Pernai – literatūros Nobelis Bobui Dylanui, o ko galime tikėtis šiemet?

Praėjusiais metais daug kam netikėtai Nobelio literatūros premiją laimėjo amerikiečių dainininkas Bobas Dylanas. Kas laureatu taps šiemet? Švedijos Akademijos sprendimas pernai kėlė daug diskusijų, tačiau šiemet tikimasi sprendimo, kuris susijęs su daugiau tradicine laikomos literatūros kūrėju, rašo Švedijos naujienų portalas thelocal.se.
Literatūros nobelio premijos paskelbimas
Literatūros nobelio premijos paskelbimas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šiemet puse lūpų kalbama, kad aštuoniolika Švedijos Akademijos narių turi pretendentą į premiją, dėl kurio kandidatūros dauguma narių sutinka.

2000 metais premiją laimėjo Kinijos rašytojas Gao Xingjianas, 2012-aisiais – šios šalies autorius Mo Yanas. Dar vienas Kinijos autorius, matomas kaip kandidatas laimėti Nobelio literatūros premiją. Tai Yanas Lianke – 2014 metais jis laimėjo Franzo Kafkos premiją. Daugelis potencialių rašytojų, galinčių gauti Nobelio premiją, yra prieš tai laimėję Franzo Kafkos prizą – Philipas Rothas, Amosas Ozas, Haruki Murakami, Claudio Magrisas.

Yra ir daugiau autorių, kurių pavardės pastaraisais metais minimos tarp realiausių kandidatų – Kenijos poetas Ngugi wa Thiong'as, siras Adonis.

Iš Europos?

Praėjusiais metais premiją netikėtai laimėjo Bobas Dylanas, kurio pasirinkimas sukėlė savotišką maištą, mano kultūrinio Švedijos leidinio „Dagens Nyheter“ redaktorius Björnas Wimanas.

„Tai, kas įvyko pernai, nėra įprasta. Manau, kad šiemet laimėtojas bus vyriškos lyties romanistas arba eseistas, kuris bus kilęs iš Europos. Manau, kad tai bus Bobo Dylano priešingybė“, – sako jis.

Pasak B.Wimano, neblogus šansus laimėti premiją turi Portugalijos prozininkas Antonio Lobo Antunesas ir albanų rašytojas Ismailas Kadare'as.

Tarp realių kandidatų minima ir Kanados autorė Margarety Atwood, ir Kenijos poetas Ngugi wa Thiong'as. Šiuos du autorius itin mėgsta lažybininkai.

Tačiau gali būti ir taip, kad būsimojo premijos laimėtojo pavardė viešai dar nebuvo ištarta.

„Scanpix“ nuotr./Ngugi wa Thiongas
„Scanpix“ nuotr./Ngugi wa Thiongas

Paslaptingoji Švedijos Akademija

Kiekvienų metų vasarį Švedijos Akademija jau turi pretendentų į premiją sąrašą, o gegužės mėnesį visą sąrašą sumažina iki penkių pavardžių. Per likusį laiką iki spalio Švedijos Akademijos nariai analizuoja šiuos penkis autorius ir galiausiai priima sprendimą, kam skirti garbingą apdovanojimą.

Šios komisijos nariai yra gerai žinomi dėl sugebėjimo išlaikyti paslaptis – jokios potencialių laimėtojų pavardės ir galimos kandidatūros viešumos nepasiekia, o komisijos nariai net būdami viešumoje savo skaitomas knygas pridengia kitų knygų viršeliais, kad nesukeltų jokio įtarimo, kokiais autoriais domisi.

Pasak B.Wimano, neblogus šansus laimėti premiją turi Portugalijos prozininkas Antonio Lobo Antunesas ir albanų rašytojas Ismailas Kadare'as.

Nenuostabu, kad Stokholmo literatūros bendruomenė stengiasi sužinoti Švedijos Akademijos narių interesus, kad galėtų nuspėti būsimą nugalėtoją, tačiau tokios pastangos retai duoda vaisių.

Yra įvairių spėjimų. Pavyzdžiui, nuo 1901 metų, kai buvo įteikta pirma Nobelio literatūros premija, iki šiol ją yra gavę vos 14 moterų autorių. Visgi B.Wimanas nėra įsitikinę, kad tai gali turėti įtakos renkant šių metų laureatą, mat sprendimas turėtų būti nesusijęs nei su lytimi, nei šalimi, iš kurios rašytojas kilęs.

Pietų Korėjos poetas?

Centrinėje Stokholomo dalyje galima rasti Nicklaso Bjorkholmo knygyną, kuriame vieną sieną puošia galimų pretendentų laimėti Nobelio literatūros premiją knygos. Tarp jų – ispanų rašytojo Javiero Mariaso, amerikiečių Dono DeLillo ir Joanos Didion, lenkės Olgos Tokarczuk ir Izraelio autoriaus Davido Grossmanno kūriniai.

Tačiau N.Bjorkholmo favoritas – Pietų Korėjos poetas Ko Unas. Kodėl? Knygos savininkas aiškina paprastai – atėjo tam laikas, kai premiją laimėti turi ne anglų ir kinų kalbomis kuriantys autoriai.

Wikipedia nuotr./Ko Unas
Wikipedia nuotr./Ko Unas

Įdomu yra tai, kad tarp Didžiosios Britanijos lažybininkų „Ladbrokes“ favoritų sekmadienį dar nebuvo galima rasti Ko Uno pavardės. Štai dabar jis įsitaisęs ketvirtoje potencialių laimėtojų sąrašo vietoje. Tiesa, jo galimybės (8/1) yra vertinamos gerokai prasčiau nei kanadietės Margaret Atwood (6/1), japono Haruki Murakami (5/1) ir favoritu laikomo Kenijos poeto Ngugi Wa Thiong'o (4/1).

Kas laimės Nobelio literatūros premiją, paaiškės šį ketvirtadienį, spalio 5 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų