Nuo pat šeštojo XX a. dešimtmečio 71 m. P.Brötzmannas aplink save sugebėdavo suburti stipriausius free džiazo muzikantus ir formuoti įspūdingus ir neįprastai didelius muzikinius ansamblius. „Chicago Tentet“ – vienas paskutinių Brötzmanno projektų, į vieną vietą surinkęs tokius improvizacinės muzikos grandus, kaip Matsas Gustafssonas, Kenas Vandermarkas, Fredas Lonbergas-Holmas, Joe McPhee, Paalas Nilssenas-Love ir daugelį kitų, per 15 kolektyvo gyvavimo metų grojusių kartu.
Tikriausia daugiau nerasi panašaus menininkų kolektyvo, kuris turėtų tokias savitas ir individualias ribas. Jie išvystė savo garso intensyvumą ir jėgą, su tylos formomis, kurios susilieja ir išsiskiria besikeičiančiame tempe ir laiko matavime. Tentetas nepristatė naujos kalbos, tačiau, be abejonės, atrado naujas erdves laike ir erdvėje muzikai per intelektualumą, aistrą, ir svarbiausia, požiūrį.
Pasak „Chicago Tentet” lyderio, saksofonisto Peterio Brötzmanno, džiazo muzika nuo pat pradžių buvo sociali, svarbiausia buvo susitikimas, grojimas kartu ir gerai leidžiamas laikas. „Mes neturėtume to pamiršti. Tai dalis to, ką mes bandome daryti; žinoma, jog tai, ką mes darome, yra rimta, tačiau mes negalime pamiršti, jog turi būti smagu“, – sako Peteris.
„Chicago Tentet“ ir šiandien yra aukščiausio lygio muzikantų susitikimas formuojant improvizuotas garso skulptūras; scenoje įvyksta įvairių kultūrų susiliejimas (kolektyve groja muzikantai iš JAV, Vokietijos, Švedijos, Norvegijos ir t.t.), o šią dėlionę savo patirtimi ir talentu suvaldo genialusis Peteris Brötzmannas. Tačiau tai nereiškia vieno asmens dominavimo – greičiau tai yra tam tikri ženklai, nurodantys estetinę kryptį, kuriuos savo gebėjimų dėka taip įspūdingai interpretuoja likę „Chicago Tentet“ nariai.
Per 15 metų Peterio Brötzmanno „Chicago Tentet“ yra išleidę 11 kompaktinių diskų.
Pasirodys 40 atlikėjų
Penktasis aktualaus džiazo festivalis „VDU Jazz Jungtys“ vyks lapkričio 8-11 d. Kauno „Žalgirio“ arenos amfiteatre, Kauno valstybiniame lėlių teatre ir klube „Punto Jazz“.
Keturioms dienoms miestas taps improvizacinės džiazo muzikos sostine: čia pasirodys 40 atlikėjų iš devynių šalių, įvyks devyni projektai, meistriškumo kursai ir diskusijos. Be lietuvių atlikėjų ir jaunųjų menininkų projektų, scenoje koncertuos tokios asmenybės kaip Peteris Brötzmannas ir jo kolektyvas „Chicago Tentet“.
Jau tradicija festivalyje matyti saksofonistą Liudą Mockūną – šiais metais garsusis džiazo atlikėjas improvizuos su danų trio „Angel“. Naujuose namuose, Kauno valstybiniame lėlių teatre, klausytojai susitiks su saksofonistais Charlesu Gayle’u, Jefu Sicardu, trimitininku Rasulu Siddiku bei jų projektais su lietuvių atlikėjais Dovydu Stalmoku ir Arkadijumi
Gotesmanu.
Solinius koncertus festivalyje surengs estų gitaristas Martas Soo bei vienas žymiausių britų fortepijono improvizatorių Howardas Riley, kuris dėsto pagrindinėse Londono muzikos mokyklose ir itin retai koncertuoja užsienyje. Penkis dešimtmečius praleidęs tarptautinėje džiazo scenoje, H.Riley didesnį dėmesį pradėjo skirti solo pasirodymams. Visuomet sakydamas, jog pagrindinis tikslas yra atrasti laisvę per spontaniškumą, nuo pirmojo solinio įrašo „Singleness“ (1974 m.) H. Riley jau įgrojo daugiau nei 10 albumų, kuriuose jis bando išgryninti savo požiūrį į instrumentą ir jo galimybes.
Festivalį uždarys du visiškai skirtingos stilistikos pasirodymai. Pirmą kartą Lietuvoje viešintis būgnininkas Ravishas Mominas kartu su trombonistu Ricku Parkeriu pristatys projektą „Tarana“. R. Momino muzikos poveikis yra itin įvairus, eklektiškas, kaip ir jo pomėgis savo kūrybą nuolatos tobulinti naujais garsais ir idėjomis. Nors jo filosofija iš esmės remiasi indiškos muzikos tradicijomis, R. Mominas tikisi galiausiai sujungti visas idėjas ir sukurti visiškai unikalų garsą/identitetą, kuris kartu būtų jo paties atspindys. Tai ir yra šio muzikanto iššūkis ir visą gyvenimą trunkanti dedikacija, skirta reakcijos ir klausymo procesui.
Paskutinis festivalio akordas patikėtas festivalio senbuviui Arnui Mikalkėnui, kuris su Tomu Razmumi ir Nerijumi Ardzevičiumi surengs „Ąžuolinių berželių“ premjerą. Patys projekto kūrėjai savo atliekamą muziką vadina reiškiniu ir naudoja daugybę elementų ir instrumentų tikslui pasiekti.
Šiais metais festivalis bendradarbiauja su Lietuvos ir Estijos džiazo federacijomis, VDU Muzikos akademija, įrašų kompanija „NoBusiness Records“, JAV ambasada.
Akcentas – improvizacinė muzika
Nuo 2008 m. Kaune vykstantis festivalis „VDU Jazz Jungtys“ – tai aktualaus džiazo platforma, kurioje eksponuojamos esminės šio muzikos žanro vystymosi kryptys. Pagrindines festivalio vertybes, dėmesį detalėms, garsui, kokybės reikalavimą formuoja užsibrėžti tikslai – tapti ryškiausia improvizacinės muzikos deklaracija ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse.
Jaunų ir iniciatyvių žmonių kuriamas ir palaikomas festivalis seka paskui žanrus, tad sceną suteikia retai Lietuvoje skambantiems free ir avant-garde stiliams, tuo pat metu ieškodamas naujų muzikos pateikimo klausytojui formų. Šio atvirumo dėka, festivalyje „VDU Jazz Jungtys“ jau pasirodė tokie muzikantai kaip Kenas Vandermarkas, Mikko Innanenas, Liudas Mockūnas, Stefanas Pasborgas ir Arkadijus Gotesmanas.
Suprasdami festivalį ne tik kaip momentinį-muzikinį veiksmą, „VDU Jazz Jungtys“ organizatoriai pristato diskusijas ir meistriškumo kursus, rengia koncertus ir ne festivalio metu – taip aktualaus džiazo ritmu mėgautis siūloma kuo platesnei auditorijai.
Apie festivalio vizijos artikuliacijos sėkmę liudija kasmet gausėjantis būrys klausytojų, kurie pasirengę plėsti savo supratimą apie improvizacinę muziką.
Festivalio programa - http://www.jazzjungtys.lt/. Bilietus į koncertus platina „Bilietų pasaulis“. Taip pat juos galima įsigyti Kauno lėlių teatro kasoje.