J.Ivanauskaitės premija skiriama ne vyresniam kaip 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį suaugusiems, atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“. Kūrinys turi būti išleistas per pastaruosius dvejus kalendorinius metus.
Pažvelgus į J.Ivanauskaitės premijos laureatų sąrašą, akivaizdu, kad ši premija vienija labai skirtingus, iš įvairių sričių ateinančius ir įvairias patirtis atsinešančius kūrėjus, kuriems šis apdovanojimas svarbus ir dėl J.Ivanauskaitės kūrybinio kelio, menininkės laikysenos ir dėl asmeninio santykio su rašytoja. Štai praėjusiais metais už knygą „Anglų kalbos žodynas“ apdovanota rašytoja Akvilina Cicėnaitė atsiimdama premiją teigė, kad tai ne tik viena mėgiamiausių jos rašytojų, bet ir primena ypatingą ryšį su seserimi.
„Prieš daug metų J.Ivanauskaitės knygas skaitydavome abi su seserimi. Buvau dar vaikas, sesuo – paauglė, pamišusi dėl J.Ivanauskaitės kūrybos. Tos knygos, kurias nusičiupdavau iš sesers, man reiškė kitą, tolimą pasaulį, kur suaugę ir beveik suaugę, kurio kalbos dar nemokėjau, kuriame jau buvo sesuo ir dar nebuvo manęs, kuriam norėjau priklausyti ir į kurį tegalėdavau dirstelti iš tolo, per knygų puslapius. Gauti J.Ivanauskaitės premiją – tarsi patekti į tą kadaise tokį geidžiamą pasaulį.“
Tuo tarpu 2017 metais premija įvertintas „Pietinia kronikas“ autorius R.Kmita pastebi kaip sudera J.Ivanauskaitės kūryba ir asmeninė laikysena. „Už Jurgos tekstų jaučiu intensyvų gyvenimą, rūpestį kitais, meilę, aistrą ar baimę, nerimą. Už teksto yra tikri dalykai, rūpestis kalbėti apie svarbias temas, o ne vien noras parašyti bestselerį. Tokio gyvenimo aš, sulindęs į popierius ir knygas, jai nuoširdžiai pavydžiu.“
J.Ivanauskaitės premiją mecenuoja visą rašytojos kūrybą leidžianti „Tyto alba“, o laureatą išrinks speciali ekspertų komisija. Kandidatus J.Ivanauskaitės premijai siūlyti gali fiziniai ir juridiniai asmenys iki sausio 19 d. adresu Vykinto g. 14, Vilnius. Pateikiami 2 knygos egzemplioriai ir rekomendacija. Tradiciškai premija bus įteikta Vilniaus knygų mugėje. Laureatui įteikiamas diplomas, drambliuko skulptūrėlė iš J.Ivanauskaitės kolekcijos ir piniginė premija. (Premijos dydis 1000 eurų, neatskaičius mokesčių).
Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatų sąrašas
- 2023 m. – Akvilina Cicėnaitė už romaną „Anglų kalbos žodynas“ („Alma littera“)
- 2022 m. – Tomas Vaiseta už romaną „Ch.“ („Baltos lankos“)
- 2021 m. – Linai Simutytei už apsakymų knygą „Miesto šventė“ („Kauko laiptai“)
- 2020 m. – Jurgai Tumasonytei už apsakymų knygą „Undinės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
- 2019 m. – Mindaugui Nastaravičiui už poezijos knygą „Bendratis“ („Tyto alba“).
- 2018 m. – Gabijai Grušaitei už romaną „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ („Lapas“).
- 2017 m. – Rimantui Kmitai už romaną „Pietinia kronikas“ („Tyto alba“).
- 2016 m. – Aušrai Kaziliūnaitei už eilėraščių knygą „Mėnulis yra tabletė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
- 2015 m. – Giedrei Kazlauskaitei už eilėraščių knygą „Meninos“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
- 2014 m. – Agnei Žagrakalytei už romaną „Eigulio duktė: byla F117“ („Tyto alba“).
- 2013 m. – Gintarui Bleizgiui už eilėraščių knygą „Sodas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
- 2012 m. – Laurai Sintijai Černiauskaitei už romaną „Medaus mėnuo“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
- 2011 m. – Rimvydui Stankevičiui už poezijos knygą „Patys paprasčiausi burtažodžiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
- 2010 m. – Renatai Šerelytei už romaną „Mėlynbarzdžio vaikai“ („Alma littera“).
- 2009 m. – Kristinai Sabaliauskaitei už romaną „Silva Rerum“ („Baltos lankos“).