2020 09 22

Minint 85-ąjį Virgilijaus Noreikos gimtadienį, LNOBT atidengtas jo memorialinis biustas

Šį antradienį operos solistui ir pedagogui Virgilijui Noreikai (1935–2018) būtų suėję 85-eri. Minint šią sukaktį Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) fojė atidengtas jo memorialinis biustas, sukurtas skulptoriaus Gedimino Piekuro.
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro fojė iškilmingai atidengtas Virgilijaus Noreikos memorialinis biustas
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro fojė iškilmingai atidengtas Virgilijaus Noreikos memorialinis biustas / Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr.

Kaip 15min teigė LNOBT vadovas Jonas Sakalauskas, sutapo kelios svarbios progos, nuo kurių atsispiriant buvo nuspręsta maestro atminimą įamžinti dabar.

„Pirma, rugsėjo 22 d. sueina 85 metai, kai gimė Noreika. Taip pat rugsėjo 23 d. vyks jau antrasis Noreikos tarptautinio vokalistų konkurso finalas teatre. Supratome, kad tai tinkamas metas tiek paminėti jubiliejų, tiek įamžinti patį legendinį solistą ir tikrai labai svarbią Lietuvoje asmenybę.

Ilgametis V.Noreikos mokinys Edgaras Montvidas iš karto po jo mirties išreiškė mintį įamžinti maestro atminimą – prie to labai norėjo prisidėti jo mokiniai. E.Montvidas jau tada siūlė foje įkurdinti skulptūrą, skirtą V.Noreikai. Taip pat ir Noreikos žmona rūpinasi jo įamžinimu“, – teigė J.Sakalauskas

Biusto autorius Gediminas Piekuras teigia, jog nors jam pačiam nėra tekę betarpiškai bendrauti su Maestro, jis ne kartą stebėjo solisto pasirodymus scenoje ir teigia, jog užaugo klausydamasis jo atliekamų dainų.

„Kurti genialių artistų portretus niekada nebūna lengva: scenoje jie įgyja šimtus skirtingų veidų... Dirbdamas po ranka turėjau nemažą pluoštą Maestro fotografijų iš ponios L.Bartusevičiūtės-Noreikienės archyvo. Tačiau laikausi nuostatos neprisirišti prie kurio nors vieno labiausiai patikusio atvaizdo, bandau susikurti vaizduojamo žmogaus įspūdį savyje, kuo daugiau apie jį sužinoti... Šiuo požiūriu skulptoriaus darbas panašus į artisto, kuriančio naują personažą.

Laiko neturėjau daug – norėta spėti parengti bronzinį biustą Maestro sukakčiai. Nepaisant to, šiuo savo kūriniu esu patenkintas, džiaugiuosi, kad ir Maestro šeima jam neturėjo priekaištų“, – LNOBT pasakojo skulptorius G. Piekuras.

Virgilijus Noreika (1935–2018) dainavo daugelyje pasaulio teatrų scenų: Maskvos didžiajame teatre (daugiau kaip 50 kartų), Berlyno valstybės operoje, Paryžiaus „Grand Opera“, Buenos Airių „Teatro Colon“, Stokholmo, Sofijos, Belgrado, Budapešto, Bukarešto, Varšuvos, Prahos, Bratislavos, Kijevo, Minsko, Talino, Rygos, Čikagos lietuvių operoje ir kitose scenose.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Virgilijus Noreika
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Virgilijus Noreika

Solistas sukūrė daugiau kaip 50 vaidmenų, surengė daugiau kaip 700 solinių koncertų.

V.Noreika Operos ir baleto teatro solistu tapo 1957 metais. 1975-1991 metais buvo šio teatro direktorius, meno vadovas. Pirmasis iš pokario Lietuvos solistų stažavosi Milano teatre „La Scala“.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje V.Noreika pradėjo dėstyti 1976 metais. Tarp jo mokinių yra Edgaras Montvidas, Merūnas Vitulskis, Vaidas Vyšniauskas (Kristian Benedikt), Tomas Pavilionis, Laimonas Pautienius, Arūnas Malikėnas, Sergejus Larinas, Algirdas Janutas, Liudas Norvaišas, Eugenijus Chrebtovas, Audrius Rubežius, Jonas Sakalauskas, Arvydas Markauskas, Bronius Tamašauskas, Mindaugas Žemaitis.

V.Noreika yra pelnęs daugybę apdovanojimų, tarp jų – 2010 metais įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija „už aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą“. Taip pat – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius, Estijos „Baltosios žvaigždės“ ordinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis