Negrožinė literatūra
Balandį pasaulio knygynų lentynose pasirodys daug kūrinių. Tačiau bent kelios negrožinės literatūros knygos yra išskirtinės.
Viena iš tokių yra Pakistane gimusio britų istoriko, žurnalisto Tariqo Ali kūrinys „The Dilemmas of Lenin: Terrorism, War, Empire, Love, Revolution“, kuriame klausiama, ar revoliucinės Sovietų Sąjungos vadovo Vladimiro Lenino idėjos vis dar turi reikšmės. Tai knyga, kurioje žvelgiama į V.Leniną, kuris buvo pagrindinis Sovietų Sąjungos architektas.
Ši knyga nėra pirma, kurioje T.Ali analizuoja istorines asmenybes arba svarbius įvykius. Tarp jau išleistų autoriaus kūrinių galima rasti ir knygą apie Iraką („Bush in Babylon“, 2003 m.), ir apie buvusį JAV prezidentą Baracką Obamą („The Obama Syndrome“, 2010 m.).
Pasaulis pakankamai daug žino apie 2011 metų gegužės 2 dieną, kuomet JAV pajėgos per specialią operaciją nukovė ilgai ieškotą teroristinės grupuotės „Al Qaeda“ lyderį Osamą bin Ladeną. Tačiau nedaug žinoma apie laikotarpį nuo tragiškos 2001 metų rugsėjo 11 dienos Osamos bin Ladeno surengtų išpuolių JAV iki šio teroristinio lyderio likvidavimo. Būtent šį tylos dešimtmetį analizuoja ir knygoje „The Exile: The Flight of Osama Bin Laden“ pristato žurnalistai Catherine Scott-Clark and Adrianas Levy.
Autoriai knygoje rašo apie tai, ką jiems pavyko išsiaiškinti, kaip šį dešimtmetį leido „Al Qaeda“ lyderio artimieji, kaip Osamos bin Ladeno likvidavimo operaciją rengė Baltieji Rūmai, galiausiai šioje knygoje paliečiamos ir dabar pasaulį šiurpinančios „Islamo valstybės“ kūrimosi užuomazgos.
Biografijų apie sporto pasaulio asmenybes gerbėjams gera žinia – pasirodo olimpinės bokso čempionės Nicolos Adams biografija „Believe“. Britų sportininkė 2012 metais tapo pirmąja moterimi, laimėjusia aukso medalį bokso rungtyje, o 2016 metais savo pasiekimą dar kartą pakartojo. Biografinėje knygoje galima susipažinti su N.Adams sporto ir gyvenimo keliu.
Grožinė literatūra
Tarp balandžio grožinės literatūros naujienų „The Guardian“ išskiria kelis kūrinius – vieni iš jų debiutuos pasaulio knygynuose, kiti – ilgai laukti tik Didžiosios Britanijos skaitytojų.
Tarp dėmesio vertų kūrinių yra britų rašytojo Jono McGregoro knyga „Reservoir 13“, kurioje pasakojama apie dingusio paauglio paieškas Anglijos kaime. Tai lyriškas pasakojimas, kuriame atskleidžiamos žmogaus smurto ribos. Pats J.McGregoras yra minimas tarp geriausių jaunųjų Didžiosios Britanijos romanistų, tad jo knygos pasirodymas skaitytojus turėtų itin vilioti.
Tuo tarpu rašytojas Haris Kunzrus pristato pirmą romaną nuo 2011 metų. Tai pasakojimas apie du dėl muzikos pamišusius niujorkiečius „White Tears“. Romane dominuojančios temos – amerikietiškas bliuzas ir rasinė diskriminacija. H.Kunzrus yra įvardijamas tarp talentingiausių dabartinių grožinės literatūros autorių, o jo knygos išverstos į dvidešimt užsienio kalbų.
Airijos tinklaraštininkė Lisa McInerney kaip rašytoja debiutavo 2015 metais su knyga „The Glorious Heresies“ ir iš karto sulaukė didelės sėkmės – kūrinys įvertintas „Baileys“ premija, skiriama už geriausią kūrinį anglų kalba, kurį parašė autorė moteris. Šiais metais L.McInerney grįžta su dar viena istorija apie savo gimtąją Airiją, kurios epicentre – herojus Ryanas Cusackas. Kūrinys „The Blood Miracles“ – antrasis autorės romanas.
Karinių knygų mėgėjams siūloma atkreipti dėmesį į JAV kariuomenės veterano Briano Vano Reeto debiutinį romaną „Spoils“. Knygoje pasakojama apie jauną kariuomenėje tarnaujančią moterį, kuri patenka į džihadistų nelaisvę Irake. Romanas pasakoja apie karinių konfliktų pasekmes ir aukas. Verta pastebėti, kad šis literatūrinis debiutas iš karto išleidžiamas penkiomis kalbomis.
Įdomu yra tai, kad prie JAV kariuomenės autorius B.V.Reetas prisijungė po teroristinių 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolių. Tuomet jis metė studijas Virdžinijos universitete ir prisijungė prie karinio dalinio.
Įvykiai
- Balandžio 11 dieną sukanka dešimt metų nuo amerikiečių autoriaus Kurto Vonneguto mirties. Garsus satyrikas mirė 2007 metais, eidamas 85-uosius gyvenimo metus. Bene garsiausių K.Vonneguto romanų „Skerdykla Nr. 5“ ir „Katės lopšys“ apžvalgas galite rasti paspaudę čia, o romano „Čempionų pusryčiai“ – paspaudę čia.
- Balandžio 20 dieną bus paskelbtas trumpasis „Man Booker“ tarptautinės kategorijos premijos pretendentų sąrašas, kurį sudarys 6 kūriniai. Kol kas yra paskelbtas ilgasis kandidatų laimėti šią premiją sąrašas. Jį sudaro 13 autorių ir kūrinių. Plačiau apie pretendentus galite skaityti paspaudę čia. Tuo tarpu apdovanojimo laureatas bus paskelbtas birželį. Praėjusiais metais šią prestižinę premiją pasidalijo Pietų Korėjos rašytoja Han Kang ir jos knygos „Vegetarės“ („The Vegetarian“) vertėja Deborah Smith.
TAIP PAT SKAITYKITE: Jūratė Čerškutė: Lietuvių prozos 2016-ieji – tendencijos, žvilgsniai, receptėlis
TAIP PAT SKAITYKITE: „Už Kremliaus sienų“: kaip ir kodėl vienas perbėgėlis apie Rusiją atskleidė daugiau už daugelį ekspertų