2023 metais komisijai buvo pateikta 10 grožinės literatūros kūrinių, išleistų per paskutinius trejus kalendorinius metus. Komisijos narių – rašytojo, humanitarinių mokslų daktaro, „Metų“ žurnalo redaktoriaus dr. Regimanto Tamošaičio, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresniosios mokslo darbuotojos dr. Viktorijos Šeinos, Ievos Simonaitytės memorialinio muziejaus vadovės Akvilės Eglinckaitės, premijos mecenato atstovės Rugilės Cibauskaitės – vienbalsiu vertinimu premija šiemet skirta Nijolei Marytei Šerniūtei už romaną „Vilkų Kampo Eliza“ (leidykla „Slinktys“).
Pasak komisijos atstovų, tai unikali knyga, gimusi iš autorės vidinės būtinybės paliudyti prabudusį genties ar giminės balsą. Knygoje vaizduojamas XIX a. pirmosios pusės Klaipėdos krašto ir Žemaitijos pakraščio autentiškas pasaulis. Dviejų kaimų ir dviejų šeimų, Ožkarčių ir Vilkų epinio pobūdžio pasakojime ryškėja lietuvninkų ir žemaičių kultūra, jungiasi žmonių likimai, kristalizuojasi stiprūs charakteriai. Romane istorinė epocha atsiskleidžia ypatingai jautriai, ji kruopščiai ištyrinėta ir asmeniškai išgyventa, įtaigiai papasakota kaip giliausia giminės atmintis.
„N. M. Šerniūtės knyga yra gyva ir intriguojanti, ji pulsuoja žmogiškomis emocijomis, yra kupina autentiškų patirčių ir tiksliai nupieštų buities realijų. Net ir kalba joje atgyja su visomis regioninės tarmės spalvomis, senoviniai žodžiai, regis prikelia ir anuomet buvusius daiktus bei kasdienybės darbus. Tekstas, pilnas tarmių, svetimybių ir archaizmų, yra stiprios kalbinės faktūros, skamba savitai, jis ryškus kaip ir Kristijono Donelaičio „Metų“ lietuvininkų kalba. Tai kitas kalbinis pasaulis ir kitokių papročių žemė, kuriai žymieji šio krašto autoriai jaučia tarsi ypatingą pareigą, stebėdami tos regioninės kultūros saulėlydį. Visoms kūrėjoms ir krašto kultūros liudytojoms būdinga viena jų kūrinių ypatybė – stiprūs moterų charakteriai. Tokia yra ir Eliza iš Vilkų kampo, su kuria pasakotoja nugyvena dramatišką, bet labai intensyvų gyvenimą, pripažindama ir žmogiškų aistrų jėgą, ir stipriai dvasiai būdingą pareigos jausmą, kuris padeda įveikti rūsčios buities negandas“, – mintimis apie knygą dalijosi komisijos narys dr. Regimantas Tamošaitis.
Anot komisijos, autorei pavyko įveikti laiko barjerą ir atgaivinti buvusį laiką. N. M. Šerniūtės romanas yra meniškai stipri, įtaigi, įtraukianti, o kartu gyvenimo išminties kupina knyga. Premija bus įteikta sausio 23 d. 18 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Konferencijų salėje (H. Manto g. 25). Dalyvaus: premijos laureatė Nijolė Marytė Šerniūtė (prisijungs nuotoliniu būdu), Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič, kultūros mecenatas Rimantas Cibauskas, literatūros kritikas dr. Regimantas Tamošaitis (prisijungs nuotoliniu būdu), leidyklos „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas. Vakarą ves aktorė Regina Šaltenytė, muzikuos Mindaugas Bačkus.
Literatūrinės premijos mecenatas Rimantas Cibauskas, steigėjas – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka.
Apie N.M.Šerniūtę
Nijolė Marytė Šerniūtė gimė Tauragės rajone, mokėsi Rusnės ir Saugų vidurinėse mokyklose, Vilniaus pedagoginiame institute.
Mokytojavo Stemplių, Ismonių aštuonmetėse, Sangrūdos vidurinėje, Šilutės mokykloje-technikume, Šilutės Vydūno gimnazijoje. Porą metų dirbo Šilutės Švietimo skyriuje.
Vaikams užaugus ir sukūrus savo šeimas, laikinai išvyko į JAV.
Ten dirbo Noristown vakarinėje mokykloje iki pensijos. Išėjusi į pensiją savo rašytus eilėraščius sudėjo į knygą „Lange dar švies…“.
Pandemijos metu „Žuvėdros“ leidykla išleido antrą knygą „Raišas paukštis“, o 2023 m. „Slinktys“ išleido dar dvi jos knygas: romaną „Vilkų Kampo Eliza“ ir poezijos rinkinį „Nesugalvojau saulės“.