Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Mirė prancūzų popmuzikos ikona Françoise Hardy

Sulaukusi 80 metų mirė viena populiariausių Prancūzijos popmuzikos žvaigždžių Françoise Hardy, praneša „The Guardian“.
Françoise Hardy
Françoise Hardy / Vida Press nuotr.
Temos: 1 Muzika

Apie jos mirtį pranešė jos sūnus Thomas Dutroncas. Jis savo instagrame parašė „mama išėjo“.

F.Hardy nuo 2004 m. sirgo limfos vėžiu ir daug metų gydėsi radioterapija. 2015 m. pablogėjus jos būklei, jai trumpam buvo sukelta dirbtinė koma, nuo to laiko ji turėjo kalbos, rijimo ir kvėpavimo problemų. 2021 m. ji pasisakė už eutanaziją, teigdama, kad Prancūzija yra „nežmoniška“, nes neleidžia šios procedūros.

M.Hardy gimė 1944 m. nacių okupuotame Paryžiuje. Būdama 16 metų ji gavo dovanų pirmąją gitarą ir pradėjo rašyti dainas, jas atlikti gyvai ir dalyvauti įrašų kompanijų rengiamose atrankose. 1961 m. ji pasirašė sutartį su „Disques Vogue“.

Įkvėpta prancūziškojo šansono stiliaus – dainuojamų baladžių, taip pat besiformuojančių aštresnių popmuzikos ir rokenrolo stilių, Hardy tapo pagrindine yé-yé stiliaus, dominavusio XX a. vidurio Prancūzijos muzikoje, dalimi. Šis stilius buvo pavadintas pagal to meto anglakalbių grupių pomėgį skanduoti „yeah“, o F.Hardy prisidėjo prie jo atsiradimo: ankstyvoji daina „La Fille Avec Toi“ prasidėjo angliškais žodžiais: „Oh, oh, oh, yeah, yeah“.

1962 m. pasirodžiusi baladė „Tous les garçons et les filles“ buvo F.Hardy proveržis, jos buvo parduota daugiau nei 2,5 mln. kopijų; ji, kaip ir ankstyvieji singlai „Je Suis D'Accord“ ir „Le Temps de L'Amour“, atsidūrė Prancūzijos topų viršūnėse. 1963 m. F.Hardy atstovavo Monakui „Eurovizijos“ dainų konkurse ir užėmė penktąją vietą.

Dėl didėjančios šlovės Europoje ji pradėjo perrašinėti savo repertuarą įvairiomis kalbomis, taip pat ir angliškai. Jos 1964 m. daina „All Over the World“, išversta iš „Dans le Monde Entier“, tapo vieninteliu Jungtinės Karalystės Top 20 hitu, tačiau Prancūzijoje, Italijoje ir Vokietijoje ji mėgavosi didžiule šlove.

F.Hardy grožis ir meistriška estetika, jos švaraus silueto siuviniai ir laisvalaikio stiliaus drabužiai, mezginiai, rokeriški džinsai ir odiniai drabužiai, apibrėžė XX a. prancūziško stiliaus lengvumą. Ji tapo tokių dizainerių kaip Yves'as Saint Laurent'as ir Paco Rabanne'as mūza, taip pat buvo dažnas mados fotografų, tokių kaip Richardas Avedonas, Davidas Bailey ir Williamas Kleinas, modelis. Vėliau dizainerė Rei Kawakubo pavadino savo prekės ženklą „Comme des Garçons“ pagal F.Hardy dainos eilutę.

F.Hardy buvo daugelio septintojo dešimtmečio popmuzikos žvaigždžių, įskaitant „Rolling Stones“ ir Davidą Bowie, garbinimo objektas. Bobas Dylanas 1964 m. albumo „Another Side of Bob Dylan“ įrašuose apie ją parašė eilėraštį.

Dėl finansinių nesutarimų Hardy paliko „Disques Vogue“ ir 1970 m. pasirašė trejų metų sutartį su „Sonopresse“. Šiuo kūrybiškai turtingu laikotarpiu ji kartu su brazilų muzikantu Tuca įrašė 1971 m. labai gerai įvertintą albumą „La Question“ ir toliau leido leidinius įvairiomis kalbomis, tačiau pasibaigus sutarčiai jos šlovė jau buvo sumenkusi ir sutartis nebuvo pratęsta.

Septintojo dešimtmečio viduryje ji su partneriu, muzikantu ir aktoriumi Jacques'u Dutronc'u, daugiausia dėmesio skyrė sūnaus Thomo auginimui. 1977 m. išleidusi albumą „Star“, Hardy vėl pradėjo leisti albumus, nors ne visada entuziastingai priėmė funk, disco ir elektroninės popmuzikos garsus. Ilgesnę pertrauką devintajame dešimtmetyje nutraukė 1988 m. išleistas „Décalages“, kuris buvo laikomas paskutiniuoju jos albumu, tačiau 1996 m. ji sugrįžo su „Le Danger“, pakeitusi savo paletę į nuotaikingą šiuolaikinį roką. Ji išleido dar šešis albumus, kuriuos užbaigė 2018 m. išleistu „Personne D'Autre“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanūs transporto infrastruktūros sprendimai – naujasis pažangos etapas pasitelkiant 5G
Reklama
Liepos 3 d. šeimos su vaikais PLC „Mega“ pramogaus nemokamai
Reklama
Naujos programėlės „Joiner App“ vartotojai atskleidė, kaip pasikeitė jų gyvenimai
Užsisakykite
15min naujienlaiškius