2021 10 27

LMTA simfoninis orkestras kviečia švęsti Lietuvos ir Šiaurės šalių diplomatinės draugystės šimtmetį

Šiais metais minimas Lietuvos ir Šiaurės šalių diplomatinių santykių užmezgimo 100-metis ir atkūrimo 30-metis. Ta proga Lietuvos muzikos ir teatro akademijos simfoninis orkestras parengė šių kraštų kompozitorių muzikos programą, kuri, diriguojant žymiam suomių dirigentui Sashai Mäkilä bei orkestro meno vadovui Martynui Staškui, spalio 28–30 d. nuskambės Anykščių meno inkubatoriuje, LDK Valdovų rūmuose ir LMTA Didžiojoje salėje, rašoma pranešime žiniasklaidai.
LMTA simfoninis orkestras ir dirigentas Martynas Staškus
LMTA simfoninis orkestras ir dirigentas Martynas Staškus / Asmeninio archyvo nuotr.

Švedijos, Danijos, Norvegijos, Islandijos, Suomijos ir Lietuvos autorių kūrinių programa „Fabula borealis“ yra visiškai nauja, ją LMTA simfoninis orkestras (meno vadovas – doc. Martynas Staškus) specialiai paruošė Lietuvos diplomatinių santykių su Šiaurės šalimis užmezgimo 100-mečio ir atnaujinimo 30-mečio proga.

Joje greta daugeliui puikiai pažįstamų autorių, tokių kaip norvegų klasikas Edvardas Griegas, žymusis suomių simfonistas Jeanas Sibelius, danų muzikos patriarchas Carlas Nielsenas, kūrinių skambės plačiajai publikai mažiau pažįstamų autorių opusai. Tai – „švedų Mozartu“ vadinto XVIII a. kompozitoriaus Josepho Martino Krauso, XVIII a. pabaigos–XIX a. pradžios suomių ir švedų kompozitoriaus Bernhardo Henriko Crusellio ir XX a. pirmosios pusės danų kompozitoriaus Launy Grøndahlo kūriniai.

Taip pat programą papildys islandų tautinė giesmė „Heyr himna smiður“ (muzika Þorkellio Sigurbjörnssono) bei lietuvių Zitos Bružaitės ir Donato Bagursko kūriniai. Pastarojo autoriaus „Move On“ dviem kontrabosams ir styginių orkestrui yra visiškai naujas opusas, kurio pasaulinė premjera kaip tik ir nuskambės LMTA simfoninio orkestro koncertuose.

Scenoje pasirodys ir visas būrys solistų – Akademijos studentų: trombonininkas Paulius Balčytis (doc. Mariaus Balčyčio klasė), obojininkas Kristupas Kačionas (prof. Roberto Beinario kl.), kontrabosininkai Aušvydas Kriščiūnas ir Gediminas Zamulskis (doc. D. Bagursko kl.) ir smuikininkė Laura Staponkutė (prof. Rūtos Lipinaitytės kl.). Programą spalio 28 ir 29 d. diriguos garsus suomių dirigentas Sasha Mäkilä.

Jis yra dirbęs su tokiais kolektyvais, kaip Prancūzijos nacionalinis orkestras (čia buvo žymiojo Kurto Masuro asistentas), Klyvlando orkestras; pirmasis Suomijoje dirigavo Philipo Glasso operas, dirbo su įvairiais Europos, Azijos, JAV ir Pietų Afrikos orkestrais. Spalio 30 d. koncertą Akademijos Didžiojoje salėje diriguos LMTA simfoninio orkestro meno vadovas doc. Martynas Staškus.

Spalio 28 d. Anykščių menų inkubatoriuje ir spalio 30 d. LMTA Didžiojoje salėje koncertai „Fabula borealis“ yra atviri publikai ir nemokami (abiejų pradžia – 18 val., reikia turėti galimybių pasą). Spalio 29 d. ta pati programa pavadinimu „The Nordics and Lithuania – united by music“ (Šiaurės šalys ir Lietuva – suvienyti muzikos) skambės LDK Valdovų rūmuose šventinio vakaro metu. Renginį tiesiogiai transliuos tv.lmta.lt. Čia prie atlikėjų prisijungs ir LMTA mišrus choras (meno vadovas doc. Gintautas Venislovas), o atskirus kūrinius pristatys Šiaurės šalių ambasadoriai Lietuvoje (pradžia – 18.30 val.).

LMTA simfoninio orkestro koncertų ciklas organizuojamas Lietuvos muzikos ir teatro akademijai bendradarbiaujant su Šiaurės šalių ambasadomis Lietuvoje, Šiaurės ministrų taryba, Valdovų rūmais ir Anykščių menų inkubatoriumi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų