Kodėl kovo 25-a
J.R.R.Tolkieno kūrybos skaitymų diena minima nuo 2003 metų. Jos idėją sugalvojo nepelno siekianti organizacija „The Tolkien Society“, kuri vienija J.R.R.Tolkieno gerbėjus. Tiesa, pati organizacija įkurta 1969 metų rudenį, dar garsiam rašytojui esant gyvam.
Skaitytojai, susipažinę su J.R.R.Tolkieno knygomis ir kūryba ar bent daugiau apie ją girdėję, žino, kad britų autorius sukūrė savitą literatūrinį pasaulį. Ją analizuojantys ir aptariantys gerbėjai visame pasaulyje neatsitiktinai pasirinko ir datą kasmetiniams britų autoriaus kūrybos skaitymams.
Kaip 15min yra pasakojęs „Tolkien Lietuva“ vadovas Kastytis Zubovas, kovo 25 diena pasirinkta todėl, kad J.R.R.Tolkieno kūryboje tą dieną buvo sunaikintas žiedas ir Gondore (J.R.R.Tolkieno kūryboje minima šalis, – aut. past.) buvo švenčiami naujieji metai. Taip pat ši diena arti pavasario lygiadienio, nuo kurio buvo skaičiuojama metų pradžia pagal elfų kalendorių.
Beje, Lietuvoje britų rašytojo gerbėjus vienijantis klubas „Tolkien Lietuva“ burtis pradėjo 2003 metais, kai kino teatruose buvo rodomi visą pasaulį prie ekranų prikaustę garsieji „Žiedų valdovo“ trilogijos filmai.
Tolkienas ir paslaptingumas
„The Tolkien Society“ kasmet skelbia J.R.R.Tolkieno kūrybos skaitymų temą ir kviečia viso pasaulio tolkinistus, šio rašytojo kūrybos gerbėjus, savo šalyse rengti skaitymus būtent šia tema. Šiemet pasirinkta tema – „Tolkienas ir paslaptingumas“.
Kaip 15min sakė „Tolkien Lietuva“ vadovas Kastytis Zubovas, yra keletas aspektų, kaip J.R.R.Tolkieno kūriniuose atsiskleidžia paslaptingumo tematika.
„Pagrindinis iš jų – svetimo, „pasakiško“ pasaulio kitoniškumas ir kitos ten veikiančios taisyklės, kurių nesuprasdamas gali pražūti. Tokią mintį, kaip pagrindinį stebuklinių pasakų bruožą, Tolkienas išsako esė „Apie pasakas“ („On Fairy-stories“), ji matoma ir įvairiuose jo kūriniuose, nuo „Hobito“ iki „Didžiojo Vutono kalvio“. Taip pat paslaptinga yra praėjusių amžių istorija, atskleidžiama daugiausiai hobitų akimis „Hobite“ ir „Žiedų valdove“, – pasakoja jis.
Paklaustas, koks J.R.R.Tolkieno kūrinys pačiam „Tolkien Lietuva“ vadovui siejasi su paslaptingumu, K.Zubovas sako, jam visada labiau patiko senovės istorijos – „Silmariljonas“ ir kiti, kiek mažiau žinomi, kūriniai, pavyzdžiui „Nebaigtosios sakmės“ („Unfinished Tales“).
Auga susidomėjimas
Susidomėjimas J.R.R.Tolkieno kūryba ir skaitymais Lietuvoje auga kasmet.
Kaip sako K.Zubovas, šiemet britų rašytojo kūrybos skaitymai pirmadienį vyks kaip niekada daug Lietuvos miestų:
-
Vilniuje (Vilniaus universiteto bibliotekoje, Centriniuose rūmuose, Česlavo Milošo skaitykloje. Nuo 18.30 val.)
-
Kaune (Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakultete, 313 auditorijoje. Nuo 17 val.)
-
Švenčionyse (Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Nuo 16 val.)
Skaitymai taip pat vyks Druskininkų Jaunimo užimtumo centre šeštadienį nuo 19 val..
J.R.R.Tolkieno kūryba skambės Panevėžio ir Trakų bibliotekose – čia skaitymai organizuojami mokiniams.