Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Nidoje – senųjų knygų kolekcininko Gitano Nausėdos atrastos ir perleistos Nidos mokyklos kronikos pristatymas

Kuršių Nerijos bendruomenė bei istorija besidomintys Lietuvos ir Vokietijos skaitytojai gali pasidžiaugti išskirtiniu įvykiu – rugsėjo 12 d. Nidoje bus pristatyta knyga „Chronik der Schule zu Nidden“ (Nidos mokyklos kronika). Knyga išleista unikalaus praėjusio šimtmečio pradžios rankraščio pagrindu, kurį 1923–1944 m. kruopščiai pildė tuometinis Nidos mokyklos mokytojas Henry’s Fuchsas ir jo kolegos.
Knyga „Chronik der Schule zu Nidden“ (Nidos mokyklos kronika)
Knyga „Chronik der Schule zu Nidden“ (Nidos mokyklos kronika) / Knygos viršelis

Artėjant Antrojo pasaulinio karo pabaigai rankraštis buvo išvežtas į Vokietiją ir ilgą laiką laikytas dingusiu, išskyrus jo fragmentų kopijas. Laimingo atsitiktinumo dėka senųjų knygų kolekcininkui Gitanui Nausėdai 2012 m. pavasarį pavyko aptikti ir įsigyti šį rankraštį Berlyno aukcionų namuose „Bassenge“.

„Pervertęs rankraštį, iš karto supratau, kad nusipirkau rūpestį, kadangi tiesiog neturiu moralinės teisės padėti jo vien tik į savo knygų lentyną“, – sakė G. Nausėda. Anot kolekcininko, jis konsultavosi su pripažintais Mažosios Lietuvos istorijos žinovais prof. Domu Kaunu ir doc. dr. Silva Pocyte, kurie padrąsino imtis knygos leidybos. Rankraštis gausiai iliustruotas nuotraukomis, tuomečių laikraščių iškarpomis, žemėlapiu, laiškais ir net pinigų pavyzdžiais. Visi jie reprodukuoti knygoje.

„Chronik der Schule zu Nidden“ yra kur kas daugiau nei karo audros svetur nublokštas mokyklos dokumentas. Tai – istorinis šaltinis, padedantis giliau pažinti unikalaus Lietuvos kampelio – Kuršių Nerijos – ir ne mažiau savitos ten gyvenusios bendruomenės XIX–XX a. istoriją. Kronika įgalina atkurti ir restauruoti tai, ko neleidžia padaryti įprastiniai archyviniai dokumentai ar šaltiniai – ne tik pačią vietovės istoriją, bet ir paprastą žmogų, bendruomenę istorijos virsme. Pirmoji kronikos dalis skirta Nidos, Karvaičių ir kitų Kuršių Nerijos vietovių istorijos aprašymui, remiantis ne tik gerai žinomais, bet ir negirdėtais ir neskelbtais istoriniais šaltiniais. Antrojoje dalyje daugiausia rašoma apie pačią mokyklą, jos mokytojus, mokinius, santykius su valdžios institucijomis, reikšmingus mokyklos įvykius. Kronikoje nemažai vietos skiriama ir paties Nidos kaimo kasdieniam gyvenimui, įdomesniems nutikimams, žvejų darbui ir šiokiadieniams.

Bene atsakingiausias knygos rengimo etapas – rankraščio teksto pavertimas skaitmeniniu, kurį komplikavo vietomis sunkiai įskaitoma ir besikeičianti rašysena. Šį darbą atliko ir kitų knygos sudarymo funkcijų ėmėsi patyrusi Lietuvos istorijos instituto specialistė archeografė Vilija Gerulaitienė. Knygos vizualizacijos darbus atliko knygos dailininkė Sigutė Chlebinskaitė.

Knygą „Chronik der Schule zu Nidden“ išspausdino „Petro ofsetas“, joje yra 344 psl. ir daugiau kaip 100 iliustracijų. Knyga išleista rankraščio originalo, t. y. vokiečių, kalba.

„Galutinis mūsų tikslas – išleisti šią knygą lietuvių kalba dar iki kitąmet vyksiančios Vilniaus knygų mugės“, – ateities planais dalinosi G. Nausėda.   

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos