Tai vienas iš VIilniaus festivalių rengiamų „Metų koncertų“, kuriuose sostinės publikai jau eilę metų pristatomos pasaulinės muzikos žvaigždės. Ankstesniuose „Metų koncertuose“ Vilniuje pasirodė tokios muzikos garsenybės kaip Bobby McFerrin, Laurie Anderson, Jan Garbarek ir „The Hilliard Ensemble“, Philip Glass ir „The Philip Glass Ensemble“, Terry Riley ir kt.
„Kronos“ kvartetas – klasikinės sudėties ansamblis – bene pirmasis ėmė rengti pasirodymus su tokia pat aistra ir taip pat neformaliai, kaip roko ar džiazo grupės.
„Kronos“ kvartetas jau daugiau nei 40 metų nepalieka publikos abejingos. Grupės koncertai visame pasaulyje kaskart sutraukia daugybę gerbėjų. Kvartetas kasmet praleidžia 5 mėnesius gastrolėse, grodamas koncertų salėse, klubuose, festivaliuose – muzikantai yra koncertavę daugybėje garsiausių scenų įvairiose pasaulio šalyse: Niujorko „Carnegie Hall“ ir „Lincoln Center“, Meksiko „Palacio de Bellas Artes“, Londono „Barbican Hall“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Šanchajaus koncertų salėje, Sidnėjaus operos teatre ir kt. Lietuvos publikai puikiai žinomas „Kronos“ kvartetas yra koncertavęs ir Vilniuje, paskutinį kartą – jau prieš dvylika metų.
Kuo „Kronos“ kvartetas patraukia publiką? Kodėl ši grupė iki šiol turi daugybę pasekėjų visame pasaulyje? Galbūt atsakymas yra tas, kad „Kronos“ kvartetas – klasikinės sudėties ansamblis – bene pirmasis ėmė rengti pasirodymus su tokia pat aistra ir taip pat neformaliai, kaip roko ar džiazo grupės. Atsidavę šiuolaikinės muzikos atlikimui kvarteto muzikantai – Davidas Harringtonas (smuikas), Johnas Sherba (smuikas), Hankas Duttas (altas) ir Sunny Yang (violončelė) – neapsiriboja naująja klasika, į savo koncertus įtraukia ir džiazo, roko, įvairių kraštų tradicinės muzikos kūrinius.
„Kronos“ kvartetas yra rengęs pasirodymų su tokiomis žvaigždėmis kaip Davidas Bowie, Tomas Waitsas, Paulas McCartney ar šiuolaikinė ritmenbliuzo atlikėja Nelly Furtado, ansamblis atlieka džiazo legendų (Ornette’o Colemano, Marijos Schneider, Theloniouso Monko) ir roko atlikėjų kūrinius (legendinio gitaristo Jimi Hendrixo, islandų „indie“ roko grupės „Sigur Rós“ muziką).
Grupė taip pat įrašė albumų su kinų pipos virtuoze Wu Man, Bolivudo „balsu“ Asha Bhosle (diskas „You’ve Stolen My Heart: Songs from R. D. Burman’s Bollywood“ buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui), rumunų čigonų grupe „Taraf de Haïdouks“ ir daugeliu kitų.
Vis dėlto pirmiausia „Kronos“ kvartetas garsėja glaudžiu bendradarbiavimu su kompozitoriais. Ansamblis yra užsakęs daugiau nei 850 naujų kūrinių ir aranžuočių. Juk viskas ir prasidėjo nuo amerikiečių avangardisto George’o Crumbo „Juodųjų angelų“ – Vietnamo karo inspiruoto kūrinio, kuriame be styginių kvarteto grojama ir stiklinėmis vandens, kalbama, naudojama elektronika. Išgirdęs šį kūrinį 1973 m. smuikininkas Davidas Harringtonas ir nutarė įkurti kvartetą, skirtą naujajai muzikai ir nestandartiniam jos atlikimui.
Ypatingas ryšys „Kronos“ kvartetą sieja su amerikietiškojo minimalizmo klasikais Terry’iu Riley’iu, Philipu Glassu ir Steve’u Reichu. Už S. Reicho „Different Trains“ atlikimą 1989 m. „Kronos“ kvartetas pelnė „Grammy“ apdovanojimą. 1995 m. ansamblis įrašė visus P. Glasso kvartetus, 2013 m. atliko jo Šeštojo kvarteto premjerą. T. Riley sukūrė „Kronos“ kvartetui tokius savo garsius kūrinius kaip „Salome Dances for Peace“ (1986), „Sun Rings“ (2002), „The Serquent Risadome“, kurio premjerą 2014 m. grupė griežė savo 40-mečio koncerte „Carnegie Hall“ salėje, ir kt.
„Kronos“ kvartetas bendradarbiauja ir su tokiomis individualybėmis kaip garsioji Laurie Anderson, naujausias jų bendras darbas „Landfall“ pasirodė 2014 m.
„Kronos“ kvartetas lapkričio 6 d. koncerte Vilniuje ketina Lietuvos publiką pakerėti Philipo Glasso, Steve’o Reicho, Michaelo Gordono, Laurie Anderson, grupės „Sigur Rós“ ir kitų autorių kūriniais, kurie dar niekada nėra skambėję Lietuvoje.