M.Marcinkevičiaus knygos pristatyme – negirdėtos Vilniaus istorijos ir duoklė žydų kultūrai

Tarpukario Vilniuje vykstantys mistiniai dalykai, tarpusavyje susipinančios skirtingos kultūros ir į netikėčiausias istorijas įsiveliančios istorinės asmenybės. Tokios jau atmintyje išdilusio Vilniaus spalvos atsiskleidė trečiadienį vykusiame rašytojo Mariaus Marcinkevičiaus knygos „Juodoji Vilniaus saulė“ pristatyme. Autorius atviras: „Ieškoti įkvėpimo man nereikėjo, nes įkvėpinėjau penkiasdešimt metų gyvendamas Vilniuje. Ši knyga – mano iškvėpimas“.
Mariaus Marcinkevičiaus knygos „Juodoji Vilniaus saulė“ pristatymas
Mariaus Marcinkevičiaus knygos „Juodoji Vilniaus saulė“ pristatymas / Leidyklos „Alma littera“ nuotr.

Pačioje sostinės širdyje įsikūrusiame Teatro, muzikos ir kino muziejuje susirinkę medicinos, meno ir verslo atstovai tarsi vienam vakarui įkvėpė gyvybės romano puslapiuose aprašytiems herojams. Į kelionę po istorinį Vilnių leidosi aktoriai Larisa Kalpokaitė ir Jonas Braškys, laidų vedėjas Gidonas Šapiro, literatūros pasaulio atstovai Rūta Elijošaitytė-Kaikarė, Inga Mitunevičiūtė ir Jaunius Lingys bei žinomi šalies gydytojai.

M.Marcinkevičius Lietuvoje yra geriau žinomas kaip gydytojas, keliautojas ir vaikų literatūros autorius. Jau dabar rašytojo kūryba lyginama su Ričardo Gavelio ir Kristinos Sabaliauskaitės kūriniais, o dėl socialinių ir medicininių temų naudojimo bei polinkio į mistiką M.Marcinkevičius yra vadinamas lietuviškuoju Bulgakovu. Šį kartą egzotinių kelionių įspūdžius, tradicinės medicinos žinias, budizmo ir jidiš kultūrų elementus bei savo talentą į naują žanrą perkėlęs rašytojas susirinkusiesiems pristatė pirmąjį kūrinį suaugusiems skaitytojams.

„Nesvarbu kam rašai, vaikams ar suaugusiems, svarbiausia – žinoti, ką nori pasakyti ir daryti tai nuoširdžiai iš sielos gelmių. Juk mums visiems rūpi tie patys dalykai – draugystė, meilė, gėrio ir blogio kova. Jei apie tai pasakosi atvirai, o ne slapstydamasis už klišių ir mados tendencijų, skaitytojas tave išgirs“, – įsitikinęs autorius.

Knygos pristatymo vakare, kurį vedė žinoma aktorė Kristina Savickytė, susirinkusieji tapo svarbaus romano akcento, muzikinės dėžutės, premjeros liudininkais, turėjo galimybę pažinti Tarpukario Vilniaus kultūrų įvairovę ir pasimėgauti žydiškų patiekalų degustacija su Izraelyje augusia kulinarinio projekto „Cook Jewish, Be Jewish“ įkūrėja ir vadove Laurina Todesaite.

Vesdama žydiškas ekskursijas po Vilnių L.Todesaitė pastebėjo, kad neragavus žydiškų patiekalų, nepajutus skonio ir kvapo, negalima susidaryti viso įspūdžio apie šią kultūrą ir tradicijas. Taip 2014 metais gimęs kulinarinis projektas netrukus susilaukė tarptautinio susidomėjimo: L.Todesaitė su savo iniciatyva dalyvavo didžiausioje Anglijos žydiško maisto šventėje „Gefiltefest“, skaitė pranešimus Izraelyje, JAV, Prancūzijoje ir kt., o jos receptai publikuojami šalia žydų kulinarijos ekspertų įžvalgų tarptautiniuose proginiuose leidiniuose.

„Juodoji Vilniaus saulė“ persipina mistikos ir trilerio linijos. Į lenkų okupuotą Tarpukario Vilnių atvyksta Juzefo Pilsudskio bendražygis generolas, tačiau viešnagę aptemdo mistiškas jo dukros dingimas iš užrakinto ir gerai saugomo kambario. Policija bejėgė narpliojant šį paslaptingą įvykį, todėl jai prireikia pagalbos. Neseniai iš Tibeto atvykęs jaunuolis Jurgis ir prie jo prisijungęs žydų gangsterių grupuotės pasiųstas psichiatras Markas imasi šio detektyvo. Tačiau ne viskas ne taip paprasta: jėgos, su kuriomis susidurs veikėjai – slaptos ir nepaprastai galingos.

Leidyklos „Alma littera“ nuotr./Mariaus Marcinkevičiaus knygos „Juodoji Vilniaus saulė“ pristatymas
Leidyklos „Alma littera“ nuotr./Mariaus Marcinkevičiaus knygos „Juodoji Vilniaus saulė“ pristatymas

Knygos siužetas savo netikėtumu, kūrybiškai interpretuojamais istoriniais faktais ir asmenybių portretais primena fantastikos kūrinį, tačiau rašytojas atskleidžia, kad romanas nėra tik jo fantazijos vaisius – kai kurie knygoje aprašyti motyvai buvo gyvi M.Marcinkevičiaus senelės prisiminimuose.

„Kai mes su senele vaikščiodavome po senamiestį, ji visuomet pasakodavo savo jaunystės istorijas, apie kaimynystėje gyvenusius žydų gangsterius, rodydavo, kur anksčiau stovėjo namai, žydų krautuvėlės, kur ji susipažino su pirmu savo vyru. Ne kas kitas, o senelė man papasakojo ir apie paslaptingus mergaičių dingimus. Tuomet man tai atrodė kaip pramanytos pasakos iš tolimos praeities. Tik domėdamasis istorija supratau, kad visa tai vyko ne taip seniai iki man gimstant. Tad rašant knygą įkvėpimo man nereikėjo. Įkvėpinėjau 50 metų gyvendamas Vilniuje, o knyga yra iškvėpimas. Joje pasistengiau pavaizduoti Vilnių tokį, koks jis man atrodė iš senelės pasakojimų ir mano patirčių – mistiškas, intriguojantis ir kupinas paslapčių“, – pasakoja rašytojas.

Marius Marcinkevičius – gydytojas, keliautojas ir rašytojas. Baigęs medicinos studijas Vilniaus universitete, mokėsi akupunktūros Kinijoje ir Uzbekijoje, keliavo po Indiją, Izraelį ir daugybę kitų pasaulio šalių. Jo kuriamos istorijos vaikams yra verčiamos į užsienio kalbas, apdovanotos literatūrinėmis premijomis, tapo spektakliais ir dainomis.

M.Marcinkevičiaus knygą „Juodoji Vilniaus saulė“ išleidusi leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 25 metus vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Viena didžiausių leidyklų Lietuvoje „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų