Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 02 15

Kaune – pianistas A.Paley ir LVSO atliekama D.Šostakovičiaus Devintoji simfonija

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguojamas meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rinkevičiaus, vieną iš savo ciklo „Visos D.Šostakovičiaus ir A.Brucknerio simfonijos“ koncertų dovanos Kauno klausytojams. Vasario 18 d. Kauno valstybinėje filharmonijoje koncerte „Alexander Paley skambina L.van Beethoveną“ skambės ir D.Šostakovičiaus Devintoji simfonija, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Alexander Paley
Alexander Paley / Asmeninio archyvo nuotr.

Šiuo metu tarp Niujorko, Paryžiaus ir Vilniaus gyvenantis pianistas A.Paley kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu G.Rinkevičiaus, Kaune atliks Ludwigo van Beethoveno Trečiąjį koncertą fortepijonui. „Trečiasis koncertas atskleidžia L.van Beethoveno herojiškumą, parodo jo ekstravertiškąją pusę, nepakantumą bet kokiam kompromisui“, – rašė knygų apie muziką autorius Charlesas Rosenas. Šis L.van Beethoveno kūrinys tarsi atveria duris romantizmo epochos skambesiui, kuriame mandagų toną ir geras manieras muzikoje pakeičia siekis sukurti įspūdį, o pagrindinis dėmesys skiriamas solisto virtuoziškumui.

Antrojoje koncerto dalyje klausytojai galės išgirsti Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro atliekamą D.Šostakovičiaus Devintąją simfoniją. Simfonija buvo parašyta lemtingaisiais 1945-aisiais, tad, kaip ir galima tikėtis, visi laukė triumfuojančios pergalės simfonijos. Sovietų Sąjungos laimėjimas Antrajame pasauliniame kare ir devintųjų simfonijų simbolika (daugelis turėjo aliuzijų į L.van Beethoveno Devintąją) D.Šostakovičiui darė didelį spaudimą sukurti grandiozinį kūrinį, šlovinantį Stalino režimą.

Asmeninio archyvo nuotr./Gintaras Rinkevičius
Asmeninio archyvo nuotr./Gintaras Rinkevičius

Režimo terorizuojamas D.Šostakovičius nenorėjo paklusti, tačiau atviras pasipriešinimas taip pat buvo neįmanomas. Todėl 1945 m. pavasarį kompozitorius visiems pažadėjo sukursiąs simfoniją, kurioje bus „ne tik orkestras, bet ir solistai su choru“. Tokia buvo D.Šostakovičiaus taktika, kurią jis ne kartą išbandė – iš pradžių pažadėjęs sukurti režimui palankų kūrinį, vėliau publikai pateikdavo visai kitokį opusą. Taip nutiko ir šįkart – D.Šostakovičiaus parašyta Devintoji simfonija nuo jo paties pareiškimo skyrėsi kardinaliai.

Devintojoje simfonijoje neišgirsime ne tik solistų su choru, bet ir pompastiškos garsų didybės. Tai – nedidelis (vos 25 minučių trukmės!), skaidrus, klasikinės sandaros kūrinys, kuriame slypi kur kas sudėtingesnis emocinis peizažas nei būtų galima tikėtis iš pergalės simfonijos. 1945 m. lapkričio 3 d. kūrinio premjerą dirigavęs legendinis rusų dirigentas Jevgenijus Mravinskis rašė, jog simfonijoje šaipomasi iš pasitenkinimo savimi, pompastikos, „noro užmigti ant laurų“ ir „maudytis šlovės spinduliuose“. Svarbiausias joje – D.Šostakovičiaus humoro jausmas: kandus, pašaipus ir kupinas absurdo. Tačiau kartu Devintoji simfonija nėra visiškai ironiška – ji persmelkta nuoširdžios lyrikos bei gilaus liūdesio.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertas „Alexander Paley skambina L.van Beethoveną“ įvyks 2022 m. vasario 18 d. 18 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje. Dirigentas Gintaras Rinkevičius. Bilietų galite įsigyti Kauno valstybinės filharmonijos, „Tiketos“ ir „Teatrai.lt“ kasose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs