Prisijunkite prie „15min knygų lentynos“ gerbėjų tinkle „Facebook“. Spauskite ČIA.
Knygą, kurią žurnalistė apibūdina kaip spyrį lietuviams į užpakalį, pirmiausia aptarė ir išgyrė L.Lavaste kolega A.Užkalnis: „Ši knyga yra ne tokia, kokios tikriausiai daugelis tikėjosi. Bet pagalvokime apie tai, kokios knygos palieka didžiausią įspūdį. Prisimename nebūtinai tas knygas, kurios labiausiai patiko ir kurias buvo smagiausia skaityti. L.Lavaste knyga nebus viena iš tų, kurią skaitant pritartum autorei. Daugelis tų, kurie skaitys šią knygą, piktinsis.“
A.Užkalnis pabrėžė, kad ši knyga turi išliekamąją vertę: „Knygos vertė yra tai, kas lieka po jos, ką prisimeni užvertęs paskutinį puslapį. Pagrindinė vertė – liekamosios mintys, kai yra ką aptarti, apie ką pasišnekėti ir ką pagalvoti. Šia prasme L.Lavaste kūrinys bus labai vertingas. Apie šią knygą tikrai bus ką pasakyti.“
Kalbėdamas apie knygos stilių, A.Užkalnis pridūrė, kad knyga parašyta lengvu stiliumi, dėl to ją skaityti yra gana paprasta. „L.Lavaste knygoje pateikia daug pavyzdžių iš gyvenimo ir taip ji mina ant visų nuoskaudų. Nežinau, apie kokius dalykus ji pamiršo pakalbėti – tokių turbūt nėra. Įdomu tai, kad knyga nesiūlo nei vieno recepto – problemų sprendimas paliekamas pačiam skaitytojui. Ši knyga yra kaip veidrodis, parodantis, kad esi nesusišukavęs.“
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Valdas Adamkus |
Šventiniame renginyje dalyvavęs prezidentas Valdas Adamkus pripažino, kad knygos dar neskaitė, bet ją vertina labai gerai: „Turbūt retai pasitaiko tokių kartų, kai švenčių proga gauname tikrai vertingą dovaną. Knygos dar neskaičiau, bet supratau, kad ji įdomi, nes verčia pagalvoti ir susidaryti nuomonę. Smagu, kad knyga pasirodė metų pabaigoje, nes šiuo laikotarpiu galvojame, kas įvyko per metus, bandome juos vertinti. Man L.Lavaste knyga yra kaip švyturys, apšviečiantis apsiniaukusią lietuvišką padangę.“
„Esu be galo, žiauriai ir beprotiškai laiminga matydama tiek daug svečių, – džiaugėsi L.Lavaste. – Dažnai susilaukiu klausimų, kaip reikia kurti knygas. Duosiu receptą, kaip parašyti tokią knygą – remiuosi lietuvių liaudies dainomis. Ją gali parašyti kiekvienas, žinantis lietuvių liaudies dainų.“ Autorė pateikė pavyzdį, kad liaudies paveldas atspindi ir šių laikų tendencijas: pavyzdžiui, berneliai, kurie dainose rūpinasi savo žirgeliais, gali būti lyginami su šių laikų vyrais, dievinantiems savo automobilį.
Autorė pripažįsta, kad knygoje nestinga ironijos ir sarkazmo. Ji pabrėžia, kad rašyti buvo sunku ir pavojinga, tačiau neatskleidžia kodėl. L.Lavaste imtis kūrybos įkvėpė keistas nutikimas: „Ši knyga gimė iš skausmo ir iš meilės. Vieną dieną mane, dviračiu važiuojančią Gedimino prospektu, prie šaligatvio krašto prispaudė juodas džipas su numeriu „KRUTAS 000“. Prisimenu tą akimirką, kai su skausmu atsikėlusi nuo žemės ištariau – taip, tai bus linksma knyga apie lietuvius ir Lietuvą! Parašyta su meile apie praeities ir dabarties žygius bei didvyrius, apie drąsią mažą šalį ir jos mėlynakius, geraširdžius žmones.“
Šventiniame renginyje ir žurnalistas Egidijus Knispelis, apdovanojęs autorę netradicine dovana – šalmu. 5 dalių patriotinę oratoriją „Mes. Lietuviai“ atliko ir vakaro svečius linksmino aktorius Sigitas Račkys ir džiazo grupės „Leonido Šinkarenkos Jazz 5“ vyrai.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Laimos Lavastės knygos „Mes. Lietuviai. Vadovėlis, kaip suprasti lietuvius ir jais naudotis“ pristatymas |