Prestižinį „Man Booker“ literatūros apdovanojimą pirmąkart laimėjo romanistas iš Jamaikos

Jamaikietis romanistas Marlonas Jamesas antradienį laimėjo šių metų „Man Booker“ apdovanojimą už grožinę literatūrą anglų kalba, kurį jam pelnė romanas „Trumpa septynių žmogžudysčių istorija“ (A Brief History of Seven Killings), pasakojantis apie pasikėsinimą nužudyti regio dainininką Bobą Marley.
Marlonas Jamesas
Marlonas Jamesas / „Scanpix“/AP nuotr.

44 metų M.Jamesas yra pirmasis jamaikietis, pelnęs šią prestižinę literatūros premiją per 47-erius jos gyvavimo metus.

„Man Booker“ apdovanojimas, kurį sudaro atminimo prizas ir 50 tūkst. svarų (67 tūkst. eurų), garantuoja didžiulį knygų pardavimo suintensyvėjimą ir skaitytojus visame pasaulyje.

„Dieve mano, oho“, – pasakė M.Jamesas, užlipęs į sceną atsiimti apdovanojimo per iškilmingą ceremoniją Gildhole – Londono Sičio Rotušėje.

„Man Booker“ apdovanojimas, kurį sudaro atminimo prizas ir 50 tūkst. svarų (67 tūkst. eurų), garantuoja didžiulį knygų pardavimo suintensyvėjimą ir skaitytojus visame pasaulyje.

Rašytojas, kurio galvą puošia dredai, atsiimti apdovanojimo atvyko vilkėdamas smokingą.

„Tai atrodo taip neįtikėtina, jog man atrodo, kad atsibudęs ryt ryte pamatysiu, jog viso to nė nebuvo“, – sakė M.Jamesas, apdovanojimą dedikavęs savo velioniui tėvui.

„Trumpa septynių žmogžudysčių istorija“, kurios veiksmas vyksta rašytojo gimtajame Kingstone, pasakoja apie narkotikų prekybos įsigalėjimą šioje Karibų jūros saloje, o vienas 686 puslapių romano skyrius parašytas Jamaikos kreolų kalba.

Tikrais įvykiais paremtoje knygoje taip pat pasakojama, kaip 1976 metų gruodį prieš koncertą B.Marley, kuris romane vadinamas tiesiog Dainininku, kartu su savo palyda buvo užpultas nežinomų asmenų.

„Tai kriminalinis romanas, peržengiantis nusikalstamo pasaulio ribas ir artimai supažindinantis mus su nesena istorija, apie kurią žinome gerokai per mažai“, – sakė komisijos pirmininkas Michaelas Woodas, paskelbęs apdovanojimo laureatą.

„Jo siužetinė linija vystosi didžiuliu greičiu“, – pridūrė M.Woodas ir pareiškė, kad romanas ilgainiui „taps mūsų laikų klasika“.

Komisijos pirmininkas negailėjo pagyrimų „stebėtinai“ romano personažų įvairovei ir rašytojo gebėjimui vienodai įtaigiai pasakoti tiek apie pirmąsias kreko gaujas Majamyje bei Niujorke, tiek apie Centrinės žvalgybos valdybos veiklą Jamaikoje.

Dienraštis „The New York Times“ rašė, kad šis M.Jameso romanas yra „epinis visomis prasmėmis: didžiulės apimties, mitinis, pribloškiantis, kolosalus ir stulbinančiai painus“.

M.Jamesui apdovanojimą scenoje įteikė Velso princo Charles'o žmona, Kornvalio kunigaikštienė Camilla.

Pernai „Man Booker“ apdovanojimą pelnė australų rašytojas Richardas Flanaganas – už romaną „Siauras kelias į gilią šiaurę“ (The Narrow Road to the Deep North), įkvėptą jo tėvo, buvusio karo belaisvio, gyvenimo istorijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis