17-metė Marija (vardas pakeistas saugumo sumetimais) žurnalistams pasakojo, kad tokiuose susitikimuose dalyvauja ne daugiau kaip trys žmonės. Prieš pradėdami skaityti knygas, paaugliai uždaro visas duris, uždengia langus, kad pasislėptų nuo galimų skundikų.
„Skundikai“ dažnai informuoja Rusijos specialiąsias tarnybas apie tuos, kurie studijuoja ukrainiečių kalbą okupuotose teritorijose. Ukrainiečių vadovėliai čia yra pripažinti „ekstremistiniais“ – už jų turėjimą gresia iki 5 metų kalėjimo.
PALAIKYKITE. Paremti 15min kultūrą galite skirdami paramą VšĮ „Penkiolika minučių“.
Tuo tarpu tėvai, kurie leidžia savo vaikams mokytis ukrainiečių kalbos internete, rizikuoja prarasti tėvų teises. Britų žurnalistai pasakoja, kad mokykloje ukrainietiškai kalbančius paauglius okupacinės valdžios atstovai neretai nuveža į mišką „pasikalbėti“.
Marijos gimtajame mieste okupantai sunaikino ukrainietiškas knygas iš kelių bibliotekų, todėl paaugliams labai sunku rasti knygų savo gimtąja kalba.
Štai kodėl jaunuoliai dažniau skaito jiems prieinamas knygas internetu, o baigę kruopščiai išvalo naršyklių istorijas, mat okupantai tikrina jų telefonus bei kompiuterius.
„Mus moko nekęsti kitų ukrainiečių. Visi ukrainietiški simboliai buvo pašalinti, vietoj jų iškabinti Putino portretai. Pasakojama tik apie „didžiąją Rusiją“ ir apie tai, kaip ją visada puolė kiti“, – „The Guardian“ cituoja Mariją.
Mus moko nekęsti kitų ukrainiečių. Visi ukrainietiški simboliai buvo pašalinti, vietoj jų iškabinti Putino portretai.
Mėgstamiausi Marijos kūriniai – tai XIX a. pabaigos – XX a. pradžios rašytojos ir pilietinės aktyvistės Lesios Ukrainkos poezija.
Viena iš priežasčių, kodėl Marija ir jos draugai toliau renkasi į knygų klubą, yra noras parodyti, kad net ir okupacijos sąlygomis yra žmonių, kurie kovoja už teisę išlikti ukrainiečiais.
Tiesa, toli gražu ne visos šiame pogrindiniame klube skaitomos knygos turi politinį atspalvį. Kai kurios iš jų – įprastos istorijos apie kasdienį ukrainiečių gyvenimą.
Vis dėlto okupacijos sąlygomis net ir šitokie kūriniai, „The Guardian“ žurnalistų teigimu, paaugliams padeda palaikyti ryšį su laisva Ukraina ir jaustis savosios bendruomenės dalimi.
Straipsnio autoriai primena, kad nuo pat 2014 metų rusai nusitaikė į ukrainiečių kultūros paveldą. Mariupolyje jie sunaikino centrinę biblioteką, 2024 m. Charkive atakavo didžiausią šalyje spaustuvę. Tais pačiais metais buvo sunaikintas ir poetės Lesios Ukrainkos memorialinis muziejus Jaltoje.
Ukrainiečių duomenimis, nuo invazijos pradžios rusai sunaikino arba apgriovė apie 1000 šalies bibliotekų.