2023 12 03

Mįslingos vagystės prieš 200 metų: kaip iš Vilniaus universiteto dingo dešimtys vertingiausių knygų

Praėjusią savaitę pasaulio bei Lietuvos žiniasklaidos dėmesį prikaustė naujiena apie įžūlias retų knygų vagystes iš Lenkijos bei Baltijos šalių bibliotekų. Šis nusikaltimas neaplenkė ir Lietuvos: dar gegužę iš Vilniaus universiteto bibliotekos pagrobta septyniolika XIX a. daugiausia rusų literatūros knygų.
Knygų restauravimas
Asociatyvi nuotrauka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Tyrimai rodo, kad šiems nusikaltimams ruoštasi itin kruopščiai. Pavogti leidiniai – tai daugiausia pirmieji žinomų autorių leidimai, kurie bibliotekose pakeisti klastotėmis, o dalis jų galiausiai atsidūrė Maskvoje surengtuose aukcionuose.

Ekspertų teigimu, šis nusikaltimas yra akivaizdžiai koordinuotas, o už jo ištakų gali slėptis ir Rusijos saugumo tarnybos, jau ne kartą istorijoje knygų ir meno vertybes išnaudojusios savo reikmėms.

Ši istorija netikėtai primena ir lygiai prieš 200 metų Vilniaus universitetą supurčiusį kitą nusikaltimą.

Tačiau ši istorija netikėtai primena ir lygiai prieš 200 metų Vilniaus universitetą supurčiusį kitą nusikaltimą: 1823-iųjų pavasarį laikrodžių meistro mokinys Ignacas Zdzitowieckis, padedamas universiteto sargo Jano Morawskio, iš bibliotekos pavogė virš 80 tomų, daugiausia XVIII a. datuojamų leidinių.

Tarp tuomet pagrobtų dokumentų buvo istorijos ir medicinos knygos, meno ir architektūros albumai, įvairūs gamtos mokslų veikalai, žemėlapiai, žodynas bei bibliofiline retenybe laikyta „Gdansko Biblija“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų