2016 10 27

Arkties filharmonijos orkestras Vilniuje tapys Skandinavijos muzikinį peizažą

Lapkričio 3 d., ketvirtadienį, Vilniuje koncertuos šiauriausias pasaulyje profesionalus simfoninis kolektyvas – Norvegijos Arkties filharmonijos orkestras.
Norvegijos Arkties filharmonijos orkestras
Norvegijos Arkties filharmonijos orkestras / Organizatorių nuotr.

Nuo pat įsikūrimo 2009 m. kolektyvas yra Šiaurės Norvegijos regiono kultūros židinys, o šio įstabaus orkestro viešnagė Vilniuje – tai dar vienas turiningo bendradarbiavimo tarp Skandinavijos šalių kolektyvų ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos vaisius. Orkestrui diriguos energija kunkuliuojantis maestro Christianas Lindbergas (Švedija), o nemarųjį suomių romantiko Jeano Sibeliaus Koncertą smuikui d-moll, op. 47 su orkestru grieš vienas universaliausių šių dienų smuikininkų Benjaminas Schmidas (Austrija).

Koncerto pirmoje dalyje greta Jeano Sibeliaus skambės orkestro atliekamas norvegų romantiko Edvardo Griego opusas iš siuitos „Sigurd Jorsalfar“, op. 56 – oraus pasididžiavimo savo šalimi ir jos istorija kupinas didingas, žaižaruojantis fanfaromis kūrinys, pasižymintis sodria harmonija ir ryškia ritmika. Antroje dalyje skambės XX a. švedų kompozitoriaus Allano Petterssono Simfonija Nr. 7. „Kada atskris angelas, kuris pabudins dainuojančią sielą, taip paprastai ir aiškiai, kad vaikas liautųsi verkęs?“ – tarsi simfonijos programą šiuos žodžius parašė pats kompozitorius. Už šią simfoniją A. Pettersonas pelnė tarptautinę šlovę. Vadinama kūrėjo „sielos daina“ ji tapo dažniausiai XX a. antroje pusėje įrašoma ir plokštelėse leidžiama simfonija, greta Šostakovičiaus, Prokofjevo, Vaughano Williamso ar Schnittke’s, o 1970 m. jos įrašas įvertintas „Grammy“ apdovanojimu. Beje, Norvegijos Arkties filharmonijos orkestro vyriausiasis dirigentas Christianas Lindbergas, keletą metų dirbęs su Noršiopingo simfoniniu orkestru, su juo įrašė visas A. Petterssono simfonijas ir už tai pelnė Švedijos „Grammy“ apdovanojimą.

Skandinavijos šalių muzikinį peizažą Filharmonijos scenoje tapysiantis Norvegijos Arkties filharmonijos orkestras reziduoja dviejuose Norvegijos miestuose – Budėje ir Trumsėje. Kolektyvas susikūrė 2009 m. ir jau pirmajame koncerte atliko svarią programą (W. A. Mozartas, J. Cage’as, E. Griegas, J. Svensenas, J. Karlstrømas, J. Sibelius), o autoritetingas laikraštis „Morgenbladet“ tuomet parašė: „Šie įgudę muzikai su spinduliuojančiu entuziazmu pasiryžę nugalėti iššūkius kaip joks kitas kaimyninių šalių orkestras.“ Nuo pat įsikūrimo kolektyvas ėmėsi intensyvios veiklos, surengia nuo dviejų iki keturių koncertų per savaitę (dauguma nemokami), dalyvauja statant operos spektaklius („Bohema“, „Traviata“, „Eugenijus Oneginas“, „Sevilijos kirpėjas“ ir kt.), muzikantai taip pat daug koncertuoja solo bei ansambliuose, rengia vis naujas programas. Pastaraisiais metais orkestras koncertavo daugelyje pasaulio šalių, o jų koncertai ir įrašai – „BIS Records“ išleistos P. Čaikovskio simfonijos bei Šiaurės šalių muzika – sulaukė itin palankių atsiliepimų. Jis grojo tokiose salėse ir festivaliuose kaip Sankt Peterburgo Marijos teatras, Bonos „Beethovenfest“ (2014), Zalcburgo „Großes Festspielhaus“ (2015), Vienos „Musikverein“ (2015), darė įrašus Kinijoje („Wu promotion“, 2011). Orkestras yra pakviestas surengti koncertų turus Europoje ir Japonijoje. Su Vilniuje skambančia programa Norvegijos Arkties filharmonijos orkestras taip pat lanko kaimyninius miestus Liuleo Švedijoje ir Oulu Suomijoje.

Pagrindinis orkestro dirigentas – ilgametis Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro bičiulis, kompozitorius ir trombono virtuozas Christianas Lindbergas yra paminėtas tarp svarbiausių XX a. varinių pučiamųjų atlikėjų greta Mileso Daviso ar Louiso Armstrongo. Jis yra pagrojęs daugiau kaip 300 kūrinių trombonui premjerų, įrašęs 70 solinių kompaktinių plokštelių. Kita, pastaruoju metu itin intensyvi Chr. Lindbergo veikla – dirigavimas orkestrams. „Mes nepaprastai džiaugiamės galėdami bendradarbiauti su tokiu entuziastingu ir sugebančiu įkvėpti dirigentu kaip Christianas Lindbergas!“, – prisistatydamas rašo orkestras ir jau planuoja nemažai tarptautinių koncertinių kelionių bei naujus įrašus firmoje „BIS Records“.

Su orkestru šį vakarą griešiantis austrų smuikininkas Benjaminas Schmidas yra tarptautinio Carlo Flescho konkurso Londone (1992) nugalėtojas. Smuikininkas per metus surengia per 80 koncertų įvairiose pasaulio šalyse, griežia su Amsterdamo „Concertgebouw“, Vienos, Londono, Sankt Peterburgo ir kt. filharmonijų orkestrais diriguojant įžymybėms Christophui von Dohnányi, Davidui Zinmanui, Seiji Ozawa, Valerijui Gergijevui ir kitiems. Smuikininkas yra pelnęs daugybę apdovanojimų, tokių kaip „German Record Prize“ už klasikinės ir džiazo muzikos atlikimą, „Echo Klassik Prize“, „The Gramophone Editor’s Choice“, „Strad Selection“. B. Schmidas yra Mozarteumo universiteto smuiko profesorius, apdovanotas Zalcburgo „Meno ir kultūros prizu“, taip pat įrašytas į knygą „Žymiausi XX a. smuikininkai“ (Jean-Michel Molkhou, „Edition Buchet-Chastel“, 2014).

Norvegijos Arkties filharmonijos orkestro, dirigento Christiano Lindbergo ir smuikininko Benjamino Schmido koncertas „Muzika iš šiaurės“ skambės lapkričio 3 d., ketvirtadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai