— Šį pavasarį klausytojai jau džiaugėsi Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertais naujojoje LVSO koncertų salėje. Tačiau dabar pastatą vėl apdengė pastoliai. Kas šiuo metu vyksta?
— Nuo pat pradžių tuometinių Vilniaus kongresų rūmų rekonstrukcija buvo suplanuota vykdyti dviem etapais. Pirmajame etape iškeltas pastato stogas, įrengta koncertų salė, atnaujinti holai, rūbinės ir lankytojams skirtos laiptinės, rūsyje įrengti sanitariniai mazgai. Šis etapas jau yra baigtas, LVSO koncertų salė atidaryta, čia vykdome ir toliau tęsime koncertinę veiklą. Darbas sulaukė geriausių įvertinimų – tai liudija ne tik mūsų lankytojų atsiliepimai, bet ir pelnyti nacionaliniai ir tarptautiniai interjero dizaino apdovanojimai.
Antrojo etapo darbai buvo suplanuoti taip, kad orkestrui netrukdytų vykdyti koncertinės veiklos. Tarp svarbiausių šio etapo darbų – pastato energinio efektyvumo gerinimas, kurio priemones finansuos Aplinkos ministerijos aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Pastatas statytas dar sovietiniais laikais, tad apie šilumos ar elektros energijos taupymą nebuvo nei kalbos. Šiuo metu elektros ir šilumos sąnaudos yra labai didelės. Pavyzdžiui, vien už elektrą kas mėnesį sumokame po 6000–7000 Eur. Antrajame rekonstrukcijos etape bus apšiltintas pastato fasadas, stogas, perdangos, pakeisti visi langai ir durys, radiatoriai, apšvietimo sistema. Taip pat atnaujinimo laukia muzikantų darbo kambariai. Šiuo metu sąlygos juose nepakenčiamos – pietinėje pusėje esančiuose kambariuose vasarą neįmanoma dirbti dėl karščio, žiemą – dėl šalčio. Todėl juose keisime visą šildymo ir vėdinimo sistemą, įrengsime oro kondicionierius. Tikimės, kad muzikantai sugrįžę dirbs visai kitomis, komfortiškomis sąlygomis. Pradėjus antrą etapą visas rekonstrukcijos projektas pereina į finišo tiesiąją, tad tikimės, kad įvykdę visus šiuos darbus galėsime užtikrinti puikias darbo sąlygas.
— Kada planuojama užbaigti antro etapo darbus?
— Darbus tikimės užbaigti iki 2025 m. vasaros, nes su rangovu esame pasirašę sutartį metams. Tačiau administracines patalpas ir muzikantų repeticijų kambarius planuojame atnaujinti kaip įmanoma anksčiau, kad prasidėjus naujam koncertų sezonui jau galėtume sugrįžti dirbti į šias patalpas. Likę darbai, tokie kaip lauko fasado, perdangų šiltinimas, pastato apšvietimo montavimas, galės būti vykdomi ir koncertų sezono metu. Tiesa, ne visi darbai bus finansuojami iš APVA lėšų – kad užbaigtume būtiniausius darbus, tikimės ir Kultūros ministerijos finansavimo. Šiuo metu neturime pinigų lifto atnaujinimui. Mūsų veikla yra susijusi su instrumentų, garso aparatūros atvežimu ir išvežimu, tad LVSO koncertų salėje būtinai reikalingas tinkamas keleivinis ir krovininis liftas. Šiuo metu čia esantis liftas ne tik per mažas, bet ir dažnai genda. Taip pat labai svarbu turėti sunkiųjų muzikos instrumentų sandėlį rūsyje, kad galėtume ten saugoti mušamuosius instrumentus ir tam būtų sudarytos bent minimalios sąlygos. LVSO koncertų salės pastate nuolat stokojame vietos. Šimto muzikantų individualiam darbui ir grupinėms repeticijoms mes turime vos keletą kambarių, o jei dar atvyksta ir choras, jo persirengimo kambariai persikelia į šalia esančią Muzikos ir teatro akademiją.
— Ar klausytojai gali būti ramūs, kad antrojo etapo darbai Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertinei veiklai įtakos nepadarys?
— Taip. Šiuo metu naujo sezono koncertų bilietus jau esame paleidę į prekybą, nuo rugsėjo iki gruodžio klausytojų laukia 18 repertuarinių koncertų. Pirmas koncertas įvyks rugsėjo 20 d., LVSO koncertų salėje turėsime svečius iš Rygos – Latvijos nacionalinį simfoninį orkestrą. Labai tikimės, kad galėsime juos priimti jau atnaujintuose muzikantų darbo kambariuose.
Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro naujo koncertų sezono bilietus platina Bilietai.lt ir LVSO koncertų salės kasa. Orkestro generalinis rėmėjas – „Embank“, mecenatas – advokatų kontora „Cobalt“.