Ypač nepalankūs knygynams buvo praėjusio pavasario mėnesiai, kilus pirmajai pandemijos bangai, taip pat – gruodis, kai sugriežtinus karantiną, knygynai buvo priversti užverti duris.
Mažmeninės prekybos pokyčius fiksuojančio Statistikos departamento vyriausioji specialistė Alina Ramaškevičienė pastebi, kad prieš šventes knygų paklausa visuomet išaugdavo, prekyba jomis knygynuose būdavo daug aktyvesnė. „Bet šįkart viskas buvo kitaip. Gruodžio mėnesį, palyginti su lapkričiu, knygynų apyvarta smuko trečdaliu“, – sakė ji.
Statistikos departamento duomenimis, gruodį mažmeninė prekyba knygomis specializuotose parduotuvėse sumažėjo 36 proc. Panašus kritimas užfiksuotas ir 2020 m. gruodį, palygini su 2019 m. tuo pačiu mėnesiu.
Liūdniausia knygynams buvo praėjusį pavasarį, kai, pavyzdžiui, balandį jų apyvarta, palyginti su atitinkamu mėnesiu 2019 m., mažėjo net 72,4 proc. Kritimas užfiksuotas ir kovą (42,4 proc.) bei gegužę (35,1 proc).
Pagrindinė knygų pardavimo mažėjimo priežastis aiški – knygynai dėl gruodžio viduryje sugriežtinto karantino buvo priversti užsidaryti ir ne visi turėjo galimybę knygomis prekiauti elektroniniu būdu. Neabejojama, kad dėl šios priežasties knygynų apyvarta sausį bus dar menkesnė.
Nežinia, ar knygų pardavimai atsigaus ir vasarį. Dėl Vilniuje rengiamos populiarios Knygų mugės vasarį visuomet būdavo juntamas padidėjęs susidomėjimas naujai išleistomis knygomis, bet dėl karantino šiemet atidėtas ir šis renginys.
Tiesa, nemaža dalis prekybos knygomis persikėlė į internetą.
Elektroninė prekyba pernai pasiekė rekordines aukštumas. Statistikos departamento duomenimis, praėjusių metų gruodį, palyginti su atitinkamu mėnesiu 2019 m., užsakomasis pardavimas paštu arba internetu išaugo daugiau nei 84 proc.
Kiek knygų pernai buvo parduota aplenkiant knygynus, nežinia, bet ketvirtis leidėjų nurodo, esą prekyba internetu sudaro daugiau kaip 50 proc. jų pajamų.
Tai atskleidė pernai Vilniaus universiteto ir Leidėjų asociacijos atliktas tyrimas. Jo iniciatoriai aiškinosi, kokią įtaką knygų leidybai turėjo COVID-19 pandemija.
Tyrėjai skelbia, kad pernai pavasarį paskelbtas karantinas turėjo ryškų poveikį knygų leidėjams ir privertė juos ieškoti alternatyvų: užsidarius knygynams, pasitelkta internetinė prekyba, per karantiną taip pat didėjo elektroninių knygų paklausa.
Atlikto tyrimo duomenimis, akivaizdų pardavimų kritimą per pirmąją COVID-19 pandemijos bangą patyrė didžioji dalis – daugiau kaip du trečdaliai – apklaustų leidėjų.
Labiausiai pajamos iš knygų pardavimo krito gegužę.
Anot apklausos, labiausiai pajamos iš knygų pardavimo krito gegužę. Dauguma apklaustų leidėjų teigė, kad tuomet jų pajamos sumažėjo 40 proc. ir daugiau.
Rugpjūtis knygų leidėjams jau buvo daug smagesnis. Knygynams vėl atvėrus duris, beveik pusė leidėjų nurodė, kad jų pajamos iš parduotų knygų, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 m., buvo sumažėjusios iki 40 proc.
Beje, atsakydami į klausimą, kaip pasikeitė visų knygų pardavimai karantino suvaržymų metu, apie 16 proc. respondentų ir gegužės, ir rugpjūčio mėnesiais nurodė, kad pardavimai netgi padidėjo.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad atsparesnės karantinui buvo mažesnės, iki dešimties darbuotojų turinčios, leidyklos, taip pat leidėjai, kurie leidžia elektronines ir garso knygas. Dauguma jų nurodė, kad pardavimai per karantiną augo arba bent nemažėjo.