Kiekvieną dieną, praleisdami su vaikais, jie moko, lavina ir diegia svarbiausias vertybes vaikams bei suteikia pagrindą, kuriuo vadovaudamiesi jie eina tolimesniu savo gyvenimo keliu. Mokytojų dienos proga interneto knygynas patogupirkti.lt kviečia nustebinti savo mylimiausius mokytojus ir atsidėkoti už jų darbą, padovanojant knygą. Pristatome 10 knygų mokytojams, skirtų tiek asmeniniam tobulėjimui, tiek ir atsipalaidavimui nuo darbinės veiklos.
Asta Blandė „Deguonies kaukė mokyklai“
Ką tenka patirti mokytojams savo darbe? Su kuo susiduria mokyklų vadovai ir galiausiai, patys tėveliai, augindami savo atžalas? Daugiau nei 25 metus švietimo ir ugdymo srityje dirbanti psichologė Asta Blandė savo knygoje „Deguonies kaukė mokyklai“ pateikia praktines įžvalgas, situacijas ir jų aptarimą bei rekomendacijas, kurios neleis paklysti painiuose mokyklos koridoriuose.
Knygoje dalijamasi patarimais, kaip mokytojui pasirūpinti pačiu savimi, ką svarbu žinoti mokant paauglius ir jaunesnius vaikus, kaip telkti mokyklos bendruomenę ir kurti motyvuojančią aplinką, kaip efektyviai bendradarbiauti su tėvais.
Vilija Stanišauskienė „Kodėl tampama mokytoju?“
Pasaulyje egzistuoja beveik trys tūkstančiai profesijų, iš kurių tik keletas yra visuomenės dėmesio centre. Būtent tokia yra mokytojo profesija, siejama su žinių, gyvenimo patirties, kultūros, tradicijų perdavimu jaunajai kartai.
Autorės Vilijos Stanišauskienės mokslo studijoje „Kodėl tampama mokytoju“ skiriamas dėmesys opiai mokytojų trūkumo problemai, kuri vyrauja tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje – vis mažiau jaunų žmonių renkasi pedagogines studijas ir susieja savo karjerą su mokykla.
Atlikta analizė duoda atsakymus į klausimus: kodėl pasirenkama mokytojo karjera, kas lemia, kad kitos srities išsilavinimą ir darbinę patirtį turintys žmonės renkasi mokytojo karjerą, ir kaip pakinta jų profesinis identitetas.
Immanuel Kant „Apie pedagogiką“
Galbūt norint suprasti, kaip geriausia ugdyti vaikus, verta patiems pasimokyti iš ikoninių filosofų pamokų? XVIII a. gimęs Immanuelis Kantas – viena įtakingiausių moderniosios filosofijos asmenybių. Jo knyga „Apie pedagogiką“ padarė didžiulę įtaką švietimui ir šiuolaikinei filosofijai, kuri iki šiol juntama beveik visose humanitarinių ir socialinių mokslų srityse.
Knygoje aptariama disciplinos, kultūros, nuovokumo ir moralės temos, nagrinėjama, kaip pasiekti vaiko fizinę, psichinę ir emocinę gerovę. Veikale netrūksta ir įvairių praktinių pasiūlymų, kaip mokyti vaikus būti pajėgiais ir sėkmingais naujos kartos piliečiais. Autorius tyrinėjo galimus mokymosi sprendimus, pabrėždamas būtinybę vaikus traktuoti kaip vaikus, o ne kaip miniatiūrinius suaugusius. Mokytojams, norintiems tobulėti savo srityje, ši knyga – tai pažintis su filosofijomis, kurios padėjo pagrindą šių laikų pedagogikai.
Yuval Noah Harari „Nexus“
Daugelį metų mokykloje dirbantys mokytojai pastebėjo, kaip, laikui bėgant, pasikeitė ir vaikai. Šiuolaikiniai mokiniai – gimę informaciniame amžiuje, nuolat supami technologijų, juos sudominti darosi vis sudėtingiau. Mokytojams, norintiems praplėsti savo akiratį ir suprasti, kaip technologijos veikia žmones, patiks nauja, bestselerio „Sapiens. Trumpa žmonijos istorija“ autoriaus Yuval Noah Harari knyga „Nexus“.
Knygoje nagrinėjama, kaip per tūkstančius metų mūsų pasaulį formavo informaciniai tinklai, ypatingą dėmesį skiriant dirbtiniam intelektui. Y. N. Harari išsamiai apmąsto, kokiais būdais visuomenės nuo akmens amžiaus ir Biblijos kanonizavimo laikų iki nacizmo, stalinizmo ir šiuolaikinių populistų iškilimo pasitelkia informaciją – pasakojimus ar statistiką, – siekdamos savo tikslų. Galbūt net aptiksite atsakymą – ko galime pasimokyti iš praeities pamokų ir kokių klaidų nebekartoti ateityje?
Eugenijus Laurinaitis „Žuvis vandenyje. Knyga apie bendravimą“
Sklandus bendravimas – privaloma savybė mokytojams, nuolat bendraujantiems su mokiniais. Nors atrodo, kad bendraujame nuolat ir tame nėra jokių gudrybių, tačiau verta skirti laiko ir atkreipti dėmesį į savo bendravimo kokybę ir poveikį kitam.
Vienas autoritetingiausių Lietuvos psichoterapeutų Eugenijus Laurinaitis teigia, kad bendravimas žmogui kaip vanduo žuviai – dažnai net nesusimąstome, kaip jis vyksta, ir kokioje aplinkoje plaukiojame. Savo knygoje „Žuvis vandenyje. Knyga apie sklandų bendravimą“ E. Laurinaitis dalijasi išmintimi, kaip užmegzti tvirtus ir ilgalaikius ryšius, konstruktyviai spręsti konfliktus, suprasti savo ir įsiklausyti į kitų poreikius.
Hiromi Kawakami „Mokytojo portfelis“
Poilsiui nuo asmeninio tobulėjimo ir žinių gilinimo – jaukus romanas, kurio vienas iš pagrindinių veikėjų yra mokytojas – garsios šiuolaikinių Japonijos rašytojų Hiromi Kawakami kūrinys „Mokytojo portfelis“.
Knygoje pasakojama apie 37-erių Cukiko – biuro darbuotoją, bare atsitiktinai sutinkančią savo buvusį japonų kalbos ir literatūros mokytoją. Nors veikėjų amžius ir gyvenimo patirtys gerokai skiriasi, jie netrunka pajusti bendrystę. Cukiko ir Mokytojas vaikštinėja Tokijo gatvėmis ir lankosi užeigose, ir pamažu jųdviejų santykiai tampa vis glaudesni, tik ar iš to gali išaugti kas nors daugiau?
Donaldas Duškinas „Retorika mokytojams“
Retorikos ir sąmoningo kvėpavimo mokytojas Donaldas Duškinas kviečia mokytojus padirbėti ties savo retorikos įgūdžiais. Jo knygoje „Retorika mokytojams“ aptariami efektyvūs metodai, kaip savo kalbą paversti įtraukia, kaip įdomiai papasakoti istoriją ir tinkamai jai pasiruošti. Autorius gilinasi į svarbiausius geros kalbos elementus – mintis, nuostatus ir įsitikinimus, charizmą, kvėpavimą, kūną, balsą, kalbos struktūrą, žodyną ir, svarbiausia, gebėjimą išlikti laisvam.
James C. Jones „Ekstremalaus išgyvenimo vadovas“
Mokytojas savo darbe moko ne tik, kaip gerai išmanyti vieną ar kitą sritį – jis taip pat yra ir svarbiausių gyvenimiškų įgūdžių ugdytojas, padedantis tvirtą pamatą tolimesniame mokinio gyvenime. Naudingų įgūdžių krepšelį verta papildyti ir mokytojams, o tam išties naudinga bus autoriaus James C. Jones knyga „Ekstremalaus išgyvenimo vadovas“.
Knygoje išlikimo ekspertas dalijasi savo ilgamete patirtimi, sukaupta keliaujant po ekstremaliausias pasaulio vietoves, pristatydamas dešimt pagrindinių išgyvenimo principų.
Autorius išskiria dažniausiai pasitaikančias nelaimes, kurioms reikia būti pasiruošus, ir pateikia praktinius patarimus, kaip elgtis ištikus tokiems netikėtumams kaip gaisras namuose ar įsibrovėlių ataka. Be to, pateikiami svarbiausių daiktų sąrašai, kurie visada turėtų būti jūsų namuose, su savimi bei išlikimo rinkiniuose. Teorijos ir praktikos žinių kupinas vadovas paruoš netikėčiausioms gyvenimo situacijoms.
Tracy King „Kritinis mąstymas“
Anglijoje gyvenanti rašytoja, prodiuserė ir mokslo komunikacijos specialistė Tracy King skaitytojams pristato memuarus apie prietarus, švietimo galią ir drąsą kelti klausimus. Knygoje „Kritinis mąstymas“ aptariamas be galo svarbus kritinio mąstymo įgūdis gausaus informacijos srauto supamame šiuolaikiniame pasaulyje, kaip svarbu turėti savo nuomonę, gebėti atsirinkti teisingą ir patikrintą informaciją.
T. King atvirai kalba apie sudėtingą savo vaikystę, pasakoja, kiek supratimo, valios ir nuolankumo jai reikėjo, kad priimtų savo šeimos likimą, kurį nulėmė sugedusi sistema ir išsilavinimo stoka. Autorė, rašydama apie savo spalvingą, kartais ir tragiškų įvykių kupiną gyvenimą, nori pabrėžti, koks svarbus yra kritinis mąstymas, mokslo ir žinių galia, gebėjimas analizuoti pasaulį.
Vladimiras Nabokovas „Pninas“
Susipažinkite su Timofejumi Pninu – iš Rusijos emigravusiu penkiasdešimtmečiu profesoriumi, kuris įsidarbina savo gimtosios kalbos dėstytoju Amerikos koledže ir iš visų jėgų bando pritapti prie naujos aplinkos ir kultūros. Nuolat į kuriozines situacijas patenkantis profesorius siekia įsitvirtinti Naujajame Pasaulyje, tačiau išsaugoti orumą jam trukdo nesibaigiantys komiški, o kartais liūdni nesusipratimai. Vieną kartą jis įsėda į neteisingą traukinį ir vyksta vesti paskaitos nežinoma kalba, kitąsyk surengia fakulteto vakarėlį, kurio metu sužino, jog yra atleistas – švelniai absurdiškas romanas atskleidžia vieno žmogaus istoriją, išgyvenimus ir nuotykius priverstinėje emigracijoje.
Nors Vladimirui Nabokovui šlovę ir išskirtinį dėmesį atnešė romanas „Lolita“, tačiau būtent romanas „Pninas“, pirmą kartą išleistas 1957 m., autoriui padėjo įsitvirtinti anglų kalba rašančių intelektualų sluoksniuose. Už šį romaną rašytojas buvo apdovanotas Nacionaline premija.