Paskelbtas ilgasis 2022-ųjų „Bookerio“ premijos sąrašas

Antradienį buvo paskelbtas ilgasis prestižinės „Bookerio“ premijos laureatų ilgasis sąrašas. Šiais metais sąraše – 13 knygų, kurių autorių amžius svyruoja nuo 20-ies iki 87-erių, pastebi „The Guardian“.
Knygos, nominuotos „Bookerio“ premijai
Knygos, nominuotos „Bookerio“ premijai / „Bookerio“ nuotr.

Šių metų „Booker“ premijos ilgajame sąraše, kurį vertinimo komisijos pirmininkas Neilas MacGregoras apibūdino kaip „sudėtingą, stimuliuojantį, stebinantį, maitinantį“, yra jauniausias ir vyriausias kada nors premijai nominuotas autorius.

Vos 20 metų Leila Mottley ir 87 metų Alanas Garneris yra tarp 13 rašytojų, įtrauktų į šių metų premijos ilgąjį sąrašą.

Vertinimo komisijos nariai iš viso perskaitė 169 paraiškas.
N.MacGregoras teigė, kad knygos, įtrauktos į ilgąjį sąrašą, yra „itin gerai parašytos ir kruopščiai parengtos“ ir „mums atrodo, kad jose išnaudojamos ir išplečiamos kalbos galimybės“.

Sąraše nėra garsių vardų – ankstesniais metais buvo nominuoti tokie autoriai kaip Hilary Mantel ir Kazuo Ishiguro, o tarp garsiausių autorių, patekusių į sąrašą, yra A.Garneris. Jis geriausiai žinomas dėl 1967 m. apdovanojimą pelniusio romano „The Owl Service“ („Pelėdų tarnyba“).

A.Garneris įtrauktas į ilgąjį sąrašą už romaną „Treacle Walker“ apie berniuką Džo, kurį aplanko klajūnas ir gydytojas, ir tarp jų užsimezga neįtikėtina draugystė. Jei jis laimės, A.Garneris bus vyriausias visų laikų laureatas, nes šių metų apdovanojimų ceremonijos dieną jam sukaks 88 metai.

Kitoje skalės pusėje yra L.Mottley, jauniausia rašytoja, kada nors patekusi į ilgąjį sąrašą. Anksčiau šis rekordas priklausė Jonui McGregorui; 2002 m., kai jo debiutinis kūrinys „Jei niekas nekalba apie nepaprastus dalykus“ pateko į sąrašą, jam buvo 26 metai. L.Mottley parašė knygą „Nightcrawling“, kai jai buvo 17 metų, įkvėpta tikro atvejo, kai Ouklande, Kalifornioje, policijos pareigūnai seksualiai išnaudojo jauną moterį.

L.Mottley yra viena iš šešių amerikiečių autorių, patekusių į šių metų sąrašą, kartu su Hernanu Diazu, Percivaliu Everettu, Karen Joy Fowler, Selby Wynn Schwartz ir Elizabeth Strout. Į sąrašą taip pat įtraukta NoViolet Bulawayo, kuri gimė Zimbabvėje, bet dabar gyvena JAV. Jų dominavimas gali vėl paskatinti diskusijas dėl sprendimo 2014 m. Bookerio premiją skirti ir JAV autoriams.

Sąraše yra trys britai – A.Garneris, Maddie Mortimer ir škotų rašytojas Graeme'as Macrae Burnetas, taip pat du autoriai iš Airijos: Claire Keegan ir Audrey Magee. Taip pat nominuotas ir Shehanas Karunatilaka, kuris yra antrasis per dvejus metus sąraše atsidūręs šrilankietis.

L.Mottley knyga „Nightcrawling“ yra vienas iš trijų debiutų sąraše, kartu su M.Mortimer kūriniu „Maps of Our Spectacular Bodies“ ir S.W.Schwartz „After Sappho“. M.Mortimer romanas, kuriame pasakojama apie vėžiu sergančią moterį, mėginančią susitaikyti su savo liga, ir apie kurį iš dalies pasakoja vėžinės ląstelės jos kūne, neseniai pelnė Desmondo Ellioto premiją. Romanas „After Sappho“ prasideda 1880 m. Italijoje, pasakoja apie kūdikį, kuris užaugęs taps italų poete Lina Poletti, ir keliauja į priekį, pristatydamas novatoriškas rašytojas ir menininkes, tarp jų Virginią Woolf, Josephine Baker ir Radclyffe Hall.

Keturi autoriai – N.Bulawayo, K.J.Fowler, M.Burnetas ir E.Strout – jau anksčiau buvo nominuoti šiai premijai.

M.Bulawayo sąraše atsidūrė už knygą „Glory“, kurią pasakoja gyvūnų choras ir kuri įkvėpta George'o Orwello „Gyvulių ūkio“. Kūrinyje, kuris yra atsakas į Roberto Mugabės žlugimą, aprašomas perversmas, kurio metu po 40 metų valdymo iš vadovo posto išstumiamas Senasis Arklys ir jo niekinama žmona, asilė vardu Marvellous.

M.Burnetas, kuris 2016 m. buvo įtrauktas į trumpąjį premijos sąrašą už romaną „His Bloody Project“, šiemet įtraukta į ilgąjį sąrašą už romaną „Case Study“ apie moterį, kuri mano, kad charizmatiškas psichoterapeutas privedė jos seserį prie savižudybės. E.Strout knyga „Oh William!“ yra jos serijos „Lucy Barton“ dalis, joje herojė atkuria ryšį su savo pirmuoju vyru. Būtent su pirmąja Lucy Barton knyga „My Name is Lucy Barton“ E.Strout 2016 m. pateko į trumpąjį Bookerio premijos sąrašą.

K.J.Fowler romanas „Booth“ yra istorinis romanas apie žmogų, nušovusį Abraomą Linkolną, Johną Wilkesą Boothą, ir jo šeimą. Anksčiau, 2014 m., K.J.Fowler buvo įtraukta į trumpąjį sąrašą už romaną „We Are All Completely Beside Ourselves“. Taip pat į realų asmenį nukreiptas P.Everetto romanas „The Trees“, kuriame detektyvai tiria seriją žmogžudysčių Misisipės valstijoje, kur prieš 65 metus buvo nulinčiuotas Emmetas Tilas.

Trumpiausia knyga sąraše yra C.Keegan 116 puslapių „Small Things Like These“, kurios veiksmas vyksta prieš 1985 m. Kalėdas mažame Airijos miestelyje. Į sąrašą pateko ir kita airių autorė A.Magee su knyga „The Colony“, kurioje du vyrai praleidžia vasarą retai apgyvendintoje saloje, o Hernano Diazo knygos „Trust“ centre – 1920 m. Volstrito magnatas. Sąrašą užbaigia Sh.Karunatilakos „The Seven Moons of Maali Almeida“ apie karo fotografą, patekusį į pilietinio karo siaubą.

N.MacGregoras teigė, kad į sąrašą įtrauktos knygos „atspindi – ir apmąsto – pastarųjų kelerių metų mūsų planetos rūpesčius“.

Kviečiame susipažinti su 2022-ųjų „Booker“ premijos ilguoju sąrašu:

Glory, NoViolet Bulawayo

Trust, Hernanas Diazas

The Trees, Percivalis Everettas

Booth, Karen Joy Fowler

Treacle Walker, Alanas Garneris

The Seven Moons of Maali Almeida, Shehanas Karunatilaka

Small Things Like These, Claire Keegan

Case Study, Graeme'as Macrae Burnetas

The Colony, Audrey Magee

Maps of Our Spectacular Bodies, Maddie Mortimer

Nightcrawling, Leila Mottley

After Sappho, Selby Lynn Schwartz

Oh William!, Elizabeth Strout

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų