svečias skaitys pranešimą, o lapkričio 29 d. Vilniaus Rotušėje bus pristatyta jo autobiografinė knyga „Gyvenimas – lašas jūroje“, pirmą kartą išversta į lietuvių kalbą.

Apie lietuvišką kilmę

Aleksejus Kuraitis, kurio pavardė vėliau buvo pakeista į Jelisjevo, gimė 1934 m. liepos 13 d. Žizdros mieste Kalugos srityje, Rusijoje. Lietuviška kilmė kosmonautui Aleksejui Jelisejevui yra „sunki“. Jis tėvo beveik neprisimena. Motina Valentina Jelisejeva su vyru išsiskyrė, jam tapus „liaudies priešu“ už antitarybinę veiklą ir pakeitė vaiko pavardę į savąją, kai jaunuolis mokėsi dešimtoje klasėje. Bendrų šeimos nuotraukų neišliko.

Tėvas – Stanislovas Kuraitis, jau grįžęs iš tremties, gyvenimo pabaigoje parašė sūnui laišką, kuriame trumpai papasakojo savo kelią: „Vaikystė, septynmetė mokykla, gamykla „Komsomolec“ (liet. – Komjaunuolis), institutas, aspirantūra. Vėliau 22 metai išbraukti iš gyvenimo, ir vėl darbas institute, tik ne mokymo, bet tyrimų. Iš pradžių apsigyniau kandidato, o vėliau ir daktaro disertaciją. Laboratorijoje, kuriai vadovauju, buvo sukurta nauja pramonės sritis“.

Apie Aleksejų Jelisejevą

78 metų kosmonautas gyvena Maskvoje. A. Jelisejevas ne tik dirbo raketų konstruktorių biure, rektoriumi Maskvos Baumano aukštojoje technikos mokykloje,  bet ir triskart skrido į kosmosą 1969-1971 metais. Skrydžių trukmė 8 paros 22 val. 22 min. 33 s. Vieną kartą jis buvo išėjęs į kosmoso erdvę, kur išbuvo 37 minutes.

Man pasisekė, kad patekau į kosminę pramonę. Beveik viskas, ką mes darėme, buvo daroma pirmą kartą

Įspūdingiausius biografijos faktus kosmonautas aprašė knygoje „Gyvenimas – lašas jūroje“, kuri išleista 1998 metais rusų kalba. Knyga, pirmą kartą išversta į lietuvių kalbą, pasirodys lapkričio 29 dieną.

„Man pasisekė, kad patekau į kosminę pramonę. Beveik viskas, ką mes darėme, buvo daroma pirmą kartą. Aš kūriau kosminių laivų rankinio valdymo sistemas, tyrėme žmogaus galimybes valdyti laivą įvairiomis sąlygomis: su skafandru ir be jo, esant apkrovoms ir be jų, tose situacijose, kai kosmonautas bus krėsle, ir kuomet jam teks jį palikti...“ – apie savo išradimų sritį pasakoja A. Jelisejevas.    

Apie knygą „Gyvenimas – lašas jūroje“

Kosmonauto autobiografinės knygos išleidimas lietuvių kalba parūpo žurnalo „Aviacijos pasaulis“ leidėjams, o įkvėpė paties kosmonauto pritarimas ir sutikimas. A. Jelisejevo knygoje netrūksta techninių detalių, kosminių skrydžių aprašymų, išgyvenimų, emocijų, publikuojamos 34 nuotraukos iš autoriaus asmeninio albumo. Knygos tiražas 1200 egz.

Dr. Vladas Lašas, Kosmoso mokslo ir technologijų instituto tarybos pirmininkas, UAB „Skubios siuntos“ generalinis direktorius apie knygą pasakė: „Tai – žmogus legenda iš mano vaikystės laikų. Įdomu ne tik grįžti į tuos laikus, kai susižavėjau technologijomis, bet ir sužinoti apie jo lietuviškas šaknis bei apie daug kitų dalykų, tada buvusių už uždangos. Talentingo inžinieriaus, mokytojo, lyderio betarpiškas pasakojimas apie savo gyvenimą leidžia prisiliesti prie įvykių, kurie jau įrašyti žmonijos didžiausių pasiekimų istorijoje.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?