Anot grupės vokalisto Andriaus Mamontovo, kavinėje nuolatos skambės grupės bei ją įkvėpusių muzikantų kūryba. „Tie, kas jaučia ilgesį 1980-iesiems, tikrai ras savo nostalgijos momentą“, – teigė jis.
„Nė viena grupė Lietuvoje neturi tokių gerbėjų“
15min paklausus kaip dėl muziejaus atidarymo jaučiasi A.Mamontovas, jis atsako: „Mūsų gerbėjai mus vis dar atsimena, o „Foje“ fanai kasmet vis dar susirenka, rengia žygius per Lietuvą ir sugalvoja įvairių pramogų.
„Foje“ klubas vis dar gyvas ir tai yra nuostabiausias dalykas. Juk po paskutinio grupės koncerto praėjo jau 23 metai. Mūsų klausytojų meilė man yra didžiausias įvertinimas. Nė viena grupė Lietuvoje neturi tokių gerbėjų.“
„Jeigu žmonės pas save turi kažko įdomaus, kokį seno „Foje“ koncerto savarankiškai darytą video įrašą – visa tai būtų labai įdomu“, – sakė jis.
Mūsų klausytojų meilė man yra didžiausias įvertinimas. Nei viena grupė Lietuvoje neturi tokių gerbėjų.
Muziejaus idėją susapnavo
Ilgametis grupės gerbėjas Tomas Ivanauskas buvo vienas iš muziejaus sumanytojų. Jo nuomone, „Foje“ yra vienintelė grupė Lietuvoje, padariusi tokią didžiulę įtaką ne vien įvairiai lietuviškai muzikai, bet ir Lietuvos kultūrai, to meto jaunimo sąmonei.
„Manau, fanų vaikai irgi toliau klausysis ne tik „Foje“, bet ir A.Mamontovo. Tai persiduoda iš kartos į kartą“, – sako T.Ivanauskas.
Muziejaus idėją T.Ivanauskas susapnavo: „Nemeluoju, čia tikra istorija! Tuo metu buvau Palangoje. Manau, jog tai turėjo būti seniai padaryta, nes „Foje“ daugiausia įtakos Lietuvos muzikos kultūrai padariusi grupė.
Tai ne galerija ir net ne paroda, o muziejus. Galiausiai tikroji žodžio „muziejus“ reikšmė – institucija, kuri kaupia, saugo ir tyrinėja meno kūrinius. „Foje“ muziejuje to nebus, tačiau neradome geresnio žodžio, apibrėžiančio „Foje“ palikimą.“
Ką galės pamatyti lankytojas?
Kaip sakė T.Ivanauskas, patys „Foje“ nariai neišsaugojo daug su grupe susijusių daiktų.
„Kai šią idėją sugalvojau, pirmasis žmogus, su kuriuo konsultavausi, buvo A.Mamontovas. Susitikus pirmąjį kartą jis žiūrėjo į tai ganėtinai skeptiškai, tačiau vėliau įtikinau, jog verta. Tačiau jis abejojo vien todėl, jog neturėjo, ką duoti. Pats jis savo gitaras yra padovanojęs ar pardavęs, nes anuomet jie to nelaikė vertybe. Galbūt tiesiog reikėjo pinigų kitai gitarai, o senąją pardavė“, – pasakojo jis.
Eksponatų tikrai daugės.
Anot T.Ivanausko, dabar ekspozicija sudaryta iš pačių narių eksponatų. Tad ekspozicijoje objektų mažai, bet T.Ivanauskas pabrėžia, kad „Foje“ turėjo pačią didžiausią fanų bazę, tad ji ir padėjo sugeneruoti daug atributikos: „Visi fanai turėjo vėliavas, ant striukų ir džinsovkių piešėsi „Foje“ ženklus, darėsi marškinėlius, kūrė plakatus.“
„Eksponatų tikrai daugės“, – teigė jis. „Pradžioje bus ši [ekspozicija], o už kelių mėnesių ji, ko gero, keisis. Tikrai darysime fanų daiktų ekspozicijas, kur ir bus pats įdomumas! Ten tikrai yra visko.“
„Pagrindinę dalį sudaro „Foje“ apdovanojimai, kurie išliko pas A.Mamontovą, diskografija, nematytos fotografijos iš asmeninių archyvų, įdomiausi straipsniai, keletas Algio Kriščiūno paveikslų, jo pieštas albumo „Vandenyje“ viršelis, bosinė gitara, perkusijos dalys“, – pasakojo T.Ivanauskas.