„Alpių simfonija“, kurią austrų kompozitorius R. Straussas rašė jau būdamas išgarsėjęs kaip simfoninių poemų kūrėjas, – ekspresyvi ir užburianti kompozicija. Ją autorius vadino bene ryškiausiu savo meniniu pasiekimu ir nepaprastai ja didžiavosi. Simfoniją galima apibūdinti kaip garsais nutapytą Alpių paveikslą, nepamirštamą maždaug valandos trukmės muzikinę ekskursiją po kompozitoriaus vaikystėje išvaikščiotus kalnus, jų takelius, tarpeklius ir sodria žaluma akį veriančius miškus.
Maestro J.Domarko teigimu, R.Strausso „Alpių simfonija“ – nepaprastai sudėtinga ir kolektyvo brandą bei meistriškumą liudijanti kompozicija. Simfonijos orkestruotė įspūdinga (kone 120 instrumentų!) ir pasižymi itin rafinuotais, retais instrumentų tembrais. Pavyzdžiui, į partitūrą įtrauktas bosinis obojus, perkūniją perteikianti specialiai sukurta griaustinio mašina, muzikos istorijoje iki tol kartkartėmis sutinkama vėjo mašina ir kiti specialius efektus kuriantys mechanizmai. Visa tai „Alpių simfonijoje“ sudėta 22-ose vienos dienos iškylą į kalnus perteikiančiose, be pertraukos skambančiose dalyse iliustratyviais pavadinimais. Muzikos garsais lyg masinančioje dramoje Straussas atkuria paslaptingus nakties ir šešėlių vaizdinius, jaudinantį saulėtekį ir bundančios gamtos klegesį, pastoralines nuotaikas ir miškų bei kalnų upokšnių romantiką, saulėje tviskančio ledyno ir grėsmingos audros įspūdžius.
Pernai vasarą Šveicarijos alpėse gyvuojančiame festivalyje „Música Romântica“ viešėjusiam Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui Alpių kalnų vaizdiniai ir patirti įspūdžiai dar kaitrina atmintį, tad į muzikinę ekskursiją po Alpes susiruošusiai publikai turės ką papasakoti. Prie fortepijono išvysime ir šio festivalio iniciatorę, pianistę Eliane Rodrigues. Vaikystėje ji buvo vadinama tikru vunderkindu – savo pirmąjį rečitalį skambino vos penkerių metų, o šešerių jau grojo su Brazilijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, pasirodymą transliavo šalies televizija. Šiandien E.Rodrigues gastrolių sąraše – daugiau kaip 25 pasaulio šalys, o repertuare – per 60 fortepijoninių koncertų. Filharmonijos scenoje brazilų pianistė atliks įspūdingą S. Rachmaninovo Rapsodiją Paganini tema, keliančią sudėtingiausias technines užduotis net labiausiai prityrusiems pianistams.
Norintys ne tik po kalnus, bet ir po Filharmoniją pakeliauti, kviečiami į gegužės 11 d., 10.45 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje rengiamą paskutinę šio sezono pažintinę ekskursiją. Jos vedėja Janina Pranaitytė supažindins su Filharmonijos istorija, architektūra bei atlydės į orkestro repeticiją. Į mokamą ekskursiją reiktų registruotis iš anksto telefonu (8 5) 266 52 30 arba el. paštu ekskursijosfilharmonija.lt.