Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Minint 80-ąsias Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą metines pasirodė Gražinos Sviderskytės knyga

Minint 80-ąsias Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą metines pasirodė nauja žinomos žurnalistės, dokumentinių filmų kūrėjos, knygų autorės Gražinos Sviderskytės knyga „Darius ir Girėnas. Istorija ir legenda“.
Knygos viršelis
Knygos viršelis / Leidyklos „Baltos lankos“ nuotr.

Naujienas apie knygas, konkursus ir naujausių knygų recenzijas sekite ir tinkle „Facebook“. Spauskite čia. 

Gabi tyrinėtoja (šiuo metu – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė), beje, pati pilotuojanti lėktuvą, „Lituanicos“ skrydžio ir katastrofos mįsles nagrinėja jau trečius metus. Jos sklandus, nesudėtingas ir įtraukiantis pasakojimas pirmiausia skirtas vaikams. Tačiau pagyvintas gaiviu netradiciniu požiūriu, faktais ir įžvalgomis veikiausiai sudomins ir jų tėvelius.

Knygos įžangoje G. Sviderskytė kreipiasi į skaitytoją: „Džiaugiuosi, kad atsivertei šią knygą. Neabejoju, kad tau žinomi šie lakūnų vardai: Steponas Darius, Stasys Girėnas. Turbūt esi girdėjęs, kad 1933 metais jie lėktuvu „Lituanica“ perskrido Atlanto vandenyną. Deja, skrydžio pabaigoje „Lituanica“ sudužo. Lakūnai tragiškai ir, kaip pasakojama, paslaptingai žuvo. Bet ar žinai, kaip jie gyveno? Kokie buvo? Ką nuveikė? Ir dėl ko žuvo?“

Knyga pasakoja apie du lietuvių tautos didvyrius, kurių atvaizdus matome beveik kasdien, bet kol kas nesame deramai įsigilinę į nepaprastas jų žygio ir žūties aplinkybes, painias katastrofos atomazgas.

Pasak autorės, rašyti vaikams nelengva, užtat smagu. Tikras iššūkis išlaikyti pusiausvyrą: kad jaunajam skaitytojui istorija nebūtų nei per lėkšta, nei per sudėtinga. Be to, autorei rūpėjo suprantamai vaikams atskleisti, kaip įvyko katastrofa ir kodėl jai įvykus tarp trijų valstybių – Lietuvos, Vokietijos ir JAV – užsimezgė toks kietas paslapčių mazgas, kurį tik dabar istorikai bando išnarplioti.

G. Sviderskytė daug dirba Lietuvos, Vokietijos, JAV archyvuose ir gausiai aptinka ypač svarbių, dar neviešintų, įslaptintų dokumentų. Pamažu atveriami archyvų lobynai padeda spręsti senus galvosūkius ir žengti naujus žingsnius, pirmąkart „Lituanicos“ istoriją kilstelėti į deramą tarptautinį lygmenį.

Autorė tikisi, kad naujoji knyga jaunajam skaitytojui ne tik gerai primins apie S. Dariaus ir S. Girėno žygį, bet ir taps smagiu potyriu, proga mintimis nusikelti į XX a. pirmąją pusę, įsidėmėti to meto margas naujoves ir bebaimius rekordininkus, keblius iššūkius ir svaigius nuotykius.

Leidinys originaliai iliustruotas Justino Ališausko iliustracijomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?