Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Karūnuokite savaitgalį kokybišku turiniu.
Išbandyti

Nacionalinėje bibliotekoje atrastas lobis: mokslininkų rankose – ypač reta knyga

Nacionalinėje bibliotekoje atrastas tikras lobis. Atlikdami archyvo peržiūrą Judaikos centro darbuotojai aptiko 1485 metais išleistą knygą, dar kitaip vadinamą inkunabulu.
„Pirmieji pranašai“
„Pirmieji pranašai“ / Judaikos centro nuotr.

Kaip teigė Judaikos tyrimų centro vadovė dr. Lara Lempertienė, „inkunabulai bibliotekoms yra pats didžiausias lobis, nes jų pasaulyje yra nedaug. Čia mes kalbame apie visų kultūrų ir visų kalbų kontekstą“.

Pasak jos, inkunabulas iš lotynų kalbos reiškia „tai, kas yra vystykluose“: „Tai patys pirmieji knygų spausdinimo istorijos „naujagimiai“. Inkunabulais laikomos knygos, atsiradusios nuo spausdinimo pradžios (pirmą pasaulyje spausdintinę knygą, Bibliją, Johannas Gutenbergas išspausdino 1455 metais) iki 1501 metų. Tolesnio laikotarpio knygos, vadinamos paleotipais, taip pat labai vertingos, tačiau inkunabulai kiekvienos bibliotekos kolekcijoje užima labai ypatinga vietą.“

Justino Stasevičiaus nuotr./Lara Lempertienė
Justino Stasevičiaus nuotr./Lara Lempertienė

Nacionalinėje bibliotekoje iki šiol šio tipo knygų yra 90, o naujai atrastoji – 91. Tikėtina, šis inkunabulas yra vienetinis Lietuvoje.

„Pirmieji pranašai“ pasižymi ypač gražiu senoviniu šriftu, gražiomis vinjetėmis, išryškino L.Lempertienė. Be to, didelę knygos vertę sudaro žymaus Biblijos interpretatoriaus Dovydo Kimchi komentarai.

„Šioje knygoje taip pat radome cenzoriaus darbo pėdsakų, nes viduje tam tikros teksto eilutės vietos yra išbrauktos juodu, nepermatomu rašalu. Žydų knygų spausdinimo istorijoje leidiniai būdavo kruopščiai tikrinami, kad juose neatsirastų jokių antikrikščioniškų pasakymų. Žinoma, kiekvieno cenzoriaus tai buvo vertinama subjektyviai“, – teigė Judaikos tyrimų centro vadovė.

Kol kas nėra aišku, kaip ši knyga atsirado Lietuvoje, mat nėra jokių savininko žymių. Visgi, kaip teigė L.Lempertienė, knygos priešlapyje rastas Vilniaus rabino antspaudas be vardo: „Ar tai reiškia, kad jis buvo savininkas? Neaišku, nes kiekvienas inkunabulas turi savo istoriją.“

Pasak „kedem-auctions.com“, šios knygos vertė siekia 30 tūkst. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pastatus įdomiais daro ne tik fasadai: kodėl svarbu, kad jie galėtų pasakoti istorijas?
Reklama
Gal pats metas dalyvauti „Saulėlydžio“ sagos maratone? Visos dalys jau „Telia Play“ platformoje
Reklama
Parama gamtai gali būti ir tvaresnė, ir stilinga: „Lidl“ ir Lietuvos jūrų muziejus pristato unikalią suvenyrų kolekciją
Reklama
Išmanūs transporto infrastruktūros sprendimai – naujasis pažangos etapas pasitelkiant 5G
Užsisakykite
15min naujienlaiškius